Palamusel peetakse maailma esimest Lutsu päeva

Palamusel saab pühapäeval MTÜ Sokuturi korraldusel teoks maailma esimene Lutsu päev, mille sisse mahuvad maakonna memme-taadi pidu, tegutsemine töötubades, harrastusteatrite lutsulikud etendused ning maailmameistrivõistlused lutsuviskamises, Teele patsi punumises ja lutsukommi lutsutamises. 

Lutsu päev kuulutatakse avatuks kell 10 ja tegutsemiseks läheb sestsaati mitmes paigas. Laululaval pakuvad rahvale meelelahutust Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla puhkpilliorkester, ansambel Vana Kallim ning Assikvere külateater, kes mängib kell 13 August Kitzbergi „Kosjasõidu“ järgi kokku pandud lavastust „Mulgi polka“. Tabivere harrastusteater astub üles kell 15.15 rahvamaja laval, tuues publiku ette Oskar Lutsu „Pärijad”. Etendused on kõigile tasuta.

Palamuse klaasikoja, Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsi ning käsitöömeistrite Janne Vaabla ja Tiia Annuki korraldatavates töötubades saab valmistada kolme sorti pille, meisterdada kõla- ja kirivööd, proovida peegelgraveerimist, minivitraazhi ja savihelmeste valmistamist, portselanimaali ja korvipunumist.

Maailmameistrivõistlused lutsulikel spordialadel algavad kell 12. Iga ala finalistidele on ette nähtud medalid, võitjatele koguni karikad.

Gümnaasiumi staadionil teevad samal ajal proove memme-taadi peol osalevad tantsurühmad, kapellid, koorid ja ansamblid. Kella 16ks kogunevad nemadki lauluväljakule, et sealt siis rongkäigus staadionile tagasi minna. Memme-taadi peo eri blokkide vahel esinevad Voldemar Kuslap, Palamuse segakoor Kuus Õuna, segarahvatantsurühm Tootsid-Teeled, Palamuse Gümnaasiumi C-segarühm ja mõned Lutsu loodud tegelased. Peo lõpus saab Voldemar Kuslapi laulude saatel ka tantsida.

Tänu Leader-programmist taotletud toetusele saab MTÜ Sokuturi memme-taadi peol osalejatele tasuta lõunasööki pakkuda. Ka publik pääseb Lutsu päevale tasuta. Väikese summa peavad välja käima ainult need, kes endale töötubades midagi meisterdada tahavad.

„Lutsu on lugenud pea iga eestlane, lutsukivi on visanud pea iga inimene, lutsukommi on proovinud igaüks, aga Lutsu päeval pole veel keegi käinud,“ on MTÜ Sokuturi liikmed kirja pannud Lutsu-päeva kutsetele. See on päris hea põhjendus, miks Palamuse-tee ette võtta.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus