Palamuse rahvamajas sai möödunud nädalal kolmel korral vaadata laste- ja noortemuusikali “Üks kõigi ja kõik ühe eest!”. Lavastus valmis MTÜ Sokuturi korraldatud suvelaagris ja lõviosa selle 36 osalisest olid kohalikud, st Palamuse vallas elavad lapsed.
“Mul on au teile tutvustada: need on teie lapsed – nii noored, nii ilusad ja nii andekad,” ütles MTÜ Sokuturi suvelaagri projektijuht Sirje Kiis pärast muusikali menukat esietendust publiku ees seistes. Ja tõepoolest: paljude saalis istuvate vanemate jaoks avanesid nende lapsed tunnise etenduse jooksul senini tundmatust küljest.
Laste- ja noortelaagrit, mille käigus tuuakse lavale muusikal, on Palamusel MTÜ Sokuturi eestvedamisel korraldatud juba viiel suvel ning see on muutunud omamoodi fenomeniks. Kui esimestes laagrites oli päris palju mujalt kohale sõitnud noori (eriti rohkesti oli neid Vaivara vallast, sest see vald oli esimestel aastatel ka laagri üks toetajaid), siis nüüd jätkub asjahuvilisi noori kohapealgi piisavalt.
“Eriti hea meel on mul selle üle, et tänavusse laagrisse tuli tervelt 13 poissi. Nii et sellist suhtumist, nagu oleksid laulmine, tantsimine ja näitlemine ainult tüdrukute alad, meie kandis vist enam pole,” ütles Sirje Kiis.
Ka lugu sai valitud seekord selline, et poistel palju põnevat tegevust oleks: Kaari Sillamaa “Üks kõigi ja kõik ühe eest!” on ju loodud Alexandre Dumas’ romaani “Kolm musketäri” ainetel. Tõsi, tänapäeva lastele, eriti nii noortele (laagriliste põhimass oli 1.-5. klassist) tuleb siiski kõigepealt ära seletada, kes need musketärid olid ja mis asju nad Dumas’ romaanis ajasid.
“Lavastuse loomine on nagu üllatusmuna avamine: sa ei tea kunagi päris täpselt, mis välja tuleb,” tõdes tänavusuvise muusikali lavastaja Liisi Tegelmann.
Tema sõnul oli muusikaliseltskonnal seekord juba kevadel paar kokkusaamist ning tekstidega rollid jagati välja kohe esimese lugemisproovi järel. Nii et otsustada tuli väga kiiresti ja väga põgusa mulje põhjal, aga tundus, et osatäitjad said sellele vaatamata hästi valitud. Tekstid õppisidki osalised selgeks juba kodus. Laagris hakati juba lavastust kokku panema.
Kolme päevaga
Et nimelisi rolle kõigile ei jätkunud, otsis lavastaja ülejäänutele teistsugust tegevust. Nii kujutaski osa lapsi õukondlasi ja sõdureid, aga ka hooneid, interjöörielemente, laeva jms. Ning ühislaule ja -tantse said loomulikult kaasa teha ka nemad.
Kui arvestada, et lavastuse kokkupanekuks oli ainult kolm päeva, oli tulemus suisa suurepärane. See, et näitlejad olid väga noored, andis musketäride loole omamoodi vahva nihestatuse. Osa rolle (kuninganna Anna, D’Artagnan, Constance, Mileedi) olid siiski dubleeritud, st sama tegelast kehastas ka natuke vanem ja kogenum näitleja. Osalt oli see nii sellepärast, et mõned stseenid (näiteks Constance’i surmastseen) olid väikestele lastele sobimatud. Ka osa laule olnuks noortele näitlejatele liiga rasked. Anni Zimmermanni, Liisa Saariste ja Ingel Liis Haljase esituses kõlasid aga Constance’i, kuninganna ja Mileedi “aariad” suisa meisterlikult.
“See ei ole vist päris normaalne, et Palamusel nii palju hästi laulvaid lapsi on ja et uusi andeid kasvab kogu aeg peale,” ütles laagri üks lauluõpetajaid Liis Haagen naljatamisi. Tantsuõpetaja Merleen Läänemägi lisas, et tema ülesanne polnud seekord kergete killast: tal tuli seada selline liikumine, mis pakuks vanematele tegijatele piisavalt väljakutseid, aga oleks jõukohane ka noorematele.
Palamuse suvemuusikalide juures on omaette väärtuseks see, et ka lavastusgrupp koosneb põhiliselt Palamuse taustaga inimestest: lavastaja Liisi Tegelmann, lauluõpetaja Liis Haagen ja grimmikunstnik Erle Vannus on seal üles kasvanud, teine lauluõpetaja Maire Tamm ja juuksur Terje Ridari elavad praegu Palamuse vallas ning tantsuõpetaja Merleen Läänemäge ja helitehnik Ringo Saart seovad Palamusega pikemad koostöösidemed. Nii et ühest küljest oli “Üks kõigi ja kõik ühe eest!” nii kodukootud, kui veel vähegi olla saab, teisest küljest nii äge ja kvaliteetne, et saada või üle-eestilisele tuurile.
Minu inimesed
“Kui aasta tagasi Tallinnast Palamusele kolisime, siis käis parasjagu mullune muusikalilaager. Sain kohe aru, et see on midagi ülivahvat ja panin oma poja tänavusse laagrisse aegsasti kirja,” ütles muusikalises musketäriloos D’Artagnani kehastanud Arto Reiniku ema Epp Kübarsepp. “Arto tegeles ka Tallinnas Lilleküla koolis käies näitlemise ja mitme muu asjaga, aga suures linnas nõuab lapsele huvitegevuse võimaluste andmine tohutut logistikat ja ka laps väsib suurte vahemaade tõttu kiiresti. Siin, Palamusel, läheb poiss igal õhtul iseseisvalt kuhugi huviringi või trenni ja silm kogu aeg särab. Ning suvel saab siis veel muusikali teha. Siin, Palamusel, on ikka superluks elu!”
Musketärimuusikalis kappas D’Artagnan lavale elusa hobuse seljas. Viimast kehastas Palamuse muusikalilaagrite tõeline veteran, Jõgeva vallast pärit Jaanus Vaabla. Ta on nimelt kaasa teinud kõigis viies muusikalis.
“Tulen siia sellepärast, et siin on tore seltskond. Need on n-ö minu inimesed,” ütles Jaanus. Kolmeaastase muusikalilaagri staažiga Palamuse neiud Anni Zimmermann ja Ingel Liis Hedgren Haljas lisasid, et muusikalis osalemine võimaldab suvel sõpradega koos olla ja midagi ägedat teha.
Tantsuõpetaja Merleen Läänemägi ütles, et sai ühel õhtul tõelise elamuse sellest, kuidas “veteranid” eelmiste muusikalide videosid vaadates neist pärit laule ja tantse meelde tuletasid.
“Ning ülimalt armas oli vaadata seda, kuidas vanemad näitlejad nooremaid kantseldasid ja nende eest hoolitsesid: neilgi on tekkinud juba teatav vastutus selle eest, et muusikalilaagri järjepidevus säiliks,” ütles Merleen.
Kolmele muusikalietendusele Palamuse rahvamajas said lapsed tasuta, täiskasvanuil tuli lunastada kaheeurone pääse.
“Piletiraha eest anname välja varasemate muusikalide paremate lauludega CD-plaadi. Valmis peaks see saama jõuludeks,” ütles Palamuse suvelaagri projektijuht Sirje Kiis.
“Üks kõigi ja kõik ühe eest!”
* MTÜ Sokuturi suvelaagris välja toodud muusikal, mis põhineb Dumas’ romaanil “Kolm musketäri”
* Autor Kaari Sillamaa, lavastaja Liisi Tegelmann
* Kaasa tegi 36 last ja noort, valdav enamik neist Palamuse vallast
* Muusikaliga anti 13. ja 14. augustil kolm etendust
* Laagrit toetasid kultuuriministeerium, Palamuse vald ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp
RIINA MÄGI