Praeguseks on sügistööde hooaeg lõppenud ja masinameestel võimalik puhata. Mitmel pool korrastatakse aga haritavat maad, remonditakse tootmishooneid ja elumaju.
Põltsamaa vallas Mällikvere põllumajandusühistus on enamik mehhanisaatoreid puhkusel. “Kes soovisid, said tänavugi firma kulul Pärnu sanatooriumi tervist taastama minna. Masinamees Ain Kalda otsustas siiski tööle jääda ning tema puhastab giljotiintraktoriga põlluserva võsast. See on uus põld, mille haritava maa suurendamiseks hiljuti ostisime,” ütles juhataja Meelis Kaljuste.
Pajusis teoksil maaparandustööd
“Olgu tegemist suure ettevõtte või väikese taluga, majapidamises peavad kõik asjad korras olema. Kõike ei jõua aga hooajal ära teha. Nii jääb osa töid hilissügisesse või talve algusse,” rääkis aktsiaseltsi Pajusi ABF juhataja Lembit Paal. Tema sõnul korrastatakse neil hoonete ümbrust, paigutatakse tehnikat hoiuruumidsse.
Siimustis tegutsev osaühing Siimel teeb seal aga jõeäärsel maaparandusobjektil kuivendustöid.
“Pajusi põllumeestega on meie tootmisüksusel hea koostöö juba sellest ajast, kui kuulusime Jõgeva EPT koosseisu ning Pajusis kolhoos oli,” lausus OÜ Siimel juhataja Hillar Saarik.
Mitmeid tunnustusi pälvinud Põltsamaa valla ettevõttes Vitsjärve Põldur tehakse praegu heakorratöid ja remonditakse masinaid. “Teoksil on ka väetiste ostmine. Väetisehinnad on küllalt talutavad, kuid võiksid mõistagi madalamad olla,” märkis juhataja Tanel Tõrvand.
Remonditakse farmimehhanisme
Puurmani põllumajandusühistus on osa masina- ja tehnikamehi puhkusel. Kes tööl, need puhastavad kraave ja põlluservi võsast, remondivad traktoreid ja teevad muudki tarvilikku. “Remonti vajavad ka farmimehhanismid, sest nagu öeldakse, mis liigub, see kulub,” ütles tegevjuht Arvi Kink.
Jõgeva vallas Väljaotsa külas asuva Andrese talu peremehe Taivo Lepiku sõnul ei lõpe töö põllumehel kunagi. “Alles üsna hiljuti lõppes künd. Praegu vean põldudelt loomadele sööta, remontimist vajavad elumaja ja tootmishooned. Väliseid töid teen valgemal ajal, kui juba pimedaks läheb, saab siseruumides toimetada. Peaks mõtlema ka masinate remontimisele, sest juba mõne kuu pärast algavad kevadtööd, ” rääkis ta.
Torma vallas Tõikveres kartulikasvatusega tegelevas ettevõttes Raja Potato on käsil toodangu pakendamine ja turustamine. “Päevas pakime võrkkottidesse 12 kuni 14 tonni kartulit. Pakid on erinevas suuruses, näiteks 25 või 15kilosed,” ütles juhataja Ain Aru. Kartulit müüakse tema sõnul nii Eestisse kui ka kaugemale.
JAAN LUKAS