Pärast 12 aastat tuli suur spordivõit taas Avinurme

Läinud nädalavahetusel asusid maakonnakoolide õpilased taas võistlustulle, kui peeti Eesti Kergejõustikuliidu ja Eesti Rahvusringhäälingu koostöös korraldatava, noortesporti propageeriva võistlussarja TV 10 Olümpiastarti mitmevõistluse finaaletappi. Võit väiksemate koolide kategoorias tuli üle 12 aasta taas Avinurme Gümnaasiumile.


Spordist on Avinurmes alati lugu peetud ning ka TV 10 Olümpiastart on läbi aastate olulisel kohal püsinud. Suuresti on spordipisiku Avinurme südamesse istutanud treener ja õpetaja Ülo Kukk, tänu kellele sai Avinurme staadioni ja spordihoone. Ühtlasi hakkas Kukk ka kohe TV 10 Olümpiastardist osa võtma. Kahel korral on Avinurme ka ise TV 10 Olümpiastardi finaali võõrustanud.

Hooaeg ei olnud lihtne

Kergejõustikku ja ka spordipisikut kannab edasi Ülo Kuke õpilane Heli Ambos, kelle treenitavad võidu ja 900eurose võidusumma nädalavahetusel Tartust koju tõid. „Kergejõustik ei ole ainus ala, millega siin tegeleme. Meil on mängitud korvpalli, võrkpalli ning ka pesapalli, kusjuures nii Soome kui ka Ameerika pesapalli. Andres Kallavus oli mees, kes pesapalli ja saalihoki meile tõi,” märkis Ambos. Kallavuse tööd jätkab praegu tema endine õpilane Tauno Koppel. Saalihokit arendab edasi Janek Romanovitš. Korvpalli traditsioon sai aga alguse Torma treenerist Raivo Trallast.

Nii võib Avinurme Gümnaasiumi tagant leida täismõõtmetega staadioni, pärismuruga jalgpalliväljaku, korvpalliplatsi ja tenniseväljaku. Ja kellele need alad ei meeldi, võib närvi kõditada rulapargis. „Meil on inimesed päris aktiivsed ja üritavad projektidega raha saada,” selgitas Heli Ambos kogukonna võimalusi.

Seega pole just kui põhjust imestada, et võit Avinurme tuli. „See hooaeg ei olnud lihtne. Alguses ei tõotanud miski, et hooaeg võiks nii kenasti lõppeda. Alguses olime viiendad ja siis neljandad. Viimase üksikalade etapiga Tallinnas Kadrioru staadionil läks meil väga hästi. Ja lapsed on meil ülitublid. See võistlus ongi tiimitöö: kõik tegid oma alad tublisti ära ja see andis hea lõpptulemuse. Pärast neljandat üksikalade etappi oli see tulemus minu jaoks suur üllatus,” rääkis kehalise kasvatuse õpetaja ja kergejõustikutreener.

Ent võitu ei antud meie maakonda niisama. „Väikeste koolide seas oli esikolmikus tihe konkurents. Näen, et väikestel koolidel on raske võistkonda kokku saada. Ei ole lihtne aasta läbi üksikalade etappidel ja lõpuks mitmevõistlusel osaleda. Väikeste koolide arvestuses on need õppeasutused, kus on kuni 250 õpilast. Nii panevad kaks väikest kooli võistkonnad kahepeale kokku. On tore, et Eesti Kergejõustikuliit on selle välja mõelnud. Nii saadakse jõud ühendada ja ikkagi välja tulla,” rääkis Ambos.

Kuus isiklikku rekordit

Kuid nagu spordis ikka, käib võidu juurde ka üksjagu kaotuspisaraid. Oma osa on ka muidugi õnnel ja suurtel, vahel isegi endale ootamatutel saavutustel. „Mõni ala ei läinud nii nagu oleks oodanud, siis oli ka pisaraid. Aga saime kõike tunda, ja see ongi spordi võlu ja valu. Kuid paljud lapsed tegid isiklikke rekordeid. Näiteks Matthias Mölder tegi üheksast alast kuues isikliku rekordi,” rõõmustas õpetaja. Teda oli Tartus toetamas vend Martin Mölder, kes on praegu Avinurme Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja ja korvpallitreener, ühtlasi ka kooli vilistlane.

Seda, et kaks päeva kestev mitmevõistlus õpilased proovile paneb, õpetaja ei salga. Kuid TV 10 Olümpiastart on sellegi poolest lisaks spordivaimule arendav ka mitmel muul moel.

„Lastel on põnev hetkeseisu jälgida. Lisaks arendab see mõtlemist. Võistlustel käimine arendab ka sotsiaalset poolt: laps peab iseendaga kaks päeva hakkama saama, käima võistlemas ja endast kõik andma. Ühtlasi on see hea võimalus enesedistsipliiniks. Muidugi on oluline, et areneks oskus õigel ajal õiges kohas olla ja soorituseks valmistuda,” rõhutas Ambos. Ja muidugi ei saa jätta välja peretunde tekkimist.

Arendab sotsiaalseid oskusi

„Väga tore on TV 10 Olümpiastardil käia just võistkonnaga. Nähes, kuidas õpilased innustuvad, kui meil hästi läheb ­– selle nimel tasub töötada.”

Võidetud summa kulutamise osas said õpilased samuti kaasa rääkida. „Lapsed tahtsid uusi naelikuid. Andsin selle soovi ka direktorile edasi, et ostaksime juurde uued naelkingad, sest vanad on juba liiga vanad,” ütles Ambos.

Suurt võidupidu peeti Tartus McDonald´si restoranis. „Küsisin lastelt, kuhu nad minna soovivad ja nad tahtsid McDonald´sisse. Olen ka lastele öelnud, et vahepeal võib julgelt burgeri ära süüa ja sellest ei juhtu midagi. Nad kulutavad selle ju pärast ära,” rääkis Heli Ambos. Nii sai iga võistleja valida täpselt seda, mida hing parajasti soovis.

Olgugi võit oli noortele kergejõustiklastele kirsiks kooliaasta lõppu, arvas Ambos, et see võiks ka sügisel innustada rohkem noori kergejõustiku poole vaatama. „Sügisel ootab meid jälle töö ees. Aga ma usun, et see aitas väga palju kaasa ja tõstis ka teiste motivatsiooni, et võistkonda pääseda,” mõtiskles õpetaja.

 

„TV 10 OLÜMPIASTARDI“ OSALISED:

MUSTVEE VALD

Kert Mölder – Avinurme Gümnaasium

Matthias Mölder – Avinurme Gümnaasium

Nele Kiik – Avinurme Gümnaasium

Anni-Mari Rosar – Avinurme Gümnaasium

Hannaleena Liiv – Avinurme Gümnaasium

Annabel Kruup – Avinurme Gümnaasium

JÕGEVA VALD

Aleksander Grits – individuaal, Jõgeva Põhikool

Timo Ingver – individuaal, Jõgeva Põhikool

Johanna Elisabeth Võsaste – individuaal, Jõgeva Põhikool

PÕLTSAMAA VALD

Berit Kukk – individuaal, Puurmani Mõisakool

 

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus