Parim treener maadlustreener Arved Külanurm

Põltsamaa Spordikooli maadlusklubi Nipi treener Arved Külanurm kuulutati parimaks treeneriks teist aastat järjest. Tema kasvandikud on kodustelt tiitlivõistluselt võtnud vähemalt peotäie poodiumikohti ning jõudnud ka rahvusvahelistel võistlustel kõrgetele kohtadele. Külanurme käe all treenivad sellised maadlusässad nagu Hergo, Ardi ja Aimar Andruse, Sander ning Hendrik Orion. Varem on Külanurm treeninud Johanna Kikkast ja Epp Mäed, kes on Euroopas sumomaadluses võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhinnavõistlusi. Nüüdsest treenivad nii Kikkas kui ka Mäe Audentese spordikoolis.

Kodusel meistritiitlil pole suurt kaalu

Arved Külanurm on nimekas maadlustreener, kes on noorte hulgas populariseerinud sumomaadlust ning juhendanud Eesti noorte sumokoondist. Põltsamaa maadlusklubi on turniiride koondtabelis alati esimene või siis paremate hulgas. 

Kasvandike ülisuur medalikogus Eesti meistrivõistlustel Külanurme rõõmust lakke hüppama ei pane, sest treeneri sõnutsi on Eestis meistriks tulemine imelihtne.

“Väljaspool meie riiki ei loe see kodune meistritiitel midagi,” tõdes Külanurm pärast järjekordset kullasadu kodustel meistrivõistlustel. Olulisemaks peab ta kõrgeid kohti rahvusvahelistel võistlustel. Möödunud aastal pälvisid Külanurme hoolealused rahvusvahelistelt suurvõistlustelt üle kümne eri värvi medali, kuldseid oli nende hulgas kaks. 

Tippu jõudmiseks on vaja julgust

Külanurm on kindla käega maadlustreener, kes näeb juba üsna varakult ära, kas poisist või tüdrukust tuleb tipptasemel maadleja või mitte. “Esmatähtis on julgus. See on eeldus, mis peab igal tippu jõuda soovijal sünnist saati olemas olema. Julgust juurde õppida ei saa, seda kas on või ei ole,” rääkis Külanurm. Noore maadleja  edasine areng sõltub eelkõige tema enda töötahtest ja soovist paremaks saada. Arved Külanurm rääkis, et head maadlejad tulevad ennekõike maakodudest. “Maal elavad lapsed on füüsilise tööga harjunud, nad on sitkemad ja töökamad igal elualal, ka maadlusmatil,” tõdes treener.

Ta tunnistas ka, et üksinda on üsna raske suure maadlusgrupiga tegelda. Treeneritöö on praegusel ajal üsna tänamatu ning seda saab teha vaid hingega, mingit erilist rahalist tasu lootmata. Keerulised ajad on sponsorite rahakotte sulgema hakanud ning üsna suures osas peavad noore lootustandva lapse treenimise ja ka võistlustel käimise kulud kandma lapsevanemad. Kui nemadki on rahalistes raskustes, tuleb trennis käimisest ja võistlustel osalemisest loobuda. Maadlustreener on väga tänulik  oma kasvandike vanematele, kes on laste võistlustel osalemist jõudumööda toetanud.

2010. aasta saavutused:

  • Noorte Eesti meistrivõistlustelt 33 kulda, 30 hõbedat, 31 pronksi

  • Noorte Euroopa meistrivõistlustelt sumos 5 pronksi

  • Juunioride Euroopa meistrivõistlustelt sumos 2 kulda ja pronks

  • Juunioride sumo MM-ilt 2 hõbedat ja 1 pronks

  • Vabariigi parima juuniori treener vabamaadluses

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus