Pärleid paariaastasest täiskasvanueelikuni

Läinud pühapäeval sai  taas peetud Tabivere valla laste pika traditsiooniga lauluvõistlus Laulupärlike.

Osalejatenappust pole sellel konkursil kunagi olnud.  Tabivere Gümnaasiumi lauluhuvilised hakkkavad oma muusikaõpetaja Triin Saaristega tavaliselt juba kolmanda kooliveerandi alguses juttu tegema, et temalt laulu õppimisel nõu ja abi saada. Seda pole Triin kellelegi keelanud. Tema põhimõte on, et kõik peavad esinemis- ja võistlemisvõimaluse saama, ka need, kel algul pisut raskusi. Ja kui keegi otsustaval hetkel araks lööb, leides, et on sel aasta veel ebaküps, siis on loobuminegi vaid tema enese otsus, mitte õpetaja soovitus. “Viisipidamine ja hääle arendamine on kindlasti õppimise ja eelkõige lapse enda tahtmise ja töökuse küsimus,” on õpetaja igal aastal kinnitanud.

Et see jutt vaid kõle teooria pole, võis tänavusel kontserdilgi kuulda. Mitmed mudilased, kel pisemast peast viisikäikude järgimisega raskusi on olnud, olid selleks kevadeks Triinu käe all selle nipi omandanud, kuidas õigel ajal õigele noodile pihta saada. Jääb vaid kahetseda, et valla teises õppeasutuses Maarja põhikoolis muusikaõpetajad vahetuma kipuvad. Sealtki on aastate jooksul konkursile tublisid lauljaid tulnud, kuid seekordne Laulupärlike jäi siiski seekord vahele, sest uus ja noor õpetaja on kooliaasta lõpukuudel väga hõivatud olnud.

Noorim esineja kaheaastane

Et põlvepikkustelgi julgust koguneks lavale tatsata ja mikrofon kätte võtta, selle nimel teeb juba mitu aastat tänuväärset tööd Tabivere muusikakooli laulustuudio juhendaja Kadri Savva.

Kui mudilasel on looduse poolt viisikõrva antud ja parasjagu tragidust-söakustki, siis võib juhtuda, et ta tõepoolest enne laulma hakkab, kui rääkimise täielikult kätte õppinud on. Selline laps oli tänavu kaheaastane Meribel Võimre, kes “Põdra maja” vapralt ette kandis ja sellega zhürii eripreemia pälvis.

Vanemate võistlejate puhul oli  aga hindajatel taas raskusi, et pingerida moodustada. Siiski üritati seda mingil moel teha, tõstes arvukamatest vanuserühmadest esile kaks ja väiksematest gruppidest ühe parema.

2-6-aastaste vanusegrupis pälvisid lisaks pisikesele Meribelile eraldi tunnustuse veel Mari-Liis Kirs ja Eleanora Aunap, 7-9-aastastest Karoliina Laidinen ja Aliis Kuningas, 10-12-aastastest tunnistati parimaks Astrid Aunap, 13-15-aastastest Artur Aunap, 16-aastastest ja vanematest  lauljatest Kadri Karus.

Kogemustega solist ja Laulupärlike

Juba paljudel kevadetel ei ole ükski Tabivere valla lauluvõistlus möödunud, ilma et Artur Aunapist poleks põhjust eraldi juttu teha. Kahel aastal vabariikliku poiste-solistide võistluse finaali jõudnud Arturil on tõepoolest konkurentsitu häälematerjal ja tema õpetaja Triinu sõnul ka tõeline töövõime ja -tahe. “Artur tahab kõik vastu võtta, mis õpetajal talle pakkuda on, seepärast ta nii tuntavalt arenebki,” kinnitas õpetaja, kes andekale noormehele igal aastal ka järjest raskema laulu valida aitab.  S. Healy “Kuhu aeg mind viib” võimaldas esile tuua nii hääle puhtuse ja tugevuse kui dünaamilisuse. Ka esinemisjulgust on aastatega aina lisandunud — seda, et Artur ähmiga õige hingamise unustab, juba enam ei juhtu!

Artur pälvis ka Tabivere rahvamaja eripreemia ja nii publik kui zhürii olid ühel meelel, et noormehel on kõik eeldused anda lähemal ajal vallarahvale soolokontsert — see üks laul Laulupärlikesel ei ole temale enam mingi väljakutse.

Tabivere valla  tänavuseks Laulupärlikeseks tunnistati 17-aastane Kadri Karus, kes esitas E. Liitmaa laulu “Arm on hukatus”. Kadrigi on laulja, kelle lavale astudes publik eriti ootusärevaks ja tähelepanelikuks saab, sest igal aastal on plusse vaid lisandunud.  Nii tugev, paindlik ja kauni kõlaga hääl oleks väärt tõsisemaid lauluõpinguid. Ehk hakkab neiu sellele kord tõsisemalt mõtlema.

Nagu tõelised pärlid!

Tabivere valla kultuurijuhti Tiina Tegelmanni on juba mitmel kevadel painanud mõte, millised võiksid olla iseloomulikud  meened just Laulupärli-konkursil osalejatele. Tänavu viis õnnelik juhus ta mõni aeg enne võistlust Järvakandi Klaasistuudiosse ekskursioonile ja seal tuligi äratundmine.  Kõik lauljad  ja nende juhendajad said seekord lisaks tänukirjale ka omanäolise klaasehte.  Tõeline pärl, kasvõi juba selle poolest, et võrdlemisi haruldane!

Võistluse korraldamisele ja tublimate premeerimisele panid õla alla Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ja Tabivere vallavalitsus.

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus