Palamuse vabatahtlikud päästjad tunnistati Aasta Tegijaiks

Lõuna päästekeskus tunnustas oma hiljutisel aastalõpuseminaril kaht vabatahtlikku päästekomandot: Palamuse komando pälvis Aasta Tegija 2012 ja Kallaste komando Aasta Tulija 2012 tiitli. Mõlemad komandod said kingituseks vastava graveeringuga joatoru.

Lõuna päästekeskuse juhi Margo Klaose sõnul pälvisid Palamuse vabatahtlikud tunnustuse selle eest, et suutsid tegutsema hakata kohe pärast seda, kui riiklik päästekomando kohapeal suleti. Ühegi teise tänavu Lõuna-Eestis suletud riikliku komando asemele pole tänase päevani vabatahtlikku komandot tekkinud.

Tunnustust väärivad Palamuse vabatahtlikud sellegi poolest, et suudavad väljakutsele reageerida kuni viie minutiga, ehkki lepingu järgi on neil kohustus välja sõita 10-15 minutiga. Korduvalt on ette tulnud seda, et Palamuse vabatahtlikud sõidavad välja vähema kui minuti jooksul, olles selle näitaja poolest riiklike komandodega ühel pulgal.

Pole suveniir

Kiitust on Palamuse mehed väärt ka selle eest, et lühikese aja jooksul on nad suutnud kasvatada vabatahtliku komando 32-liikmeliseks. Lõuna-Eesti vabatahtlikest komandodest on ainult üks isikkoosseisult Palamuse omast suurem. 31 mehest 24 on läbinud täismahus koolitused või on päästealase eriharidusega. Sündmustele on neil tulnud 27. detsembri seisuga reageerida 31 juhul, mis on samuti Lõuna-Eestis suurim näitaja. See väärib eriti esiletõstmist, arvestades asjaolu, et alustati alles n-ö poole aasta pealt.

“Tegelikult väärib esiletõstmist ka kohaliku kogukonna aktiivne kaasatus Palamuse valla turvalisuse tagamisse: oma panuse andsid nii vallavanem, ettevõtjad kui ka tavalised vallakodanikud,” ütles Margo Klaos.

Palamuse vabatahtliku komando pealiku Margus Kaasiku sõnul pole auhinnaks saadud joatoru lihtsalt suveniir, vaid täiesti kasutatav töövahend. Seega pole võimatu, et tulevikus hakatakse sellega ka tuld kustutama. Uus joatoru võib käiku minna siis, kui Palamuse vabatahtlikud hakkavad kolm kuud tagasi Rootsist saadud autoga, millest saab komando uus põhiauto, väljakutsetel käima.

“Praegu vajab osa mehi uue auto asjus veel koolitust, aga lähiajal saame selle kasutusele võtta,” ütles Margus Kaasik.

Valvegraafik saadakse täis

Tema sõnul on vabatahtlikul komandol praegu veel mõningaid probleeme varustusega. Näiteks õiget värvi ja õigete kirjadega rõivaid kipub nappima. Kvartali ja aasta lõpus tuleb komandopealikul aga üksjagu aega kulutada aruannete täitmisele. Alguses tundus, et ka valvegraafikute täis saamine kujuneb probleemiks, ent õnneks on vabatahtliku komando liikmeskond üsna suur ja iga valvekorra jaoks on kõpuks keegi leitud.

Margo Klaose sõnul andis Lõuna päästekeskus vabatahtlikele Aasta Tegija ja Aasta Tulija tiitli välja esimest korda, ent ettevõtmisest loodetakse kujundada traditsioon.

“Senini oleme tunnustanud tublisid päästeteenistujaid, elupäästjaid, vabatahtlikke päästjaid ja teisi päästeteenistuse arengule kaasa aidanud inimesi kaks korda aastas: vabariigi aastapäeval ja organiseeritud tuletõrje aastapäeval, mida tähistatakse 7. septembril. Nüüd siis lisandus kolmaski võimalus avaldada avalikku tänu neile, kes panustavad ühiskonna ja kogukonna elu edendamisse enam kui nende amet või positsioon kohustab,” ütles Margo Klaos.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus