Paremad ansamblid selgunud

Möödunud reedel selgitati Jõgeva Gümnaasiumi aulas välja maakonna paremad kooliansamblid. Võidurõõmu said maitsta Siimusti Lasteaed-Algkooli, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ja Jõgeva Gümnaasiumi noored lauljad.

Kui Alo Mattiiseni muusikapäevade ajal, mil samas saaalis võtavad mõõtu kõigi maakondade paremad kooliansamblid, on gümnaasiumi aula rahvast pungil, siis Jõgevamaa ansamblite jõuproovil osalejad pidid üsna väikese kaasaelajate hulgaga läbi ajama. Osalevaid ansambleidki oli maakonna koolide üldarvu silmas pidades suhteliselt napilt — 15. Üldse olid esindatud vaid kuus kooli: Jõgeva Muusikakool, Siimusti Lasteaed-Algkool, Sadala ja Torma Põhikool, Jõgeva Gümnaasium ja Põltsamaa Ühisgümnaasium. Kõik kolm preemiat saigi zhürii välja anda vaid ühes, neljandate-viiendate klasside vanuserühmas, järgmine, kuuendate-seitsmendate klasside oma, oli seevastu üldse esindamata.

Nende ansamblite kohta, kes kohale tulid, ütles zhürii esimees, H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli koorijuhtimisõppejõud Lauri Breede aga, et kõik olid korralikult ette valmistanud, ainult mõnel kukkus esinemine välja natuke paremini, mõnel kehvemini.

iii

Kaabudega härrasmehed

iii

Need, kellel zhürii arvates paremini välja kukkus, olid Siimusti Lasteaed-Algkooli II-III klassi ansambel (juhendaja Ingrid Orgulas; I koht I-III klasside ansamblite hulgas), Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IV-V klasside poisteansambel (juhendaja Meeli Nõmme; I koht IV-V klasside ansamblite hulgas), Jõgeva Gümnaasiumi IV klassi ansambel (juhendaja Riina Lind; II koht samas vanuserühmas), Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IV-V klasside tütarlasteansambel (juhendaja Meeli Nõmme; III koht samas vanuserühmas), Põltsamaa Ühisgümnaasiumi VIII-IX klasside ansambel (juhendaja Hille Martin; I koht

VIII-IX klasside vanuserühmas), Jõgeva Gümnaasiumi noormeesteansambel (juhendaja Maret Oja; I koht gümnaasiumiealiste vanuserühmas) ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi neidudeansambel (juhendaja Meeli Nõmme; II koht samas vanuserühmas).

“Tore oli tõdeda, et nii mõnigi ansambel oli ka esituse atraktiivsusele mõelnud,” ütles Lauri Breede. “Näiteks Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IV-V klasside poisteansambel kasutas “Härrasmehe laulu” lauldes kaabusid ja muid härrasmehelikkust rõhutavaid rekvisiite. Meeldiv oli ka see, et enamik laule esitati eesti keeles. Tundub, et see inglise keeles laulmise buum, mis Eesti taasiseseisvudes vallandus, ongi nüüdseks vaibumas.”

Kõige sügavama mulje jättis Lauri Breedele seekord Jõgeva Gümnaasiumi noormeesteansambel.

“Vaat see oli tase!” ütles Breede. “Gustav Ernesaksa laulus “Laev tõstis purjed…” demonstreerisid Jõgeva poisid väga head pianos laulmise oskust. Tõnis Mägi “Jäljed” kõlas jälle väga võimsalt ja sugestiivselt. Eks neil ole Maret Oja näol ka hea juhendaja, kes nutikaid seadeid teha oskab: selliseid, mis just selle koosseisu võimed kõige paremini välja toob.”

Teevad kõike 

iii

Juhendaja Maret Oja sõnul pole Jõgeva Gümnaasiumi noormeesteansamblil tegelikult veel aegagi olnud päris ansambliks saada, sest selles koosseisus on tegutsetud ju alles tänavu sügisest.

“Eelmisest, kaheksaliikmelisest koosseisust lõpetasid pooled kooli ning sügisel võtsin kaks uut poissi juurde,” ütles Maret Oja. “Aga poisid õnneks ise tahavad väga ansamblis laulda — vaatamata sellele, et nad ka kahes kooris laulavad, rahvatantsurühmas tantsivad, kooliteatrit teevad ja palli mängivad.”

Juhendajal endalgi on peale ansambliga tegelemise juhatada veel viis koori, kes kõik laulupeole jõuda tahavad. Seepärast ei saagi ta hästi aru, miks nii paljud maakonna muusikaõpetajad kas üldse ansamblitega ei tegele või siis nendega vähemasti maakondlikul ülevaatusel ei käi.

“Igal aastal on konkursil esindatud enam-vähem ühed ja samad koolid ja juhendajad,” ütles Maret Oja. “Teised jäävad oma tegemistega üksnes oma kooli seinte vahele. Samas annaks maakondlikul konkursil osalemine lastele juurde esinemisjulgust ning juhendajale endale innustust ja uusi ideid. Näiteks need juhendajad, kes oma ansamblitega Alo Mattiiseni muusikapäevadel käivad, ütlevad, et nad lähevad alati Jõgevalt koju, pea ideesid ja hing tööindu täis.”

Küsimusele, miks noored üldse ansamblis laulma peaksid, vastas teine zhüriiliige, H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli rütmimuusikaosakonna tudeng Oskar Orupõld, et see annab lahtisema kõrva, st oskuse kuulata eri häälte kooskõla.

“Laulmine on praegu tänu igasugustele telekonkurssidele noorte seas üsna popp ja ansamblis kaasa tegeminegi annab sellisteks konkurssideks hea ettevalmistuse,” lisas Lauri Breede. “Lisaks sellele on muusika meie rahvuskultuuri oluline osa ja mida enam sellega tegelevaid noori on, seda parem. Tuult tiibadesse kõigile Jõgevamaa ansamblitele ja kiitus kõigile õpetajatele, kes ansambleid juhendavad!”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus