Palamuset väisab rahvusvaheline noorteseltskond

 

Sellest nädalavahetusest alates võõrustab Palamuse rahvamaja nädal aega paarikümmet väliskülalist, kes on siia tulnud Türgist, Rumeeniast, Ungarist ja Poolast, et osaleda organisatsiooni Euroopa Noored abiga korraldatud noortevahetusprogrammis MEDIA, kus ühiselt luuakse filme, kujundatakse plakateid ning ühtlasi tutvustatakse üksteisele oma riigi kultuuri.

Järgmise nädala lõpuni transformeerub väike Palamuse alevik rahvusvaheliseks multimeedia töötoaks, kus osaleb ligi kolmkümmend noort eelmainitud välisriikidest ning lisaks neile lööb üritusel kaasa ka kaheksa Palamuse gümnaasiumi õpilast.

Kümne päeva jooksul õpetavad Rumeeniast pärit spetsialistid noortele ülesannete täitmiseks tarviliku tehnika käsitlemist. Kogu vajalik aparatuur, nagu kaamerad ja sülearvutid, on suures osas kaasa võetud Rumeeniast. Osalejad jaotatakse kuude erinevasse gruppi, kusjuures igas grupis on erinevast rahvusest noori. Igal grupil on oma kindel ülesanne, mille nad peavad nädala jooksul täitma. Ülesanneteks on mängufilmi, dokumentaalfilmi, nädala sündmuste filmi, digifoto ja visuaaldisaini ja reklaamplakati tegemine. Nädala jooksul kogutu ja salvestatu esitletakse järgmisel pühapäeval peetaval ühisüritusel, kuhu on oodatud ka huvilised väljastpoolt programmi.

Programmi eesmärk pole ainult filmide, plakatite ja videoefektide loomine, vaid ka oma riigi kultuuri tutvustamine. Selleks on ette nähtud teemaõhtud. Rumeenia seltskond ei tahtnud eile veel avalikustada, kuidas nad oma kodumaad tutvustavad, kuid lubas, et see saab olema erakordne ja põnev. Eestlased korraldavad esmapäeval oma riiki tutvustava teemaõhtu, kus tantsitakse meie tantse, mida püütakse ka välismaalastele selgeks õpetada, ning süüakse traditsioonilisi eesti toite. 

Eestlased üritusel noorimad

Projekt sai alguse eelmisel aastal, kui vabatahtlikuna Rumeeniast Palamusele tööle tulnud Andra Curelariu kirjutas noortevahetuse projekti ning kutsus tuttavaid oma kodumaalt projektis kaasa lööma.  Vlad, ürituse üks Rumeenia poolseid koordinaatoreid, soojendas üles oma tutvused türklaste ja ungarlaste noorteühendustega, kust saadi ka kontaktid, mis viisid partnerlussuheteni poolakatega. Sedalaadi tutvuste kaudu loodigi võrgustik, kes kaasati programmi, kus osaleb Rumeeniast ja Eestist kaheksa ning mujalt riikidest seitse noort. Enamik osalejatest on üliõpilased vanuses 20-23 eluaastat. Eestlaste grupp on noorim, sinna kuuluvad 15-18- aastased gümnaasiumiõpilased.

Projekti eestvedaja Valdi Reinas sõnas, et valis noored välja selle järgi, kes on asjast tõsiselt huvitatud ning kes ei saa osaleda sarnasel üritusel Rumeenias. „Minu soov oli, et noortevahetusprogrammist saaksid osa võtta võimalikult paljud. Seega võtavad Palamusel toimuvast kümnepäevasest workshop-ist osa need, kes ei lähe programmi raames Rumeeniasse,” selgitas Reinas, lisades, et õnneks ei pidanud välja praakima väga suurt hulka huvilisi. Ära tuli öelda vaid viiele soovijale.

Veebruari lõpus sõitis Palamusele ettevalmistavale kogunemisele kaks esindajat igast osalevast riigist. Võõrustajad tutvustasid välismaalastele ürituse toimumise paika, elamistingimusi ning ka tegevusplaani. Külastuse jooksul esitati ka kohalikku kultuurielu tutvustav programm, kus esinesid mitmed tantsu- ja laulurühmad. Etendusest olid külalised äärmiselt vaimustunud. „Ma ei suutnud uskuda, et nii väikeses kohas, nagu on Palamuse, võib selline elu käia,” rääkis Rumeenia koordinaator Vlad Vooremaale. Ka Türgi esindajad olid Palamuse seltsingute tegevusest siiras vaimustuses. „Siin on vaid 600 elanikku. Minu teada meil nii väikestes kohtades sellist traditsiooni pole,” rääkis türklaste grupi juht. 

Oma iidol leitud

Ettevalmistaval koosviibimisel eelmise kuu lõpus pandi paika veel viimased täiendused ürituse läbiviimiseks. „See, et saime eelnevalt asjad kohapeal läbi arutada, oli ürituse sujumiseks äärmiselt oluline. Saime jooksvalt sisse viia vajalikud muudatused ning ka aimduse, kus elama ja tegutsema hakkame,” kinnitas Vlad. Küsimusele, mida Vlad koju naastes teistele grupiliikmetele Eestist rääkis, sain vastuseks kerge naeruturtsatuse ning kommentaari, et tema arvates on Eestis väga ilusad keskealised naised. „Siin viibides veendusime selles ka ise. Mind kohe huvitab, kuidas eesti naised nii kaua noored välja paistavad. Enamikule 50-aastastest daamidest võib vanuseks pakkuda maksimaalselt kolmkümmend,” tõdes ka üks Rumeenia grupi naisliige ning lisas, et kavatseb meie naiste käest kümne päeva jooksul ilusa vananemise saladuse välja uurida.

Esimene seltskond noori saabus Palamusele neljapäeva hilisõhtul. Lennuk maandus Riias, kust bussiga Tartusse ja sealt Palamusele sõideti. Siiski tundus reedel, et pikk reis polnud entusiastlike noorte energiat oluliselt vähendanud. Eile hommikul külastas kümmekond türklast ja rumeenlast Palamuse gümnaasiumi laata. Eksootilise välimusega lõunamaalased tekitasid koolis palju elevust. Kuigi kohapeal on külalised olnud vaid paar päeva ning varem on ürituse organisaatoritega suheldud vaid kirja teel, on Rumeenia ja Türgi noored kohalikust juhendajast Kristen Kiisist siiras vaimustuses. „Ta on lihtsalt nii lahe tüdruk, selline tore, abivalmis ja meeldivalt tagasihoidlik,” kiitsid rumeenlased Kristenit, kelle auks nad juba Facebook’i keskkonnas fännklubi on loonud. Neiu ise jäi komplimente kuuldes tagasihoidlikuks. „Nad on väga vahvad, kuid kipuvad liialdama,” iseloomustas Kristen oma fänne naljatades.

Türgi ja Rumeenia noored tunnistasid, et ei teadnud varem Eestist suurt midagi. Olid vaid kuulnud, et siin on külm. Türklased, kel Istanbulis valitseb kaunis kevadilm ja õhusooja on 15 kraadi, nentisid, et külm ilm neile väga meeltmööda pole, kuid see pole ka midagi väljakannatamatut. „Ilm Istanbulis on petlik. Näha on, et väljas paistab päike ja tundub soe, kuid välja minnes selgub, et külm tuul lausa lõikab lihast ja luust läbi. Siin on aknast välja vaadates kohe selge, et on külm, ning ei teki mingit küsimust, kuidas end riietada. Tuleb panna soojalt riidesse,” selgitasid türgi noormehed. 

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus