Parim noor kündja õpib Põltsamaa ametikoolis

Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli õpitalu põldudel peetud Eesti künnimeistrivõistlustel tunnistati noorkündjate klassis tavaadraga kündmisel parimaks Põltsamaa ametikooli õpilane Sander Martins, kelle kodu asub Pajusi vallas Kalanas.</font>

<font size=”3″>

Sander Martins õpib Põltsamaa ametikoolis sõiduautotehnikuks, kündmise on ta aga vanema venna õpetuse järgi selgeks saanud kodutalu põldudel. Juba teist aastat  saatis Põltsamaa ametikool ta künnimeistrivõistlustele.

Möödunud aastal näitasin, milleks ma suuteline olen. Nüüd küsiti minult, kas osalen ka tänavu, ja ma olin nõus.  Treeningkünnid tegin kooli põllul. Võistlustel kündsin ametikoolile kuuluva traktori MTZ 80 ja Kvernelandi adraga,” rääkis noormees.

Võit tugevas konkurentsis

Arvan, et kündmisel õnnestus mul kõige paremini üldilme ja kroon,” ütles Sander Martins, kes kogus tavaadraga kõrrepõllu kündmisel 184 punkti ja pälvis rändkarika.

Paremuselt järgnesid talle Karl Kirst Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolist 180 ja Elar Palandi Kehtna maamajandus- ja tehnoloogiakoolist 175,5 punktiga. Neljandaks jäi 171  punktiga Põltsamaa ametikooli õpilane Igor Murov, kes on pärit Tartumaalt Alatskivi vallast. Põllumeheks õppiv Murov esindas ametikooli ka mais Järvamaa kutsehariduskeskuses peetud noortalunike mitmevõistlustel.

Minule teadaolevalt oli parima noorkündja väljaselgitamisel 14 osalejat Eestist ja 12 välisriikidest. Kõiki kündjaid tuli arvestada kui oma klassi tugevaid konkurente,” ütles Martins. Eks apsakaid võib juhtuda alati, kuid minu hinnangul olid künnimeistrivõistlused hästi korraldatud,” lisas ta.

Võistluste atraktiivsemaks muutmise eesmärgil VIP-ide võistlusel kaasa löönud näitlejanna Ülle Lichtfeldti, sumokuulsuse ja nüüdse talupidaja Kaido Höövelsoni, teleajakirjaniku Jüri Muttika ja teiste tuntud inimeste kündmisele polnud Sandril mahti kaasa elada.

Õpetaja polnud kiitusega kitsi

Sander Martins on kündmise kodutalu põldudel edukalt selgeks õppinud ja seda ka koolis usinasti harjutanud. Ta on võimekas ja aktiivne mitmel alal,” iseloomustas parimat noorkündjat Põltsamaa ametikooli põllumajandustehnika ja metallitöö eriala õpetaja Alfred Õunap.

Teise kohaga naasid võistlustelt staažikad künnimehed Raido Kunila ja Mait Pajo Torma vallast.

Torma valla mehed Raido Kunila ja Mait Pajo panid endast kõnelema ka seekordsetel künnivõistlustel. Kunila saavutas teise koha meistrite klassis (384, 5 punkti) tavaadraga kündmisel ja Pajo oli paremuselt teine (189 punkti) vabaklassis pöördadraga kündmisel. Mõlemad esindasid meistrivõistlustel Tartu valla ettevõtet Dotnuvos Projektai AS.

Künnivõistlustest Eestis

*Esimene künnivõistlus peeti 1874. aasta 10. augustil Kurgjal, korraldajaks Carl Robert Jakobson

*Regulaarselt korraldatakse Eestis künnivõistlusi 1965. aastast

*Alates aastast 2005 viib Eesti Künniselts võistlusi läbi Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli õppetalu põldudel  

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus