Parim kodanikeühendus on Sadala Hoolekande Ühing

Jõgevamaa tänavuseks parimaks kodanikeühenduseks valiti Sadala Hoolekande Ühing. Atraktiivsemateks kodanikeühenduste projektideks tunnistati Jõgeva Linna Teatri suveetendus “Piimamees Tevje” ning MTÜ Kuningamäe Spordiklubi projekt Head aega, talv.


Sadala Hoolekande Ühing on rajanud harivaid ja teadmisi andvaid ning koostööd innustavaid teemaparke, mis on suunatud kõigile vanuserühmadele. Tänavu loodi Sadalasse, Ookatku külla Prantsuse teemapark. Ettevalmistused teemapargiks käisid ligi neli kuud. Kokku valmis 32 tegelast, kes olid pärit kümnetest muinasjuttudest, millest tuntumad olid “Sinihabe”, “Lindhaldjad”. Iga tegelase juures oli muinasjuttu tutvustav tekst. Kujud meisterdasid noored mehed oma kogukonnast, kaasati ka tegusad inimesed naaberomavalitsusest, oma kodukandist. Vajalikud mannekeenipead tõi Rootsist Ookatku külas elav heategevuse edendaja Eckard Klug, kes on toetanud teemaparkide rajamist erinevate materjalidega.

Varem on olnud kaks teemaparki

Mullu rajati teemapark Saksa muinasjutukirjutajate, vendade Wilhelm ja Jakob Grimmi loomingust tuntuks saanud tegelastest. Nii seisid Ookatku külas Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi, Punamütsike ja vanaema voodisse roninud hunt, Tuhkatriinu, Lumeeit, Saabastega Kass, Okasroosike. Kaasa lõid ja oma panuse andsid 32 kogukonna liiget ja toetajat. 2015. aastal olid Ookatkul kujud erinevate Euroopa Liidu riikide ajaloolistest isikutest ja muinasjutukangelastest.

Teemaparke on külastanud piirkonna koolid, pered naabermaakondadest, kaugemad väliskülalised on olnud Austraaliast ja Ameerikast. Olulisteks külalisteks on olnud pered, sest koos vanematega veedetud päev teemapargis on toetanud pereväärtusi ja tugevdanud vanavanematega suhtlemist. Koos loetud muinasjutud teemapargis on kindlasti innustanud nii mõnegi otsima tõelist juturaamatut ka raamatukogust ja koduselt riiulilt.

Sadala Hoolekande Ühingu eestvedajaks on Luule Väin

Atraktiivsemaks kodanikeühenduse projektiks tunnistatud etendus “Piimamees Tevje” on erakordselt kõrge tasemega kohalikku pärandit kaasav etendus, kus lõid kaasa kohalikud inimesed, kohaliku ajaloopärandina taastatav Pedja meierei. MTÜ Jõgeva Linna Teater ja Janek Varblas olid koostööaldid ühendustega, ettevõtjatega, omavalitsustega.

Samuti pälvis atraktiivsema kodanikeühenduse projektina tunnustuse MTÜ Kuningamäe Spordiklubi projekt Head aega, talv. Kuningamäe suusaradadele kutsuti Team Haanja suusaklubi liikmed. Põltsamaal suusatrennis käivad lapsed osalesid paarissprindi võistlusel, kus neile sai loosiga partneriks üks Team Haanja suusaklubi sportlane. Lapsed said pärast kingituseks oma sportlase võistlussärgi. Kohal oli ka Venemaa suusakoondise määrdebuss, huvilistele näidati, kuidas koondise suuski ette valmistatakse. Team Haanja sportlased olid üllatunud, et Põltsamaal nii head suusarajad on, tunnistas Kuningamäele suusarajad teinud Indrek Eensalu.

Trolli Mängupesa kasutatakse aktiivselt

Põltsamaa piirkonnas tunnustati tänavu kaht MTÜ-d – Trollitralli ja Pajusi Külaseltsi. Trollitrall asutas tänavu märtsis Trolli Mängupesa Põltsamaa linna. Eesmärk on toetada piirkonna väikelaste ja nende vanemate vaba aja ja koosolemise võimalust. Trolli Mängupesas töötavad kvalifitseeritud lapsehoidjad ning lastel on võimalus tegeleda arendavate tegevustega. Trollitrall korraldab erinevaid üritusi väikelastele nii kohapeal kui ka väljaspool. Võimalus on kasutada ka lapsehoidja teenust lapse kodus. See on esimene ja seni ainus võimalus piirkonnas väikelaste tegevusteks väljaspool lasteaeda.

Pajusi Külaselts korraldas koostöös Viljandi lõõtsaklubiga Pajusi lõõtsapäeva. Külaselts kinkis Eesti Vabariigi 100. juubeliks külamaja juurde paigaldatud uhke sepistatud jalgvärava. Kingituse pidulik avamine oli vahetult enne üleriigilist lõõtsapäeva. See oli esimene meie riigi 100. sünnipäevale pühendatud kingitus Jõgevamaa küladelt. Lõõtsapäev tõi Pajusi mõisaparki ja ait-kuivatisse sadu pillimängijaid üle Eesti. Pealtvaatajad said osa mitmetest kontsertidest, õpitubadest ja loengutest. Pajusi mõisa pargis sai kuulata ka erinevate Eesti lõõtspilliklubide esinemisi. Mõni mängija ei piirdunud üksnes programmilise ülesastumisega, vaid mängis külaseltsi maja juures mõne pala ka omatahtsi.

Sel aastal on selts läbi viinud palju üritusi, lisaks lõõtsapäevale ka Pajusi mõisapäeva enam kui 1300 osavõtjaga, viis rahvamuusika kontserti, vanatehnika päeva, Pajusi mudajooksu. Kõik üritused on kogunud kuulsust nii oma piirkonnas kui üle riigi.

Tarbijad tulid ja jäidki käima

Parim uus kodanikeühendus MTÜ Kääpa OTT alustas kohaliku toidu propageerimise, piirkonna väiketootjate koondamise ja kohaliku elu elavdamisega tänavu kevadel. Saare valla ja lähiümbruse väiketootjad hakkasid oma toodanguga korraldama Kääpal OTT-kohtumisi ehk otse tootjalt tarbijale laadapäevi. Tootjad olid, tarbijad tulid ja jäidki käima. Kääpa OTT-i on kutsutud rikastama ka piirkonna teisi üritusi. Hiljuti pakuti oma toodangut Jõgeva kesklinnas.

Jõgeva piirkonna parim MTÜ Maarja-Magdaleena Maarahva Selts on kauaaegse piirkonna arendaja ning kultuurisündmuste korraldaja. Välja on antud raamat “Maarja-Magdaleena piirkond läbi aegade”, korraldatud kodukandipäevi, tegutsevad kollektiivid. Käesoleval aastal on Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi ja sõprade seltsinguga koos korraldatud kogupereüritus Kodukandi lood, mis peeti Uhmardu külas Ratsu talus. Üritus on jätkuks sügisestele pärimusõhtutele. Jätkunud on lapitehnika õppepäevad, juhendajaks Hilja Sepp. Traditsiooniliselt toimuvad heakorratalgud, tänavu korrastati Maarja-Magdaleena puhkeala. Osaleti Jõgeva- ja Tartumaa harrastusteatrite festivalil. Korraldati kevadlaat, valmistati ette lipuväljakule roosipeenra jaoks mullapind ja rajati roosipeenar, osaleti Maarja-Magdaleena 21. kodukandipäeva korraldamisel.

Sädeinimesteks valiti Agnes Rääk ja Malle Weinrauch

MTÜ Vägari juhatuse liige ja eestvedaja Agnes Rääk hoiab elus vanavanemate käsitööoskusi. MTÜ korraldab imelisi käsitöö õpitube, omandatakse nii kudumise, lapitehnika, tikkimise, õmblemise kui kangakudumise oskusi. Sel sügisel sai maakonnaülese projektina ja Leaderi ning PRIA toel teoks õppereis Prantsusmaale käsitöömessile.

Tänu Agnes Räägule toimib Vägari piirkonnas kultuurielu. Juba pikka aega on MTÜ Vägari korraldanud ümbruskonna rahvale teatriskäike, igasuvist ekskursiooni. Viimased kaks kevadet on MTÜ Vägari andnud hoogu Aidu järve koristustalgutele, mis toimuvad mais Teeme ära raames.

Malle Weinrauch on rahvakultuuri ja kogukonna elu aktiivne edendaja endises Pala vallas. Aastaid on tema kutsumuseks olnud rahvatantsutraditsioonide hoidmine ja säilitamine. Pala kooli tantsurühmad on võtnud osa tantsupidudest. Pala kultuurimajas juhendab Malle Weinrauch segarühma Tuuritajad, naisrühma Keerutajad, Assikvere haridusseltsis naisrühma Assikvere leedid. Rühmade komplekteerimisel ja tantsuarmastuse süvendamisel on Malle teinud palju tööd. Raske on inimesi motiveerida huviringis osalema, kuid Palal on see õnnestunud. Tantsurühmad kannavad Kodavere rahvarõivaid. Koostöös teiste spetsialistidega on tema juhtimisel viimaste aastate jooksul kujunenud Palast Kodavere pärimuse taaselustaja ja edasikandja. Korraldatud on ka Kodavere pärimuskultuuri konverentsi ning Kordavere murdelaagreid. Paljud tema alguses liiga lennukana tunduvad ideed on tänaseks realiseerunud. Malle on innustaja, kelleta ei kujutaks ette elu Palal.

Jõgevamaa paremad kodanikeühendused 2017

*Parim kodanikeühendus 2017 – Sadala Hoolekande Ühing

*Atraktiivseim kodanikeühenduste projekt või tegu 2017

Jõgeva Linna Teater, suveetendus “Piimamees Tevje”

Mittetulundusühing Kuningamäe Spordiklubi projekt Head aega, talv

*Põltsamaa piirkonna paremad kodanikeühendused 2017

Pajusi Küla Selts, MTÜ Trollitrall

*Jõgeva piirkonna parim kodanikeühendus 2017

Maarja-Magdaleena Maarahva Selts

*Peipsi piirkonna parim kodanikeühendus 2017

Sadala Hoolekande Ühing

*Parim uus kodanikeühendus 2017

Mittetulundusühing Kääpa OTT

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus