Parim kavand tuli Jõgevamaalt

</span>

Tänavusuvise noorte tantsupeo publik saab peo mugavamaks jälgimiseks telgedel kootud kott-istealused. Nende valmistamisel võetakse aluseks Kiigemetsa Kooli õpilase Reimo Riipuse näidis, mis tunnistati “Ehe maa ja ilm” istealuste konkursil noorema vanuserühma parimaks.

Istealuste vajadus tuleneb asjaolust, et noorte tantsupidu peetakse seekord mitte Kalevi staadionil, vaid lauluväljakul. Et publikul laululava betoonastmetel või mujal publikualal parem istuda oleks, ongi vaja istealuseid, mis samas oleksid ka atraktiivsed meened.

Istealuste konkursi üleriigilisse vooru esitati 126 maakondlikel konkurssidel välja valitud ideekavandit ja näidist, mille hulgast seitsmeliikmeline zhürii tõstis esile kuue põhikooliastme ning viie gümnaasiumiastme õpilase kavandeid. Tantsupeol kasutavate istealuste valmistamisel otsustati eeskujuks võtta aga just noorema rühma võidutöö, mille autoriks on Jõgevamaa noormees Reimo Riipus ja mis kujutab endast telgedel kootud üleõlakotti, mille saab ka istumise alla võtta. Tõsi, nüüdseks on selgunud, et arvatavasti läheb tootmisse teinegi kavand, Kärdla Ühisgümnaasiumi õpilase Tõnu Tamme puidust istealus, ent see ei vähenda Reimo Riipuse saavutuse väärtust.

Kott-istealus valmis Reimol õpetaja Mare Rosina juhendamisel. Kõigepealt kudus Reimo telgedel valmis kaltsuribadest kangatüki, siis murdis selle kokku, ühendas narmaid sõlmides kotiks ja varustas näpunöörist sangaga. Koti kujundamisel kasutas Reimo meie rahvuslipu värve sinist, musta ja valget.

Kudumine moes

Selles, et poiss kangastelgedel koob, pole Kiigemetsa Koolis mitte midagi erilist.

Poisse käib kudumas rohkemgi kui tüdrukuid,” kinnitas õpetaja Mare Rosin. Tema keldrikorrusel asuvas klassis on üleval suisa seitsmed eri suuruses kangasteljed ja nendel kudumine on muutunud selle kooli õpilaste üheks armastatumaks tegevuseks. Samas on see lastele väga kasulik: arendab peenmotoorikat, ilumeelt ja paljusid muid häid omadusi. Abiõppe kaheksandas klassis õppiv Reimo ei piirdu Mare Rosina sõnul vaid tunni ajal kudumisega, vaid käib tihti kudumas ka vahetunni ajal.

Siin on hästi mõnus: muusika mängib ja mina võin rahulikult tööd teha. Õpetaja Mare on aga väga hea õpetaja: oskab hästi rahulikult ette näidata ja seletada,” ütles Reimo.

Reimo Riipuse võidutöö on praktiline, lähtub meie käsitöötraditsioonidest ning seondub ka praegu väga päevakorral oleva taaskasutuse teemaga,” ütles noorte laulu- ja tantsupeo kunsti- ja käsitöökonkursside Ehe maa ja ilm” loovjuht Liina Tepand. Istealuste valmistamisse saame kaasata kudumisest huvitatud vabatahtlikke. Peame ainult veel läbi mõtlema, mis materjalist istealused valmistada. Laululava ülemistel astmetel, mis ka vihmaga kuivaks jäävad, võivad need kindlasti puuvillastest tekstiiliribadest kootud olla, aga alumiste astmete puhul oleksid võib-olla otstarbekamad materjalid sünteetiline kangas või suisa plastik.”

Kootakse talgukorras

Tuhandete istealuste valmistamise korraldamisel on lubanud appi tulla nii Eesti Käsitööõpetajate Liit Aita kui ka Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Foto istealuse näidisest ning tööjuhised riputatakse lähipäevil üles Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse kodulehele.

Ka meilt küsiti, palju me oma koolis istealuseid valmistada suudaksime ja ma arvasin, et üle poolesaja me ei jõua,” ütles Mare Rosin.

Loodame, et kudumistöö saab ära tehtud talgukorras, aga materjal või vähemasti suurem osa sellest on meie poolt,” ütles Liina Tepand. Päris ühtmoodi kõik istealused muidugi ei tule: tegijatele jäävad triibustiku kujundamisel vabad käed.”

Istealuste tootmiseks ja triibustiku muutmiseks peavad Reimo Riipus ja Mare Rosin kui kavandi autorid muidugi kõigepealt loa andma.

Me oleme nüüd, jah, tähtsad tegelased: õiendame siin autoriõigustega ja puha,” naeris Mare Rosin.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus