Palamusel jälle laadapäev

   

Palamusel peetakse täna taas Suurt Paunvere Väljanäitust. Üheteistkümnes väljanäitus tõotab tulla taas publiku- ja kauplejaterohke.

 

Eile oli Palamuse vahel veel suhteliselt vaikne, ent see vaikus oli vaid näiline: mitmes paigas toimetasid platsimärkijad, kellest jäi maha täistikutatud maa. Rahvamajas istus aga mees, kelle peas ja arvutis oli juba üsna selge ettekujutus sellest, mismoodi väljanäituse- ja müügialad täna välja hakkavad nägema: väljanäituse platsitoimkonna liige Ivar Vinkmann.

“Nagu varasematel aastatel, on meil jälle kõike rohkem kui mullu: rohkem kauplejaid, rohkem raadiosaatjaid ja rohkem arvuteid,” ütles Vinkmann. “Kaht viimast on rohkem selleks, et kauplejate saabumise tipptundidel reede õhtul ja laupäeva hommikul vähem ummikuid oleks: need tekivad siis, kui hulgakesi saabuvad kauplejad infot müügipaiga asukoha kohta kiiresti kätte ei saa.”

Registreerimisel müüjate poolt esitatud soovide hulgas olevat kõige levinum see, et müügiplats oleks rahvarohkes kohas.

“Sellele soovile saame alati vastu tulla, sest laadapäeval on kogu Palamusel väga rahvarohke,” ütles Ivar Vinkmann muiates, lisades, et kõige nõutumaks kohaks olevat kümne varasema aasta jooksul kujunenud bussipeatuse ümbrus. Lauluväljaku ümbrust, mis on küll justkui väljanäituse mõtteline süda, enam väga ahvatlevaks paigaks ei peetagi, sest paljud on aru saanud, et seal seisab rahvas rohkem paigal ja jälgib kultuuriprogrammi. Kauplemiseks on vaja aga vabamat ruumi.

Lausa põud!

Paljud mäletavad kindlasti nelja aasta tagust ülivihmast laata, mille järel nii mõnigi Palamuse muruplats taastamist vajas. Tänavused pikad vihmaperioodid on maapinna juba enne laata üsna märjaks leotanud.

“Nüüd on õnneks üsna pikalt kuiva pidanud ning alates teisipäevast, mil platse maha märkima hakkasime, on pinnas iga päevaga jõudsasti tahenenud,” ütles Ivar Vinkmann.

“Minu arust on meil juba lausa põud!” viskas nalja vallavanem Urmas Astel. Eile hommikuks oli tema sõnul laadale registreeritud üle seitsmesaja kaupleja ja soovijaid tuli üha juurde. Küsimusele, mida sel korral uut ja erilist näha saab, vastas vallavanem, et kindlasti tasuks kihelkonnakoolimuuseumi juurde puust välja saetud “Kevade” tegelasi ja rahvamaja taha nn mini-Palamust vaatama minna. Viljandi Ugala teater otsustas nimelt paari aasta taguse vabaõhulavastuse “Suvi” tarvis tehtud Palamuse ajalooliste hoonete maketid palamuslastele kinkida ja neid saabki nüüd rahvamaja juures näha.

Nagu paaril varasemal aastalgi, korraldab Eesti Barbecue Assotsiatsioon Paunvere väljanäitusel ka tänavu tervete sigade küpsetamise võistluse “Suur sigadus”. Laadaloterii peaauhinnaks on aga kaks pääset Maalehe korraldatavale Sitsiilia-reisile. Maaleht on teatavasti üks Palamuse vallavalitsuse olulisemaid koostööpartnereid Paunvere väljanäituse korraldamisel. See sündmus propageeribki ju maaelu ja head kodumaist kaupa.

Neljal laval

Laada rikkalikku kultuuriprogrammi saab jälgida nii laululaval, kihelkonnakoolimuuseumi õues, klaasikoja õues kui ka Palamuse Gümnaasiumi staadionil. Kohalikest taidlejatest saab kuulda-näha Palamuse segarühma Paunvere Tootsid-Teeled ja Palamuse segakoori. Kummalgi on sel päeval külas sõpruskollektiiv: segarühmal tantsurühm Sadancis Lätimaalt Liepa vallast ja segakooril Põllumajandusministeeriumi koor. Rahva ette astuvad nemadki.

Veel saab neljal eri laval kuulda-näha Tallinna Tehnikaülikooli puhkpilliorkestrit, ansambleid Jäägermeistrid ja Svjata Vatra, rahvamuusikaansamblit Kratt, tantsustuudiot Tokra, Torma naisrühma ja rahvamuusikakapelli ning Tornimäe Näiteseltsi Saaremaalt. Lisaks sellele saab klaasikojas jälgida põnevat rakukeraamika põletusprotsessi. Paunvere kuldsed viierublased ja kiitusekirjad antakse parematele käsitöömeistritele, nunnunäituse edukamatele ja huvitavama kauba pakkujatele üle kell 15.15 laululaval. Päeva juhib tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat Gaute Kivistik.

“Soovitan kõigil laadale kaasa võtta hea tuju ja palju raha. Kui viimane otsa peaks lõppema, saab seda pangabussist juurde hankida,” ütles vallavanem Urmas Astel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus