Pealinnas vurab vabaduslauliku Alo Mattiiseni nimeline tramm

Eile hommikul saadeti Tallinnas Vana-Lõuna 41 asuvast depoost liinile Alo Mattiiseni mälestuseks nimetatud tramm. Mõte selleks sündis Jõgeval.


Tallinna Linnatranspordi AS-i trammiliiklusteenistuse direktori Andres Vääni sõnul hakati populaarsete Eesti naiste nimedega ristima Tallinnasse Hispaaniast saabunud tramme. Kui liinile saadeti retrotrammid, tekkis idee panna trammidele Eesti ajaloost tuntud inimeste nimed nagu Johan Laidoner, Julius Kuperjanov, Jaan Poska, Ernst Jaakson, Konstatin Päts jne. „Idee võtsid inimesed väga hästi vastu. Tunnustatud inimeste nimesid kandvad trammid osutusid sagedaseks pildistamise objektiks ning seda ideed asuti edasi arendama,” märkis Vään.

Idee reportaažist

Muusikutega seotud trammid kannavad Neeme Järvi, Anne Veski, Smilersi ja Heino Tartese nime. „Oleme eesmärgiks seadnud, et tänavuseks suureks laulu- ja tantsupeoks saaks muusikute nimedega ristitud kõik kaksteist pikka trammi, millest viimane hakkaks kandma laulutaat Gustav Ernesaksa nime,” lausus Vään.

Jõgeva vallavanem Aare Olgol tekkis mõte teha ettepanek trammi ristimiseks Alo Mattiiseni mälestuseks Aloks, kui ta nägi televisioonis reportaaži Anne Veski trammi avamisest. „Helistasin Alo õele Adele. Esimese hooga jäi ta tummaks, aga pärast lühikest järelemõtlemist ja Alo tütrega arutamist, arvas, et see on hea mõte. Seejärel tegime Jõgeva vallavalitsuse pöördumise Tallinna Linnatranspordile, kes suhtusid ideesse väga positiivselt. Eriti hea meel on, et trammi ristimine toimub just EV aastapäeva künnisel, kuna Alo teod EV taastamisel läbi oma isamaalaulude on suure väärtusega. Nimelise trammi avamine tuletab paljudele Alo loomingut meelde ja viib noort põlvkonda selle juurde. Jõgeva valla jaoks on tähtis, et läbi meilt pärit vabaduslauliku suurema teadvustamise oleme me rohkem nähtavad üle Eesti,” märkis vallavanem.

 „Kui Aare Olgo helistas ja rääkis, et neil on plaan avada Alo-nimeline tramm, olin alguses väga üllatunud. Ei olnud kordagi mõelnud, et ka Alo nimeline tramm võiks Tallinnas sõita. Olin kuulnud Anne Veski ja Neeme Järvi nimelistest trammidest. Kui olin end natuke kogunud, ütlesin, et see on väga hea mõte ja suureks auks nii Alo lähedastele, Alole endale kui ka kogu Eesti rahvale. 80ndate aastate lõpul oli Alo ise üleöö saabunud kuulsusest ja tähelepanust väga väsinud ja tüdinenud, aga leidsin, et trammi idee oleks talle kindlasti meeldinud. Tolleaegse kuulsuse eet põgenes ta esimesel võimalusel ja nii pikaks ajaks kui võimalik oma Jõgeva koju. Seal ta sai rahulikult oma heliloominguga tegeleda. Selline tramm aitab palju kaasa sellele, et inimesed teda mäletaks ja ka noored saaksid teada, kes ta oli.

Oma lähikonnas ei ole ma kohanud ühtegi inimest, kes oleks kahelnud Alo nimelise trammi vajalikkuses. Ka oli kõigil hea meel, et avamine toimub just enne vabariigi aastapäeva. Ka selline ajastatus on väga positiivne,” ütles Alo Mattiiseni õde Ade Hintsov. Ta märkis, et valis tsermoonial ette lugemiseks Jüri Leesmendi luuletuse „Ajaga silmitsi“, mille ta kirjutas Alo mälestuseks.

Toob mälestusi esile

„Loodan, et tramm äratab ka väga paljudes turistides huvi Alo ja tema loomingu vastu ja mis roll tal oli Eesti vabaks saamisel. Vanemates inimestes toob see tramm kindlasti palju mälestusi meelde, nii isiklikke kui ka Eesti seisukohalt. Nooremates, kes võib-olla ei teagi täpselt, kes Alo oli, huvi uurida tema elu ja loomingut. Põhiliselt mäletatakse Alo ikkagi seoses laulva revolutsiooniga ja „Viie isamaalise laulu” põhjal, aga ta on kirjutanud ka väga palju tõsist muusikat. Ma tean, et palju õpilasi on kirjutanud oma uurimustöö Alost, aga ma loodan, et see tramm kutsub ka rohkem Tallinna õpilasi uurima Alo elu ja loomingut. Kui mina näen seda trammi sõitmas, siis kindlasti on mu hinges kurbus ja heameel koos. Kurbus, et teda juba nii kaua pole minule toeks ja hea meel tema mälestuse jäädvustamise üle,” mõtestas helilooja ja muusiku õde lahti oma emotsioonid.

JAAN LUKAS

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus