Pärimusmuusika ait pakub kontserte

 

Viljandis tegutsev Eesti Pärimusmuusika Keskus on selle hooaja sündmuste kava kuni aastavahetuseni paika pannud. Teise poolaasta plaanidest saab aida uue avalike suhete juhi Rannar Raba sõnul täpsemalt teada detsembris.

<font color=”#ffffff”>iii

Lähituleviku olulisematest sündmustest tõstab Raba esile Silver Sepa tantsuetendust Tantsumasin”, mis esietendub novembri keskel.

Silver Sepp tegi eelmisel aastal Jaan Tättest rääkiva alternatiivmuusikali Tulen homme”, mis osutus populaarseks ja sai üsna mitmepalgelisi vastukajasid, nagu ikka heade asjade puhul,” rääkis Raba.

 Sepp on tantsuetendusse kaasanud mitmeid tegijaid pärimusmuusikute hulgast, näiteks Jaak Johansoni ja Tiit Kikase, aga ka tantsijaid eesotsas Kadri Lepassoniga.

““Tantsumasin“ on ajendatud arusaamast, et Eestis on individuaalne tantsutunne aegade jooksul hääbunud ning see vajab nüüd taas ülesäratamist. Meil on küll olemas heal järjel lavaline rahvatants, kuid spontaanset tantsu, mis sünnib hea muusiku ja tantsija vahelisest soojast kontaktist, on vähe,” ütles Raba.

Novembri alguses annab aidas kontserdi Ungari mustlaste ansambel Romengo“.  21. novembril on Iiri päev, mil saab näha Iirimaa saatkonna soovitatud dokumentaalfilme O’Donoghue’s Opera” ja Fleá Ceoil”. Sama päeva õhtul astub publiku ette iiri tantsumuusikat pakkuv ansambel Providence.

Ootab kinoõhtutele ja pakub loenguid

Pärimusmuusika ait võtab oma tagasihoidlikul moel ka kinomaja rolli, oodates lisaks kontsertidele publikut kord kuus toimuvatele kinoõhtutele. Raba sõnul on kavas eeskätt kultuuriloolised  eesti filmid, näiteks linastub täna maailma esimene setukeelne täispikk film Taarka“.  17. novembril näidatakse filmi Georg“ ja detsembris saab näha Kiur Aarma ja Jaak Kilmi menufilmi Disko ja tuumasõda“.

Et aida suures saalis on Raba sõnul Viljandi parim heli- ja videotehnika, oleks rumal seda filmide näitamiseks kasutamata jätta. Tahame, et meie sündmuste kava oleks võimalikult mitmekesine. Pärimusmuusika kontserdid on muidugi elementaarsed, aga lisaks neile toimub siin mitmesuguseid kontserte, mida ait ise otseselt ei korralda. On kujunenud nii, et suur osa Viljandis toimuvatest sisekontsertidest korraldatakse just meie katuse all,” selgitas Raba.

Hooaja lõpuni jätkuvad koostöös kultuuriakadeemiaga omakultuuriakadeemia sarjas populaarsed loengud ja kontsertkohtumised. Esmajoones on need mõeldud akadeemia tudengitele, aga on selgeks saanud, et need on väga populaarsed ka paljude teiste viljandlaste seas. Lähipäevil on kavas niisugune avatud kohtumine Merle Jäägeriga, kus poetess ja näitlejanna õpetab kuulajaid leidma oma häält ja annab juhiseid, kuidas tuvastada ja kasutada resonaatoreid rahvalauludes.

Ait on ka haridusasutus

Pärimusmuusika ait pole avalike suhete juhi kinnitusel üksnes lustimiskoht, vaid ka haridusasutus. Nii jätkab täie hooga August Pulsti õpistu, kus õpetatakse pillimängu, pärimustantse ja –muusikat. On kavas palju loengusarju, kuhu saab jätkuvalt  end kirja panna.  Keldrikorrusel on avatud ka pärimusmuusika teabekogu, mis sisaldab arvukalt helikandjaid ja trükiseid.

Võimalik on ka kutsuda pärimusmuusik kooli või tulla õpilastega aita, et tutvuda pillide ajalooga ja saada teada näiteks seda, milline erinevus on pärimusmuusikal ja rahvamuusikal.

Et pärimusmuusika aida näol on hetkel tegemist Lõuna-Eesti uusima kontserdimajaga, näevad selles töötavad inimesed iga päev ka inimesi väljastpoolt Viljandit. Äsja oli aasta suuruselt teine pidu, Pärimusmuusika Lõikuspidu, mis on  minifestival. Pooled inimesed olid mujalt,” kinnitas Raba.

Aidas asuv kohvik, mille aknast avaneb maaliline vaade, hetkel kahjuks ei tööta, kuid keskus loodab, et juba lähiajal vabastab äriga jänni jäänud rentnik ruumi ning annab keskusele võimaluse endal kohvikut pidama hakata.

Jõus on ka kõik varasemad kokkulepped Viljandi majutusasutustega, mis tähendab seda, et need, kellel on ette näidata aida pilet, saavad soodustusi.

Pärimusmuusika ait on avatud:

Tööpäeviti kella 9-21

Nädalavahetustel kella 11-21

Teabekogu on avatud:

Teisipäeviti ja laupäeviti kella 11-17

Kolmapäeviti ja reedeti kella 14-20

Neljapäeviti kella 9-20

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus