Palamusel tuleb primitiivkeraamika kursus

Palamuse kirikumõisa aidas, endistes turismiinfokeskuse ruumides algab laupäeval, 8. augustil  primitiivkeraamika kursus, millel osalejad pühendatakse raku- ning musta keraamika valmistamise saladustesse. 

Rakupõletus on Jaapanis XVII sajandil välja kujunenud happening’i elementidega madalkuumuskeraamika põletamisviis. Rakutehnika eripära seisneb selles, et esemed võetakse pärast glasuuri sulamist tulikuumalt ahjust välja ja pannakse saepurusse, kus glasuur omandab puuvaikude ja aurude  toimel väga huvitavaid toone ja varjundeid (erinevad lüstertoonid jne) või kraklee-efekte. Glasuuriga katmata osad omandavad saepurus põledes musta värvuse. Jaapanis kasutati rakupõletuse läbi teinud tooteid teetseremooniate läbiviimisel.

Must keraamika on arhailine ja  Eestis suhteliselt vähe levinud keraamika valmistamise viis, kus esemeid  ei glasuurita, vaid poleeritakse ning saadud läige säilib ka pärast põletamist. Meie lähinaabritest viljelevad musta keraamikat leedulased, kelle jaoks see on pikkade traditsioonidega tehnika. Samuti kasutatakse seda põletusviisi  praegusel ajal veel Aafrikas, Mehhikos ja USA lõunaosariikides. Kauni, varjunditerikka musta tooni annab esemetele  lõkkes põletamine ning hapnikuvaeses keskkonnas hoidmine.

Kursuse käigus tutvuvad osalejad mõlema tehnikaga ning valmistavad keraamilisi nõusid ja/või skulptuure ja keraamilisi pärleid. Esemed valmivad lõplikult 15. augustil, kui Palamusel on käimas Theodor Lutsu filmipäevad.

Primitiivkeraamika kursuse korraldab Kunsti- ja Kultuuriselts Raja, juhendajad on allakirjutanu ja Sülli Reet Vaino. Kursuse korraldamist toetab Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp. Täpsemat infot kursuse kohta saab juhendajate telefonidelt  551 4925 ja 5646 9104.

ELIKO KAJAK

blog comments powered by Disqus