Palamusel jagati teatripäeval teatriauhindu

Näitemängupidustuste kahe päeva jooksul mängiti Palamuse rahvamajas maha viisteist lavatükki. Näitlejate vanus varieerus põhikoolieast pensionieani. See, et kooliealised ja täiskasvanud teatriharrastajad oma uuslavastusi ühistel näitemängupidustustel näitavad, on Jõgevamaal aastatepikkuseks heaks traditsiooniks. Nii näeb publik lühikese aja jooksul väga erinevat teatrit ning eri vanuses tegijad üksteise loomingut. Kusjuures kaugeltki alati ei pea paika reegel, et noorematel on õppida vanematelt.

Kui Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur esines näitemängupidustustel n-ö oma tuntud headuses, siis seekord tõusis tema kõrvale teise “staarina” Viljandi Kultuuriakadeemias õppiv Palamuse neiu Liisi Tegelmann, kes näitas nelja oma koolipraktika kõrvalt tehtud lavastust (üks neist oli tehtud Palamuse Gümnaasiumi trupiga, üks Palamuse pensionäride trupiga Paunvere Plikad ja kaks MTÜ Look näitetrupiga), mis mõjusid kui värske tuulepuhang. Ilma temata oleks täiskasvanute panus pidustustesse õigupoolest üsna kesiseks jäänud, sest tavalised tooniandjad, Palamuse Amatöörteater, Põltsamaa teater Ellunäod ja Jõgeva Linna Teater seekord kaasa ei teinud.

Nõukoja otsused

Üleriigilistele festivalidele otsustaski ˛ürii ehk Nõukoda koosseisus Viljandi Nukuteatri direktori asetäitja Vilma Ilves, Võru Teatriataljee lavastaja Taago Tubin ja teatrimänguseltsi Kaelapuu tegevjuht Tõnis Lepp edasi saata kaks Lianne Saage-Vahuri ja kaks Liisi Tegelmanni lavastust. 23.-25. aprillini Lihulas toimuval keskastme kooliteatrite festivalil esindab maakonda Liblikapüüdja lavastus “Roheliste sõrmedega poiss”, 2.-4. aprillini Narvas vanema astme kooliteatrite festivalil Liblikapüüdja lavastus “Havi käsul, minu tahtel” ja Palamuse Gümnaasiumi trupi lavastus “Biurum” ning harrastusteatrite riigifestivalil (selle toimumisaeg ja -koht on veel teadmata) MTÜ Look trupi lavastus “Matemaatika”. Kõige tulisemad vaidlused käisid just selle üle, keda Narva saata. Arvestades seda, et tegemist on väga erinevate ja seega raskesti võrreldavate lavastustega ning et üks neist ? “Biurum” ? ei vaja ka suurt lava, vaid on mängitav tubateatri tingimustes, otsustasid nõukodalased lõpuks Narva saata mõlemad.

Peale põhipreemiate andis Nõukoda välja mitu eripreemiat. Torma Põhikooli kaks näitetruppi (mõlema juhendaja on Ülle Säälik) said selle huumori, särtsu ja lavakujundusliku lähenemise eest ning Voore Põhikooli näitering (Mare Maasik) hea algatuse ja arendava töö eest, Mustvee kultuurikeskuse põhikooliealiste näitetrupp sai aga nn valguskiire eripreemia. Näitlejapreemiad pälvisid Liina Pupkevits (Lustivere Rahvamaja lastetrupi lavastus “Hiired pööningul”), Kaarel Laak (Voore Põhikooli näiteringi lavastus “Nukitsamees”), Janne Masing, Diana Sei, Olga Trib?tok, Kadi Metsla, Ingi Einaste ja Kerttu Klaarman (Liblikapüüdja lavastus “Havi käsul…”), Karl Sakrits (Liblikapüüdja lavastused “Roheliste sõrmedega poiss” ja “Havi käsul”), Marta Meier (Põltsamaa kultuurikeskuse gümnaasiumiealiste trupi Viribus Unitus lavastus “Eluring”), Priit Põdra (Liblikapüüdja lavastus “Havi käsul…”), Kadri Tegelmann (MTÜ Look lavastus “Matemaatika”) ja Üllar Karu MTÜ Look lavastus “Suvepäev”). Näitemängupidustuste parimaks lavastajaks tunnistati Liisi Tegelmann.

Kivinenut lõhkudes

“Kooliteatri ülesandeks on üles leida ja vallandada laste loomepotentsiaal. Ja minu meelest oli Palamuse näitemängupidustustel sellest loomepotentsiaalist täidetud elavaid hetki küll ja küll. Eriti rõõmustas mind aga see, mida ma täiskasvanute teatritegemise liinis nägin. Liisi Tegelmannil õnnestus siin etendunud lavastustega tublisti lõhkuda kivinenud ettekujutusi harrastusteatrist,” ütles esimest korda Jõgevamaa näitemängupidustuste Nõukojas kaasa teinud Taago Tubin.

Tõepoolest: Liisi suutis isegi Paunvere Plikade nime all esinenud eakad memmed, kellest mõni pole eluski enne laval esinenud, mitte traditsioonilist külajanti, vaid huvitavat ja hingeminevat elulooteatrit tegema panna. Lühidalt öeldes: ta võttis parima, mis neil anda on, ja seadis selle ehedal kujul lavale.

Ent mõistagi väärivad peale premeeritute tunnustussõnu kõik pidustustel osalenud teatriharrastajad. Ja kaks päeva truult etendusi vaadanud publik veel pealekauba.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus