Palamusel peeti eile pardirallit

Tallinnas Kadriorus saab peatselt teoks järjekordne pardiralli, mis vähihaigeid lapsi ja nende peresid toetava heategevusüritusena Eestis tuntust kogunud. Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi 9. klass korraldas eile nn suure pardiralli eeskujul oma kohaliku pardiralli, mille sissetulek läheb samuti vähihaigete laste toetuseks. Annetusraha kogusid “üheksandikud” tegelikult terve kooliaasta jooksul.


Üks euro ei ole suur summa. Aga kui iga kuu üks euro kõrvale panna, saab kooliaasta jooksul kokku kümme eurot. Ning kui nii talitab terve kahekümne õpilasega klass, koguneb kooliaasta lõpuks päris kena summa.

Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi õpilane Greta Plato tuli juba möödunud kevadel välja mõttega, et tema ja ta klassikaaslased võiksid järgmisel õppeaastal igaüks iga kuu oma taskurahast ühe euro kõrvale panna ning kevadel annetada kogunenud summa Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule (EVLVL). Lisaks sellele tekkis mõte korraldada Kadriorus peetavate pardirallide eeskujul oma, kohalik pardiralli Amme jõel, mille tulu läheks samuti EVLVL-ile.

Eilse pardiralli jaoks varuti sada tillukest vanniparti. Need telliti internetipoest. Kohale tuli aga miskipärast 101 parti, justkui oleksid Hiina internetipoe töötajad vihjanud meie parlamendile. Vannipardid nummerdati ja pandi möödunud kolmapäeval müüki, euro tükk. Ning “üheksandike” suureks üllatuseks said need juba neljapäeva õhtuks otsa.

Ostis kümme parti

“Arvasime, et sajast pardist lahtisaamiseks tuleb märksa rohkem vaeva näha,” ütles 9. klassi klassijuhataja Eha Kuld. “Oleksime me nii suurt huvi ette näha osanud, oleksime parte rohkem tellinud. Veel rallipäeva hommikulgi küsis mõni lapsevanem, kust parti osta saab, aga meil ei olnud ühtegi pakkuda.”

Palamuse gümnaasiumi direktor Kuuno Lille ostis ära tervelt kümme parti.

“Heategevuseks raha kogumine ja pardiralli korraldamine oli minu meelest nii äge mõte, seepärast ostsin ka endale kümme parti,” ütles Kuuno Lille. “Püsiannetaja ma pole, aga heategevuslikes ettevõtmistes olen ka varem mõnikord osalenud.”

Pardid lasti vette Amme jõe suure silla juures ning finišijooneks oli muuseumi juures paiknev jalakäijate sild. Kui algul tundus, et kohale tuleks kutsuda kellamees Lible, kellel Amme jõe liikumissuuna ja -kiiruse mõjutamiseks kuuldavasti mingid oma nipid olid, siis paarikümne minuti pärast olid esimesed pardid siiski finišis, kus kahvaga varustatud vabatahtlik pritsimees Raivo Zimmermann neid kahvaga ootas. Kui pardikesed vest välja võeti, selgus, et esikolmikusse pääsenud partide omanikud olid Kert Rudissaar, Heelika Haljas ja Kirsi Vaakmann. Kõik kolm said auhinnaks vahva pardikujulise nagi, mis valmistatud OÜ-s Mäerand Grupp. Kõigi rallipardi ostnute vahel loositi välja veel terve rida auhindu, mille olid välja pannud Elistvere loomapark, Kalevipoja Koda, Jääaja keskus ja Tartu mänguasjamuuseum.

Tulid kaasa

“Loodan, et need, kes auhinda ei saanud, ülearu kurvad pole. Loodan ka, et kõik pardid jõest kätte saadakse, sest pole hea, kui mõni neist veekogu risustama jääb,” sõnas Greta Plato.

Et just tema heategevusega seotud algatusega lagedale tuli, selles pole midagi imelikku: Greta vanemate jaoks on annetamine loomulik tegevus: kummalgi neist läheb kindel protsent palgast heategevuseks. Lisaks sellele on Greta lähikondsetel tulnud kokku puutuda ka sellise kurja haigusega, nagu vähk.

Greta kinnitusel tulid klassikaaslased heategevuseks raha kogumise mõttega kenasti kaasa, veenda neid palju vaja ei olnud. Iseasi, et mõnel kippus vahel meelest minema, et annetuseks mõeldud euro tuleks ära tuua. Siis tuli seda meelde tuletada.

“Üheksas klass on väga tubli ja toimekas klass, Greta on aga eriliselt tubli: õpib viitele, ning on oma vanuse kohta väga küpsete mõtetega,” ütles klassijuhataja Eha Kuld ja lisas, et Greta ema Egle, kes töötab samuti Palamuse gümnaasiumis, aitas pardirallile sponsoreid leida.

“Paljud ei saa aru annetamise mõttest, aga igaühel meist võib kunagi heategijate abi vaja minna. Ning head teha on ka lihtsalt hea. Meie tegimegi oma pardiralli selleks, et hädas olijaid aidata ja teiste noorte hulgas heategevust propageerida,” sõnas Eha Kuld.

Palamuse noored registreerisid oma algatuse ka EV100 kingitusena.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus