Parim jaanipidu on seal, kuhu operatiivjõude ei kutsuta

Taas on kätte jõudmas jaanipühad, mil enamikus peredes võetakse aega üksteise seltsis olla või meelepärasel peol auru välja lasta.

Mõnele piisab peomeeleolu loomiseks teadmisest, et on pühad ja puhkepäevad. Teine rõõmustab kohtumise üle oma lähedaste ja kaugemate sugulaste, sõprade ja tuttavatega. Käputäis on aga ka neid, kellele loob meeleolu vaid meelemürk. Alkoholi kuritarvitamine ei ole tegu, millest täna võiks vaid ajalooürikutest lugeda, seda  juhtub meie ümber olevate inimestega siin ja seal, iga päev.

Mõned alkoholipruukijad muutuvad aga vägijoogi mõjul ohtlikuks mitte ainult iseendale, vaid ka oma kaaslastele ja võhivõõrastelegi. Mõni istub purjuspäi autorooli, kergelt algavad kukepoksid ja suuremad kaklused. Harvad pole ka juhtumid, kus joogise peaga peetakse äkitsi õigeks kellegi vara kallale minna. Üldjuhul pole nendel inimestel hiljem oma teole muud selgitust kui alkohol tarvitamine. Keegi ei plaaninud sõitma minna, keegi ei tahtnud kedagi päriselt lüüa, ka vargileminek oli lihtsalt üks halb uitmõte. Aga siis on juba hilja sellele mõelda. Kahju on tekkinud hetkelisest mõtlematusest, mõistmata oma tegu ja tagajärge.

Seda, kuidas alkohol täiesti lihtsates olukordades inimesed tülli pöörab, kirjeldab üks meie politseinikuga juhtunud seik. Ta oli parajasti tööst vabal ajal kodus, kui keegi uksekella lasi. Seal seisis joobes mees, kes oli naaberkorterist välja visatud. Politseinik sai teada, et mees oli ühel tema naabrinaisel külas olnud, koos tarvitati alkoholi. Ja mitte vähe, ikka kaks tervet pudelit kõige kangemat kraami. Ühel hetkel märkas naine aknaklaasil kärbest ning tahtis selle hilisema uneaja huvides laiaks lüüa. Mees aga nuias samal hetkel naiselt suudlust ning tahtis seda saada tingimata enne, kui naine kärbsega tegelema hakkab. Läks aga teistpidi, kärbes sattus eelisjärjekorda.

Purjutanud mehele naise käitumine pähe ei mahtunud, ta ägestus ning tekkis konflikt, mille järel ta toast välja tõstetigi.

Võib imeks panna, millistest lihtsatest asjadest tekib tüli ning teinekord päädib konflikt raskemategi tagajärgedega. Alkoholi tuleb tarvitada mõõdukalt mitte ainult seepärast, et oma tervist hoida. Liigne alkohol võib muuta inimese järsuks, isegi vägivaldseks ja ohtlikuks. Jälgigem oma lähedasi ja sõpru, et nad ei teeks endale liiga. Hooligem oma kaaslastest ja manitsegem neid vaoshoitusele, kui on ilminguid agressiivsusest või liiga uljast käitumisest.

Politsei pöörab läbi aasta suurt tähelepanu ohutusele, kuid jaanipühade eel ja ajal oleme korrarikkujate suhtes veelgi karmikäelisemad. Seda selleks, et kõigil oleks pühade ajal  turvaline. Olgu tegu joobes juhi, kiiruseületaja, lärmaja või muidu vandaalitsejaga, nendel nädalatel taotleme ohtlikele korrarikkujatele arestipäevi. Oma abikäe ohutuse tagamiseks saab anda igaüks, kui teatab kaasmaalaste häirivast või riskantsest käitumisest politseile. Mõistagi on aga parim jaanipidu seal, kuhu pole operatiivjõude üldse tarvis kutsuda.  

IVAR DUBOLAZOV, Jõgeva politseijaoskonna juht

blog comments powered by Disqus