Palamusel tegutseb vanavaraait

 

Palamusele Rehe-Möldre aita oli varem asja eelkõige klaasikunsti- ja teatrihuvilistel: seal tegutses õige mitu aastat Palamuse klaasikoda ja Palamuse Amatöörteater tõi seal välja mitu lavastust. Nüüd tasub samasse paika sammud seada vanavara osta või müüa soovijatel: Maardlas elav Aare Kullus avas seal vanavaraaida.

 

Aare Kullus on vanavaraäris tegelikult kogenud tegija: 1989. aastal, mil Eestis tegutsesid veel kooperatiivid, avas ta koos kompanjonidega Tartus Riia maantee ja Vaksali tänava nurgal antiigipoe Remo, mis tegutses selles paigas päris pikka aega. Hiljem pidas Kullus sedasorti kauplust Tartus veel mitmes paigas: Võru, Anna Haava ja Lembitu tänavas ning mujal. Omal algatusel pole Kullus oma antiigipoodi ümber kolinud, vaid ikka sellepärast, et rendileping eelmises kohas üles öeldi või rendisumma nii kõrgeks tõsteti, et kauplust polnud enam võimalik ära majandada. Rehe-Möldre ait on Kulluse jaoks juba kaheksas paik, kus ta antiigiäri otsast alustab.

“Kolisin Tartust ära Maardla külla, mis asub Voore ja Palamuse vahel,” ütles Aare Kullus. “Tartus polnud enam võimalik normaalse hinnaga rendipinda leida ning seepärast asusin elama tallu, mis mulle varem vaid suvekoduks oli. Et kahest kodulähedasest suuremast asulast nägin vanavaraga kauplemise osas suuremat potentsiaali olevat Palamusel, hakkasin poe jaoks ruume otsima just siia. Palamuse on ju ikkagi omamoodi tõmbekeskus, kus tänu muuseumile ja hästi säilinud ajaloolisele alevikusüdamele palju rahvast käib.”

Hakkas kohe meeldima

Nii leidiski Kullus klaasikoja väljakolimise järel umbkaudu aasta tühjana seisnud Rehe-Möldre aida, mis talle kohe meeldima hakkas ning mille arhailisse atmosfääri vanavara hästi sobib. Esialgu on rendileping hoone omanikuga sõlmitud aastaks. Kui klaasikoja rahvas põlgas selle ruumi ära muu hulgas sellepärast, et seal talvel üsna külm on, siis Aare Kullus loodab seal ka talvel hakkama saada: müüdav kaup külma ei karda ja tema ise võib ju sooja ahju ligi hoida. Remonti ruumid ei vajanud, küll aga tuli selleks, et kaup paremini vaadeldav oleks, ühes ruumis ümber seada elektrisüsteemi ja teise elekter alles sisse vedada.

Vanavaraaida uksed avas Kullus 20. septembril, 25. septembril peeti aga Palamusel Suurt Paunvere väljanäitust ja laata. Nii et paremini ei anna Palamusel äri alustamist ajastadagi.

Laadapäeval õnnestus mul päris palju kaupa müüa,” tunnistas Aare Kullus. Veelgi olulisem oli aga vanavaraaida tutvustamise mõttes: Rehe-Möldre ait asub ju peaaegu et laadasündmuste epitsentris ning kes laadapäeval sinna sisse astus, sel jäi endale meelde, et Palamusel vanavaraga kauplev ettevõte tegutseb, ning see räägib sellest teistelegi. Väljanäitust külastas aga oma paarkümmend tuhat inimest kogu Eestist ja kaugemaltki.

Ehkki vanavaraait on alles tegutsemist alustanud, on selle ruumid juba kenasti kaupa täis.

Et mul poepidamises vahepeal aastane paus oli, siis polnud mul Tartust siia midagi kolida, vaid kauba hankimist tuli päris nullist alustada,” ütles Aare Kullus. Aga kindlasti oli see mul lihtsam, kui päris algajal olnuks: ma olen selles äris ju ikkagi päris kaua olnud ja mul on sidemeid. Ühed helistavad, et midagi müügile anda, teised uurivad jälle, kas mul üht või teist eset pakkuda pole.”

Põhiliselt talupojakaup

Paigast ja miljööst lähtudes on Kullus otsustanud vanavaraaidas pakkuda eelkõige talupojakaupa, väga uhkeid ja kalleid puhveteid ja sohvasid ei pea ta otstarbekaks müüki võtta. Lisaks mööblile võib aga vanavaraaidast leida igasugust põnevat kraami: vanu veskikive, vilja- ja riidekirste, puunõusid, hobuseriistu, puutöö ning ketramise ja kangakudumisega seotud tööriistu, võimasinaid, õmblusmasinaid, lauanõusid, aga ka vanu raadioid ja raadiokesti (kui osav meistrimees mitmest rikkis lampraadiost ühe töötava kokku paneb, jääb kast ju tühjaks!), vinüülplaate, valgusteid, lambiklaase ja väikseid nipsasju. Isegi täiesti töötava kirjutusmasina ja 1954. aastast pärineva tolmuimeja võis aidast leida. Samuti Lenini pildi ja räbalaks pruugitud Eesti NSV lipu koos lipuvardaga.

Laadapäeval müüsin päris palju vinüülplaate, väikseid ja odavaid portselankujukesi hoian aga müügil eelkõige selleks, et muuseumis käivatel lastel, kes siit läbi juhtuvad astuma, ka midagi osta oleks.”

Paljud vanad esemed vajavad enne müükipanekut korrastamist. Selle töö teeb Aare Kullus ära enamasti ise ja selleks on tal kodus sisse seatud vastav töökoda. Natuke on ta kätt proovinud ka puukujude väljasaagimisel ning kändudest ja okstest mööbli tegemisel. Neidki asju võib vanavaraaidas pakutava hulgast leida.

Praegu, mil turismihooaeg lõppenud ja muuseum nädalavahetustel suletud, hoiab ka Aare Kullus oma vanavaraaida lahti ainult tööpäeviti, iga päev viis tundi. Kui jälle soojem aeg tuleb, küllap siis hakkab ka ait pikemalt lahti olema

Kui selle üle, kas oma kodus seisvat vanavara minu juurde müügile tuua või mitte, peab Palamuse rahvas alles aru, siis muus osas on kohalikud mind väga hästi vastu võtnud,” ütles Aare Kullus. Küsijaid on tegelikult juba päris palju ning küsimusi esitatakse nii müügi- kui ka ostuvõimaluste kohta.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus