Paunvere Agros vaadatakse piimatootmise tulevikku optimistlikult

Palamuselt Voore suunas Järvepere  külas asuvas piimatootmisele spetsialiseerunud põllumajandusettevõttes OÜ Paunvere Agro varuti vaatamata kehvadele ilmadele suvel ja sügisel enam-vähem korralikes kogustes sööta. Tänavu on plaanis renoveerida vanad laudad noorkarja jaoks. Loomakasvatusjuht Urmas Raide peab piimatootmise edukäigu jaoks eriti oluliseks kaasaegse piimakombinaadi valimist ja riigipoolset kaasabi soodsamate turgude leidmisel.


Vaatamata kehvadele ilmastikuoludele möödunud suvel ja sügisel õnnestus Palamuse põllumajandusettevõttes OÜ Paunvere Agro piimakarjale tarvilikes  kogustes sööta varuda.

Söötade kvaliteedi tähtsus

Loomakasvatusjuhi Urmas Raide sõnul on Paunvere Agro kari kõige paremini kindlustatud söödaks kasutatava teraviljaga.  „Silo valmistasime lutsernist, ristikust ja kõrrelistest. Silo kvaliteet jätab aga suurte vihmade tõttu soovida. Õnneks saime piisavalt varuda siloauku maisi, mille analüüsist selgusid üsna head näitajad,” kinnitab Raide.

Tema sõnul mõjutab varutud söötade kvaliteet oluliselt piimakoguseid .

”Mõneti on abi ka ostusöötadest, mille hind on aga kõrge. Nii tuleb mõelda, kas lisaaineid juurde osta või toota odavamalt, aga natuke vähem. Üldkokkuvõttes on aga majanduslikult alati mõttekam toota sööta suuremates kogustes.”

Paunvere Agro Järvepera suurfarmis  on praegu päeva keskmine väljalüps 30,5 liitrit lehma kohta.  „Aasta kogused peaksid selle põhjal  arvestuslikult tulema 9500 liitrit lehma kohta. Täpsemad näitajad saame jõudluskontrollist. Piima turustame AS Valio Laeva meiereisse,” ütles Raide. Tema sõnul on Paunvere Agros ligi 1640-pealine kari.

„Lüpsikarja suurendamist praegused laudad ei võimalda. Tänavu kavatseme paar vananenud lauta renoveerida, et noorkarja elutingimusi parandada.“

Paunvere Agro omanikud on soomlased. Soomest tuuakse ka söödalisandeid ja pulli spermat, mis omakorda pärit Ameerika Ühendriikidest.

Oodatakse uut piimakombinaati

Urmas Raide arvates on piimatoomine praeguseid piimahindasid arvestades üsna tasuv. „Pean siinkohal väga oluliseks kaasaegse piimakombinaadi valmimist Paides. See muudaks olukorra tootmisharus veelgi paremaks. Enam ei tarvitseks toorpiima Lätti ja Leetu viia. Viimast võiks endale lubada vaid banaanivabariik.”

Tema arvates on vajalik ka riigipoolne panustamine korraliku piimaturu kindlustamisse. ”Eelmiste valitsuste tegevuskavasse see valdkond ei kuulunud, mis muutis olukorra põllumehe jaoks täbaraks. Tänane valitsus on tegutsenud mõned kuud üle aasta. Põhjalike järelduste jaoks on veel aeg varajane, kuid paistab, et teatud mõttes on jää hakanud liikuma.”

Haritavatest maadest hõlmavad Paunvere Agros teraviljapõllud ligi 1500, rohumaad 800-1000 hektarit. Teravilja (näiteks nisu) kasvatakse ka müügiks.

Töötajaid on osaühingus 45, lüpsjatest töötab kuus platsil ja kaks poegimislaudas.

Karismaatiliseks laudaelanikuks on samuti kogukas soliidses eas kass, kes piima eriti juua ei soovigi, küll aga sööb ta hea isuga kassitoidu konserve.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus