Paunvere turniiril osales üle poolesaja kabetaja

Pühapäeva ennelõunal kogunes üle poolesaja kabetaja Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi, et pidada maha 22. Paunvere kabeturniir, mis on meie maakonnas üks suuremaid kabevõistlusi.


Sagimist oli koolimajas juba enne kella 11, mil osalejad kogunema hakkasid. Täiskasvanud ajasid vaikselt juttu ja viskasid nalja, nooremad osalejad sisustasid ooteaega kullimänguga.

Maakonnast vähe noori mängijaid

Mehi-naisi oli kokku 26, nooremaid kabesõpru 30. „Ei osanud väga midagi oodata, sest meil ei olnud eelregistreerimist. Arvestasin umbes 60 mängijaga,“ märkis võistluse peakohtunik Ülar Poom. Kuidas nii palju kabesõpru kohale tuli, ei osanud Poom põhjendada. „Ju siis on varasemad turniiri korraldused meeldinud,“ nentis ta.

Kui täiskasvanute seas oli kaalukauss selgelt meie maakonna osalejate poole kaldu, siis laste hulgas polnud see kaugeltki nii. „See teeb kurvaks,“ tõdes Poom, kelle sõnul võib põhjus peituda selles, et koolides puuduvad eestvedajad.  „Palamusel tegutseb kabering, aga sinna vägisi kedagi ei aja.“

Rohkearvulise võistkonna, kus 14 mängijat, tõi Palamusele Tallinnas tegutsev Nupuklubi. „Olen kaberinge paaris kohas juhendanud ja möödunud laupäeval korraldasin kabevõistluse Viies kukesamm, kus oli 57 osalejat,“ rääkis Nupuklubi juhatuse liige Irma Nahkor, kes kutsus möödunud võistluse parimad endaga Paunvere kabeturniirile kaasa. „Kõik ei saanud tulla, sest lapsed sõltuvad suuresti vanematest,“ möönis ta.

Paunvere turniiri pani ta tähele juba eelmisel aastal, kuid siis jäi talle esialgu mulje, et laste vanusegruppe ei olegi. „Ülar Poom ütles, et lapsed mängivad küll, lubasin, et järgmisel aastal tulen,“ meenutas Nahkor.

Õpivad ülesannete kaudu

Kabe populaarsust tänapäeva noorte seas hindab Nahkor heaks. „Kõik oleneb eestvedajast. Üks hull peab ees olema, siis on kabe populaarne. Mina koostan lastele ülesandeid, algul teevad nad kergemad ära, siis saavad raskemad,“ rääkis ta, näidates lehekülgede kaupa  ülesandeid.

„Igal lehel on 15 ülesannet, siin leiavad lapsed head käigud üles, aga võistlustel nad ei vaatagi,“ sõnas Nahkor, kelle sõnul ongi laste puhul üheks olulisemaks veaks kiirustamine. „Tulingi siia sellepärast, et tempot alla saada. Näitan neile, et kui mõtlesid ühe või kaks minutit, siis seda on vähe. Kui näitan ülesande juures võidukäiku, leiab ta selle üles, võistlustel ta ei mõtle sellele ja käib täiesti suvaliselt,“ nentis ta. Ka Arno Uutma, kelle juhendada on Jõgevamaalt pärit Merilii ja Triinu Jalg, tõdes, et laste puhul hakkab silma kiirustamine ja sellest tulenev tähelepanematus.

„Me oleme august välja tulnud, see on ehk ka seepärast, et koolides on programm, mis toob malemängu koolidesse. Nüüd on õpetajad helistanud ja küsinud kabe kohta,“ sõnas Uutma,  lisades, et noori tuleb vähe peale ka teistel spordialadel.

Noortele on vanemate toetus oluline

Tänavuse Paunvere kabeturniiri taset hindas Uutma heaks. „On näha, et tublisid on tulemas,“ kinnitas ta. Nii mõnigi kord tuli ta vooru lõppedes laua juurde ning näitas, mida oleks saanud paremini teha. Pinevalt jälgis ta ka Merilii ja Triinu mänge. Tüdrukute edu võtmeks peab ta nii andekust kui ka tööd. „Siin langevad kõik asjad kokku: ollakse andekad, tehakse tööd ja vanemad toetavad, see on väga oluline,“ ütles Uutma. Ka Irma Nahkor pidas kodu toetust oluliseks. „Vaatan rõõmuga õdede Jalgade edu. Nad mängivad palju, see tähendab, et nad on ise innustunud ja kodu toetus on kõva. Mul on sama oma õpilase Emilia Kelloga, kes ise väga mängida tahab ja keda kodu toetab,“ rääkis ta.

Arno Uutma sõnul on kabe tüdrukute seas populaarsem kui poiste seas, Irma Nahkor oli aga teisel arvamusel. „Poiste seas on kabe populaarne, tüdrukute seas on mängijaid väga vähe. Tüdrukute seas on konkurents madal olnud kogu aeg,“ nentis Nahkor.

Uutmal on juhendada vaid üks poiss. „Tüdrukud alustavad 11-aastaselt, poisid umbes 13- või 14-aastaselt. Siis nad loobuvad, sest kaotavad tüdrukutele,“ sõnas ta.

Täiskasvanute turniiril osales ka neli noort. Naiste arvestuse paremad olid Triinu ja Merilii Jalg ning Aili Visnapuu.

„Olen ikka osalejate vanust jälginud. Täiskasvanute hulgas oli seekord noorim 10aastane Nona Nano ja vanim 84-aastane jõgevalane Arnold Jakobi,“ märkis Ülar Poom.

„Tänan Jõgeva kabeklubi poolt võistluste korraldajaid, kes jätkavad traditsioonilise Paunvere kabeturniiri läbiviimist. Selliste pikaealiste võistluste toimumine on Jõgevamaa kabele väga oluline, ka mängijad oskavad seda hinnata, seda näitab osalejate arvukus. Loodan, et sellised võistlused aitavad kaasa kabe populaarsuse kasvule meie vallas, eriti noorte hulgas,“  ütles turniiri peakohtunik päeva lõpetuseks.

Selle aasta viimane suurem võistlus on Orthezi 14. kabeturniir, toimub 15. detsembril algusega kell 11 Kuremaa lossis. Eesti kabetajatele tulevad konkurentsi pakkuma ka kaks suurmeistrit välismaalt, üks Leedust, teine Venemaalt.

KERTTU-KADI VANAMB

TÄISKASVANUD

  1. 1. Andrus Tull 15 punkti
  2. 2. Indrek Kuusk 14 punkti
  3. 3. Uno Plakk 12 punkti
  4. 7. Triinu Jalg 11 punkti
  5. 8. Merilii Jalg 11 punkti

NOORED

Pisikadettide tüdrukute alagrupp

1.-2. Emilia Kello (Nupuklubi)

1.-2. Karmen Terras (Jõgeva kabeklubi)

  1. 3. Anna Katariina Leemets (Nupuklubi)

 

Pisikadettide poiste alagrupp

  1. 1. Keir-Cristian Sugul (Elva)

2.-3. Henri Mugur (Nupuklubi)

2.-3. Hendrik Jaska (Nupuklubi)

Pisikadettide finaal

  1. Karmen Terras (Jõgeva kabeklubi)
  2. Emilia Kello (Nupuklubi)
  3. Keir-Cristian Sugul (Elva)

Juunioride parim

Britta-Elisabeth Koorem (Nupuklubi) 

Kadettide parimad

1. Nicole Balta (Nupuklubi) 

2. Renee Oras (Tartu)

  1. 3. Eve Riivik (Palupera)

Minikadettide parimad

1. Martti Miks (Palupera)

2. Andres Kull (Palupera)

3. Mairo-Johannes Toom (Elva)

blog comments powered by Disqus