„Pärijad” mitmekordselt pärjatud

Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja noorem trupp osales hiljutisel koolivaheajal Lääne-Virumaal Kundas toimunud algklasside kooliteatrite alternatiivfestivalil Väike Lava ning tõi sealt ära kaks näitlejapreemiat, lavastajapreemia ja Suure Karu Karoliine nime kandva peapreemia.

Tükiks, mis nii palju tunnustust tõi, oli Oskar Lutsu “Pärijad”, millega Liblikapüüdja osales ka maikuus Jõgeval toimunud algklasside kooliteatrite riigifestivalil. Näitlejapreemia — neid anti üldse välja neli — teenisid välja peaosalised Anna-Maria Vahur ja Sandra Võsaste ning ühe kahest lavastajapreemiast pälvis Liblikapüüdja juhendaja Lianne Saage-Vahur. Suuri Karu Karoliinesid anti välja ühtekokku kolm ning peale Liblikapüüdja said need Albu Põhikooli algklasside näitering ja Vohnja Lasteaed-Algkooli näitering. Väikeste Karu Karoliinedega tunnustati Tartu Kesklinna Kooli IIb klassi truppi Päikesejänkud, Rakvere Reaalgümnaasiumi IVt klassi näitetruppi ja Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi VI klassi näiteringi. Üldse osales festivalil 16 truppi ja tunnustuseta ei jäänud neist arvatavasti keegi. Teise Jõgevamaa trupina Väikesel Laval käinud Lustivere Põhikooli näiteringi Nuki liige Mario Pelisaar sai näiteks nimiosa eest lavastuses “Johannese esimene koolipäev” (lavastajad Olga Paas ja Marika Jürgenson) ühe eripreemiatest.

“Väikese Lava festivali peeti Kundas teist aastat ja sinna on oodatud I-VI klasside õpilased. Meid kutsuti sinna juba möödunud aastal, aga siis jätsime mitmel põhjusel minemata. Seekord otsustasime minna ega kahetse: olid päris sisukad päevad,” ütles Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.

Väike osutus suureks

Kui Lianne eeldas, et tegemist on väikese kohaliku festivaliga, siis tegelikult olid Väikesel Laval esindatud pea pooled Eesti maakonnad, kusjuures enamasti selliste truppidega, kes Betti Alverile pühendatud luulepäevadel või kooliteatrite riigifestivalidel ei käi. Lianne oli näiteks festivalilavastustest varem näinud ainult üht — Rakvere Reaalgümnaasiumi IVt klassi (ehk teatriklassi) “Nutikat eeslit”, mida sama trupp mängis ka Jõgeval algklasside kooliteatrite riigifestivalil. Ülejäänud lavastused varieerusid n-ö seinast seina: oli traditsioonilisi tükke, milles tegi kaasa pool kooli, oli aga ka päris nutikaid ja eksperimentaalseid lavalugusid.

“Parematelt truppidelt oli päris palju õppida. Nii mõnegi puhul tekkis küsimus, miks nad end varem kusagil suuremas ringis näitamas pole käinud. Samas oli lavastusi, mille puhul kogu “aur” oli kaunite kostüümide peale raisatud, lugu ise oli ammutuntud ja igav,” ütles Lianne.

Suurimaks üllatajaks oli tema silmis Albu Põhikooli algklasside näitering, mille juhendajat Mare Kabelit teadis Lianne senini lihtsalt kui Liblikapüüdja vilistlase, Eesti Draamateatri näitleja Mihkel Kabeli ema. Sellest, et ta oma kooli lastega nii toredal ja nauditaval viisil teatrit teeb, polnud tal aimugi. Mare Kabel pälviski Lianne kõrval teise lavastajapreemia ja kogu trupp omaloomingulise lavastuse “Suur tükk ajab suu lõhki” eest ühe Suurtest Karu Karoliinedest.

“Mind pani imestama juba seegi, kuidas Mare Kabel ainult tüdrukutest koosneva trupiga nii head tööd teha suudab. Minul peavad näiteseltskonnas ikka poisid ka olema,” ütles Lianne.

Asjalik tagasiside

Väikese Lava festivali žürii, millesse kuulusid näitleja Heino Seljamaa, Tartu Noorte Teatritehase kunstiline juht Lennart Peep, lastenäidendite kirjutaja Liidia Sepp, Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer ja Kunda Gümnaasiumi IX klassi õpilane Marelle Piirmets, andis asjalikku ja konstruktiivset tagasisidet. Heino Seljamaad üllatanud Liblikapüüdja “Pärijate” puhul eelkõige see, kuidas kaks peaosalist pika ja raske murdekeelse teksti pähe olid suutnud õppida ja kuidas nad nii usutavalt vanu inimesi mängida suutsid.

Tubli oli muidugi ka kogu ülejäänud trupp – Kristin Reinas, Ketrin-Elery Rumask, Karl Kukk, Sander Lillemägi, Sten Taim, Mathias Einemann, Robin Raik, Kristjan Pint, Martin Lindpere ja Eigo Pallo. Sellelt seltskonnalt loodab Lianne tulevikus palju.

“Nad on oma napi vanuse kohta päris palju saavutanud ja näinud. Ka Kundas vaatasid nad hoolega kõik lavastused ära, sest see oli nende jaoks huvitav. Peale laval pakutava saavad lapsed festivalilt kogemuse, kuidas eri olukordades käituda, kuidas omavahel hästi läbi saada jne. Usun, et neid lapsi pole mul tulevikus teatritegemise kõrvalt vaja kasvatama hakata,” ütles Lianne.

Kundas olid tal abis väiksemaid “kantseldamas” Kertu Tutt ja Maarja Zelinski Liblikapüüdja vanemast trupist. Ja nad said oma ülesandega väga hästi hakkama.

“Kokkuvõtteks võib öelda, et väga tore festival oli: tsemenditolmune linn pakkus küll ka natuke sürri elamuse, aga klubi, kus festival toimus, oli igati kena, lastele õhtul korraldatud disko äge ning show, mille Heino Seljamaa lastele enne lõputseremooniat tegi, hästi vahva ja südamlik,” ütles Lianne, lisades, et Kundas käimiseks sai Liblikapüüdja kasutada väikest preemiat, millega kooli juhtkond kooliteatrit vabariigi aastapäeva puhul meeles pidas. Jõgeva Gümnaasiumis on tublimate taidluskollektiivide kord aastas premeerimine tavaks saanud.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus