Patricku pahategude tagajärgi likvideeritakse tänaseni

Esmaspäeva öösel ja päeval Eestimaal möllanud Patricku nimelise tormi kahjusid pole kõikjal veel tänasekski likvideerida jõutud ning nii mõneski Jõgevamaa kandis oldi  veel eilegi elektrita.

Torm tegi elu keeruliseks neil, kes elektrita jäid. Kui linnades ja suuremates asulates kadus elektrivool esmaspäeval vaid mõneks tunniks, siis nii mõnigi väiksem küla polnud veel eile hommikuks elektrit tagasi saanud. Eesti Energia kodulehe andmeil oli eile hommikul rikkeid Jõgevamaal rohkem kui kolmesajas alajaamas.

Enim kannatasid kahju need, kellel sõltub elektrivoolust ka joogivesi ning toasoe. Esmaspäeval, mil paljudes kohtades vool ära läks, oli ilm õnneks lausa kevadine, väljas oli kuni kümme kraadi sooja. Siiski jahutas eluruume tugev tuul ning järgmistel päevadel külmenes ka ilm. Edaspidi evakueerusid inimesed mõnedest asulatest just seetõttu, et neil puudus kodus nii valgus, toasoe kui joogivesi.

Üks selline paik oli meie maakonnas ligi kolmesaja elanikuga Vaimastvere. Nädala algusest saadik on olnud suletud ka kohalik kauplus. Külas tegutsevad ettevõtted, näiteks puidutööstus Kaberland OÜ ja Vaimastvere Agro, olid endale hankinud generaatorid, et töö seisma ei jääks.

Jaotusvõrgu juhtimiskeskuse Lõuna piirkonna juhataja Aivar Sõõru ütles, et nad üritavad Jõgevamaale neljapäevaks saada lisajõude. “Siin on abi kõige rohkem vaja – mõned rikked on maakonnas väga ulatuslikud ja nõuavad palju aega. Teeme kõik endast oleneva, et saaksime keskpingeliinid homme õhtuks korda,” lisas ta. 

Osadel liinidel on lausa kuus riket

Elektrivõrgus osutusid kahjud esialgu arvatust suuremaiks. Kui esialgu lubati elektrivoolu kodudesse juba 27. detsembri lõunaks, siis teisipäeval lükati tähtaeg 28. detsembrini. Eesti Energia kodulehel on üleval ka teade, kus on öeldud, et kui elekter ära läheb,  tuleks enne  sellest teatamist umbes kakskümmend minutit oodata. Riketest tuleks teatada Eesti Energia rikketelefonil, mille number on 1343. Tormiperioodist tulenevalt suleti ajutiselt ka ettevõtte tavaline klienditelefon numbriga 1545, et rikketelefonile saabuvatele kõnedele kiiremini vastata.

“Teeme oma parima, et rikked keskpingeliinidel, mis varustavad suurt arvu majapidamisi, saaksid likvideeritud tänase päeva jooksul. Saame sellega vooluta klientide arvu küll jõudsalt vähendada, kuid paraku me paljude üksikuid majapidamisi toitvate madalpingeliinide parandamiseni täna veel ei jõua,” sõnas Jaotusvõrgu juhtimiskeskuse juhataja Taivo Tõnne eile. Tema sõnul on enam kui 150 brigaadi tegutsenud maksimumvõimsusel, kuid tormikahjude ulatus on suur. “Osadel liinidel on olnud koguni kuus riket – elektrikud teevad ühe korda, vaatavad, et liini pingestada ei õnnestu, ja hakkavad seejärel uut rikkekohta otsima,” selgitas Tõnne.  

Päästeteenistus reageerib väljakutsetele järjekorras

Päästetöötajad said Patricku nimelise tormi tegutsemise ajal ehk 26. detsembril Jõgevamaal kolmkümmend üks väljakutset. Enamik neist olid seotud elektriliinidele kukkunud puudega. Paar korda takistasid teele murdunud puud ka autoliiklust. Päästetöötajad tegutsesid esmaspäeval tormikahjude likvideerimisel kella 6.57 kuni 19.28.

Päästeameti pressiesindaja Marek Kiik ütles, et tormiga seonduvaid väljakutseid on nad saanud ka järgnenud päevadel. “Suure töökoormuse tõttu võib päästjate jõudmine väljakutsetele aega võtta. Selliseid väljakutseid, kus inimeste elu või tervis otseselt ohus ei ole, teenindatakse järjekorras. Palume inimestelt selliste väljakutsete puhul, mis väga kiired pole, kannatlikkust,” rääkis Kiik. 

Päästetöötajad käisid 26. detsembril loodusjõu põhjustatud ohte kõrvaldamas alljärgnevates Jõgevamaa paikades:

Palamuse vallas Vanavälja külas, Jõgeva alevikus (kaks korda), Põltsamaa vallas Mällikvere külas, Jõgeva vallas Kurista külas (kolm korda), Palamuse vallas Nava külas, Torma vallas Sätsuvere külas, Puurmani vallas Pikknurme külas, Palamuse vallas Praaklima külas, Adavere alevikus, Jõgeva linnas Pargi  ja Puiestee tänaval, Saare vallas Nautrasi külas, Torma vallas Kõnnu külas, Põltsamaa linnas Välja tänaval, Saare vallas Ruskavere külas, Mustvee linnas Liiva tänava piirkonnas, Laiuse alevikus, Puurmani-Jõgeva maantee viiendal kilomeetril, Palamuse vallas Luua külas, Palamuse vallas Kudina külas, Kuremaa alevikus, Kasepää vallas Kasepää külas, Torma vallas Leedi külas, Pajusi vallas Adavere-Pajusi tee 1,5. kilomeetril, Põltsamaa linnas Tartu maanteel ja Tabivere alevikus.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus