Peapiiskop kuulutas jõulurahu

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põder kuulutas üleeile Jõgeval välja üle-eestilise jõulurahu. Ehkki ilm oli tuisune, tuli rahusõnumi kuulajaid kultuurikeskuse ette linna jõulukuuse juurde rohkesti.

“Jõulurahu kätkeb paljude jaoks midagi nostalgilist ja romantilist, aga ka ülemaist ja üleinimlikku,” ütles peapiiskop oma rahuläkituses. “Jõulurahu otsekui taastaks turvatunde, mida siia maailma tulles otsime ja leiame oma vanemate süles — tajudes, et nad meid hoiavad ja armastavad. See loob põhiusalduse, põhiusaldus aga lootuse ja rahu.

Sellist usaldust vajame õigupoolest kogu elu, see kuulub meie loomusesse. Seda otsime minevikust, selleta tuhmub tulevik, kustub lootus ja muutub rahutuks süda. Tõelise hingerahu kingib äratundmine, et oleme armastatud ja hoitud kõigil oma teedel, isegi siis, kui siit maailmast lahkume.”

Peapiiskop ei saanud jätta märkimata, et lõppev aasta on Eestis kulgenud majandusliku ja sotsiaalse ebakindluse tähe all ning et usalduskriis on omandanud lausa ähvardavad mõõtmed ja tumestanud meie rahva tulevikku. Veelgi enam — usalduse puudus on õõnestanud ka paljude perede ja kodude vundamenti.

“Parim viis sellest pääsemiseks on lepituse, meeleparanduse ja andestuse tee — jõulurahu tee,” kinnitas Andres Põder. “Vajame rahu, mis ulatudes üle maise ja ajaliku, aitaks meil tajuda elu imelisust ja hinnalisust, täidaks meid sisemise väärikuse, moraalse vastutuse ja jumaliku armastusega.”

Kõige tähtsam on pere

Häid soove jätkus peapiiskopil ka Jõgeva linnale selle eelseisva 75. aastapäeva puhul. Noore linna sünnipäeval tõuseb peapiiskopi sõnul aukohale pereteema.

“Vanemad ja lapsed, vanad ja noored — kõik nad vajavad armastust ja usaldust, et kodust ja kodukohast saaks kindlus, rõõmu ja rahu asupaik,” ütles Andres Põder.

Kokkutulnuid tervitasid kolmanda advendi ja lähenevate jõulude puhul ka riigikogu esimees Ene Ergma, Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ja Jõgeva linnapea Kalmer Lain. Viimane tänas Viktor Svjatõševi selle eest, et too eelmise Jõgeva linnapeana üle-eestilise jõulurahu väljakuulutamise traditsiooni algatas, ning nentis, et seekord on jõulurahusõnumit vaja eelkõige Jõgevale endale. Viimane väide oli otsene vihje kirgedele, mis puhkesid hiljuti Jõgeva põhikooli direktori konkursi ümber ning hakkasid seejärel volikogu koalitsiooni murendama.

Jõulurahusõnumi võis igaüks kaasa võtta oma südames, kohal viibinud Riigikogu liikmetele ja omavalitsusjuhtidele anti see kaasa kirjalikult. Rahusõnum saadeti teele ka kuumaõhupallidega, mis üleeilse tuisuga, tõsi küll, ilmselt kaugele ei lennanud.

Jõulurahu väljakuulutamisel aitasid meeleolu luua Palamuse segakoor Kuus Õuna ja Jõgeva segarahvatantsurühm Kaaratsim. Kaaratsimi tantsijate hoolde usaldati ka peapiiskopi, Riigikogu liikmete ning linna- ja maakonnajuhtide süüdatud jõulutuli. Tantsijad viisid tulelaterna hoiule Jõgeva jõuluvana tuppa, kuhu see jääb kolmekuningapäevani.

Tore traditsioon

Külma- ja jõuluvanalinnas Jõgeval on üle-eestilist jõulurahu välja kuulutatud 2006. aastast alates. Nii peapiiskop Andres Põderi kui ka riigikogu esimehe Ene Ergma meelest on see väga tore traditsioon.

“Pereringis saadakse jõuluajal ikka kokku, aga tore on, kui lisaks sellele saadakse kokku suurema kogukonnaga, et ühiselt mõelda jõulude sügavamale olemusele ja jõulusõnumi ühendavale jõule,” ütles peapiiskop.

Küsimusele, kas Toompeale on jõulurahu juba saabunud, vastas Ene Ergma, et nüüd, pärast tuleva-aastase riigieelarve vastuvõtmist, on seal tõesti juba palju rahulikum, ent päris jõulurahu saabub sinna alles siis, kui möödas on ka aasta viimane töönädal.

Et Ergma näol on tegemist mitte ainult poliitiku, vaid ka astronoomiga, ei saanud jätta küsimata, kas maailmalõpp, millest praegu igal pool räägitakse, tuleb siis ikka või ei tule.

“Ma olen alati öelnud, et maailmalõpp tuleb — nelja miljardi aasta pärast,” ütles Ergma muiates. “Siis muutub Päike punaseks hiiuks ning Maad ootavad ees kardinaalsed muutused. Mõistagi võib ka igal inimesel millalgi isiklik maailmalõpp saabuda, aga 21. detsembril ei muutu meie kõigi jaoks korraga küll mitte midagi.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus