Parim viis koolivaheaega veeta on koos sõpradega puisniitu korrastada

Kuulekalt poetavad noormehed end trepile. Üks suurematest peab korda. “Siit kõrgemale keegi ei lähe!” on nii vali korraldus, et energiast pakatavad nagamanid ei julge end peaaegu liigutadagi. Kogu selle sagimise sees liigub peaaegu märkamatult Vaimastvere noorkotkaste ja kodutütarde juhendaja Laine Valdmaa. Tema jälgib, et kõik lapsed endale kuivad riided selga saaksid ja märjad samas tahenema.

Teist korda talgutel

Vaimastvere 22 töökal noorkotkal ja kodutütrel lõppes Vooremaa külaskäigu ajal möödunud neljapäeval teine tööpäev Endla looduskaitsealal Endla järve ääres asuvas Salus. Koos tegid tööd nii 9-aastased kui ka neist poole vanemad, 18-aastased abituriendid.

Vaimastvere Põhikooli 8. klassi õpilane Eerik Purgel ja sama kooli 9. klassis õppiv Siim Vahi on Salus puisniidu korrastamise talgutel teist aastat. «Eelmine kord puhastasime võsast ka küllalt suure platsi,» rääkis Siim.

Salu puisniit on poiste hinnangul kaunis koht. Mahasaetud puude tüved laovad poisid kenasti riita, oksarisu põletatakse ära, puud lähevad Endla järve ääres asuva matkamaja kütmiseks. «Järgmisel aastal liigume vaikselt edasi järve suunas,» teadis Siim.

Erik ja Siim on noorkotkastega seotud juba viiendat aastat. «Meil on noorkotkastega koos palju huvitavat tegevust, hea on koos käia ja suhelda. Siin on kõik normaalsed inimesed,» räägivad poisid.

Ka Jõgeva Gümnaasiumi abiturient Rando Valdmaa tuli koos kunagiste kaaslastega puisniitu korrastama. «Siin on hea olla, mulle meeldib see Vaimastvere seltskond,» nentis Rando.

Vaimastveres on noorkotkastega ja kodutütardega liitunud üsna palju nooremaid õpilasi. Koos käiakse erinevates laagrites, kanuumatkadel, aga ka võistlustel, korraldatakse pannkoogiõhtuid, mängitakse maastikumänge. Laine Valdmaad aitab tema abikaasa Rein Valdmaa.

Kodutütarde ja noorkotkaste nimekirjas on Vaimastveres 50 last, kes kõik on väga üksmeelsed. «Nad hoiavad üksteist, meil pole vanemate ja nooremate õpilaste vahel konflikte,» kinnitas Laine Valdmaa.

Ka väiksemad tüdrukud ei pidanud talgutööd ehk põhiliselt oksakandmist raskeks ja tegid seda hea meelega. «Kodus üksi on igav, teistega koos palju huvitavam,» kinnitasid nad nagu ühest suust.

Veel meeldib Vaimastvere lastele Endla järve ääres asuvas majakeses olla. Õhtul mängisid nad mitmesuguseid lauamänge.

 

Endla Looduskaitseala spetsialist Katrin Möllits ütles, et puisniidu korrastamine on looduskaitseala jaoks tähtis. Kaitseala idaosas rohkem selliseid liigirikkaid kooslusi pole, valdava osa hõlmavad ulatuslikud rabad ja nendevahelised soometsad.

“Oleme igal aastal siin pisut võsa raiunud ja kahel viimasel suvel lagendikke niitnud. Tänavu oli meie eesmärgiks puhastada ühe suure tamme ümbrus ja ühendada kaks lagendikku. Salu puisniidul rohkem tammesid pole, enamasti kasvavad seal pärnad, kased, ka üksikud vanad kuused, toomingad, türnpuud ja sarapuud. Viljakale pinnasele on asunud noored kuused ja kased. Kui puisniitu mitte hooldada, kasvaks mõnekümne aasta pärast Salus salumets ja lagedat vajavad liigid hääbuksid,” rääkis ta.

Tublid Vaimastvere noorkotkad ja kodutütred on kaitsealaga varemgi koostööd teinud. «Juba Jõgeval gümnaasiumides õppivad lapsed tulevad ikka koos teistega välja, traditsioonilisel loomajälgede loendusel osalesid ka põllumajandusülikoolis ja pedagoogikaülikoolis õppivad poisid. Nemad tõid kaasa ka oma tüdrukud. Järelikult on neil koos hea. Nüüd käib meil juba teine põlvkond noorkotkaid ja kodutütreid, kõige nooremad talgulised õpivad kolmandas klassis. On hea meel töökate ja loodust hinnata oskavate laste üle,» kinnitas Möllits.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus