Pedja jõgi saab puhtamaks

Pedja jõgi saab Jõgeva linna piires uue ja vana Mustvee maantee silla vahel puhtamaks, sest eelmisel nädalal alustati seal jõesängi niitmisega.

 

Jõe puhastamine läheb käesoleval aastal maksma 95 000 krooni, mis tasutakse nii Jõgeva linna kui ka valla eelarvest.

Pedja jõgi on nende kahe silla vahel nii tugevasti kinni kasvanud, et madala veeseisu korral seal voolu praktiliselt pole. Lisaks on jõe põhja varasemast, asulate korraliku kanalisatsioonita ajast kogunenud ohtrad setted, mis on  rohu vohama toitnud. Ka jõe veetase on viimaste suvede põua ja tänavuse liigse vihma tagajärjel palju kõikunud. Jõe veepeegel on põua ajal paiguti üsna väikeseks kahanenud.

Niitmise peaeesmärgiks ongi Pedja jõevesi kahe silla vahel uuesti liikuma saada. Niita on seda lõiku plaanis kolmel järjestikusel — 2008., 2009. ja 2010. aastal. Uudne tehnoloogia on mõjus siis, kui veekogu puhastada kolm aastat järjest. Seejärel suudab jõgi ise end juba puhtana hoida.

Tänu 2004. ja 2005. aastal Kalda ja Suvila tänavasse rajatud kanalisatsioonile ei reosta selle piirkonna elamute imbkaevud enam jõge. Ka alevikust ei ole reostust peale tulemas.

Tööd kestavad kaks nädalat, kuid vihmaste ilmade tõttu võib ka rohkem aega kuluda. Niita ei saa ka suure üleujutuse ajal, sest vee taandudes on rohi taas vohamas.

Jõgeva abilinnapea Aare Olgo sõnul on Pedja jõe puhastamist katsetatud juba eelmisel sügisel ja jõe vool kiirenes niidetud alal oluliselt.

Kui ettevõtmine õnnestub, muutub linnaga piirnev jõelõik ujumiskõlblikukski.

Niitmine on kooskõlastatud nii Jõgeva linna- ja  vallavalitsuse kui ka maakonna keskkonnateenistusega. 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus