Paljulapselise pere ema unistab vabast ajast

Hea, et suuri peresid vähemalt kord aastas rohkem märgatakse ja esile tõstetakse. Homme on paljud neist kutsutud presidendipaari emadepäevale pühendatud vastuvõtule Estonia kontserdisaali. Üks selline tore lasterohke pere elab Pajusi valla Pisisaare külas.

Tegelikult elas Helve pere varem Tartumaal Rahingel. Sealt tuldi Põltsamaa kanti alles kaks aastat tagasi. Võimalus leida meelepärane töö ning paremad lasteaias  ja koolis käimise tingimused olid põhjuseks, miks kolida otsustati. Pereema Margit Helve töötab Võisiku hooldekodus. “Meie peres on kasvamas viis n-ö bioloogiliselt oma last ja poolteiseaastane kasulaps. Kasulapsi oli meil varem kaks, aga ühel neist on juba oma pere ja lapsed, ta elab Tartus,” rääkis Margit Helve.  

Kogu ärkveloleku aeg kuulub lastele

Margit Helve ei kujutanud noorena ette, et võiks tulevikus olla nii suure pere ema.

“Ühelt poolt pakuvad lapsed mulle suurt rõõmu. Teisalt on endast veidi kahju, sest vaba aega on äärmiselt vähe, seda tegelikult polegi. Kogu minu ärkveloleku aja sisustavad igapäevane töö ja kodused toimetused. Tulen tööpäeval kell kuus hommikul kodunt ära ja alles pool kaheksa õhtul jõuan tagasi. Minu tööpäeva pikkus on 13,5 tundi,” jutustas Võisiku hooldekodu noorem-tegevusjuhendaja Margit Helve.

Erialalt on Margit hoopis neljanda kategooria kokk-müüja, kuid sotsiaaltöö on talle südamelähedane.

Perekond Helve pere elab Pisisaare kaheksatoalises korteris, mis on kahest korterist kokku ehitatud. Vanematele on suureks abiks lapsed, kes aitavad teha paljusid koduseid töid. Suureks abiks ja toeks on Margitile ka kodus toimetav abikaasa Lembit, kes on invaliidsuspensionär.

„Meil on kuue korteri peale puiduga köetav katel ja seda kütab minu abikaasa. Varem elasime neljatoalises korteris Põltsamaa linnas. Kuid seal olid  nii kommunaalkulud kui lasteaiamaks väga kõrged,” rääkis Margit.

Kaks last käib praegu lasteaias, seal hakkab sügisest käima ka pere noorim, kasupoeg.   Pere oma lastest on tütreid kolm ja poegi kaks, neis vanim, tütar, saab tänavu 15-aastaseks.  

Rahaasjad kontrolli alla

Margit Helve sõnul on tal keeruline pere elu planeerida, sest kunagi ei tea ette, kuidas tööl vahetused täpselt paika pannakse. Tal on küll 15 tööpäeva kuus, kuid alles hiljuti juhtus neli tööpäeva olema järjest. Margitil tunnistab siiski, et tegelemine hooldekodu klientidega pakib talle rõõmu, kuigi suhtlemine vahel väsitab ja siis on õhtul raskusi laste ärakuulamisega. Ka tuleb suure pere emal pere rahaasjadel hoolega silm peal hoida. “Kui seda ei tee, on võlad kerged tekkima,” nentis ta.

Pereema sõnul peaks riik lastega peredele tunduvalt rohkem tähelepanu pöörama ja neid abistama. Margit ei ootagi riigilt otsest rahalist toetust, vaid soovib, et riik võimaldaks paljulapseliste perede lastele soodsamalt suviseid laagreid,  soodsamaid hindu kultuuriüritustel osalemisel, ekskursioonikulude kompenseerimist ja tuge kutse-või kõrgkoolis õppimisel.

“Lasterikaste perede emadele võiks riik näiteks hambaravi kompenseerida. Laste kandmine ja ilmaletoomine “sööb” emade hambad ära. Nüüdki oleks tahtnud enne Tallinna pidulikule vastuvõtule minekut oma hambad korda teha, aga mul polnud selleks võimalust,” rääkis Margit Helve.

Ema sõnul pakuvad lapsed küll suurt rõõmu, aga praeguste võimaluste juures Margit noortel suurt peret luua ei soovita. Kodunt väljas söömas käimised ja välisreisid tuleb suurel perel lihtsalt unustada. Mööda Eestimaad oleks võimalik ringi sõita, kui selleks kusagilt väikebussi saaks.

Varem tegutses ka Jõgevamaal suurte perede ühendus, kes vahel ettevõtmisi korraldas. Nüüd see ühendus Margiti sõnul enam ei tegutse. “Meie kuulume õnneks veel Tartumaa suurperede liitu ja saame selle organisatsiooni poolt korraldatavatest üritustest osa võtta,” ütles ta. 

Tublid lapsed

Margiti kinnitusel läheb nende lastel hästi ja nad on väga tublid. “Lapsed õpivad hästi, osalevad isetegevuses, on rõõmsameelsed ja krutskeid täis nagu lapsed ikka,” rääkis Margit. Tal on hea meel selle üle, et Põltsamaa Ühisgümnaasiumiga on nende perel toimiv koostöö ja ekskursioonidest ning teatrikülastusest antakse neile juba varakult teada. “Nii saame vajaliku raha kasvõi osade kaupa ära maksta,” sõnas pereema.

Miks aga otsustasid viie lapse vanemad oma perre võtta veel kaks kasulast? “Seda on keeruline seletada. Mõlemad lapsed ja nende pered koos oma probleemidega olid meile tuttavad ja ei kujutanud ette, et oleksime võinud teisiti toimida,” tunnistas Margit.

“Kui kusagilt enda jaoks vaba aega saaks “näpistada”, võiksin ennast õnnelikuks ja igati rahulolevaks inimeseks pidada,” rääkis vapper pereema. Margit Helve ja tema abikaasa tunnevad suurt rõõmu sellest, et neid on tähele pandud ja suurperede vastuvõtule kutsutud. “Oleme väga tänulikud Pajusi vallavalitsusele ja firmale Eltor, kes meile Tallinna minemiseks tasuta bussisõidu võimaldavad,” lisas Margit. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus