Palamuse vabatahtlikke aitab päästetöödel Kerstin

Palamuse vabatahtlikud päästjad said möödunud laupäeval enda käsutusse Palamuse valla poolt Rootsist ostetud kustutus- ja päästeauto, mis on nende senisest põhiautost uuem ja tehniliste näitajate poolest parem. Auto võtmed sai vabatahtliku komando pealik Margus Kaasik pidulikult kätte Palamuse laululaval Suure Paunvere Väljanäituse publiku ees.

1987. aastal Volvo tehases toodetud kustutus- ja päästeauto osteti sümboolse hinna eest Palamuse sõpruspiirkonnast Ale kommuunist. Seal oli see kuni möödunud aasta augustini kasutuses Surte päästekomandos. Ehkki masin on veerand sajandit vana, on see siiski kümme aastat “noorem” kui Palamuse vabatahtlike senine põhiauto ning suudab anda rohkem vett (veepaak on 2500-liitrine) ja vahtu.

“Auto on igal aastal läbinud põhjaliku tehnilise hoolduse. Viimane hooldusring oli möödunud nädalal,” kinnitas Kungälvi päästekomando insener Göran Bengtsson, kes auto Palamusele toimetas.

Eriti hea meel oli vabatahtlikel päästjatel aga selle üle, et auto oli otsast otsani varustust täis. Kui Göran Bengtsson üles lugema hakkas, mida autost leida võib, kujunes nimekiri üsna pikaks: voolikud, voolikukorvid, joatorud, lafett ehk suure tootlikkusega joatoru, vahugeneraator ja –püstol, tagavara-veepump, esmaabikott, erirõivad päästjatele, suitsusukeldumisvarustus, jätkredelid, suruõhuhaamer ja 30-tonnise tõstejõuga pneumaatilised tõstepadjad.

Sümboolse hinnaga

Kui Bengtsson loetlemisega tõstepatjadeni jõudis, ei suutnud Lõuna päästekeskuse Jõgevamaa päästepiirkonna juhataja Jüri Alandi rõõmuhüüatust tagasi hoida: neid abivahendeid pole kõigil kutselistel komandodelgi, samas on need päästjate hulgas väga hinnatud, sest võimaldavad näiteks raskuse (auto, paneeli jne) alla jäänud inimese kiiresti välja aidata.

“Koos juba varem Rootsist saadud varustusega on Palamuse vabatahtlikel päästjatel nüüd üsna korralik komplekt abivahendeid,” ütles Jõgevamaa päästepiirkonna vanemoperatiivkorrapidaja Tambet Kütt, kes aitas vallal rootslastega päästeauto ostmise asjus läbirääkimisi pidada ning kes kuulub ka ise MTÜsse Palamuse Pritsumehed.

Palamuse valla ja Ale kommuuni koostöö päästevaldkonnas on olnud tõepoolest juba aastaid tõhus. Rootslased on kinkinud Palamuse vallale aja jooksul kolm päästeautot, sealhulgas selle, mis tänavuse aasta maini oli kasutusel Palamuse kutselise ja pärast seda vabatahtliku komando põhiautona. Eelmise nädala lõpus saadud auto eest tuli Palamuse vallal küll raha välja käia, ent summa oli saadu väärtust arvestades väga tagasihoidlik.

Selle eest, et tehing nii soodsaks kujunes, on Palamuse rahvas suuresti tänu võlgu Göran Bengtssonile ning Ales tegutseva Palamuse seltsi eestvedajale Bertil Anderssonile, kes Ale kommuuni poliitikute hulgas kõvasti selgitustööd tegid. Mõlemale mehele öeldi laupäevasel auto üleandmise tseremoonial hulganisti tänusõnu, ütlejateks Lõuna päästekeskuse juht Margo Klaos, Jõgevamaa päästepiirkonna juhataja Jüri Alandi, Palamuse vallavanem Urmas Astel ja Palamuse vabatahtliku komando pealik Margus Kaasik.

Šõupäevad ja tööpäev

Võtmeid anti väljanäituse publiku ees üle suisa kahel korral: kõigepealt andsid rootslased need vallavanema kätte, kes need siis omakorda vabatahtlike pealikule edasi andis. Auto ise oli aga terve väljanäituse aja laululava kõrval rahvale vaadata. Pärast võtmete üleandmist sai rahvas teada ka uue auto nime: austusavaldusena Göran Bengtssonile ristiti auto tema abikaasa järgi Kerstiniks. Jüri Alandi sõnul on päästeautole kombeks anda just naisenimi.

Uus päästeauto jõudis Palamusele tegelikult juba väljanäituse päeva eelõhtul, st reedel. Rootslaste üllatuseks korraldasid kohalikud vabatahtlikud nende saabumise ajaks aleviku piiril väikese šõu. Rootslastele mindi vastu nimelt arhailise hobuvankril tuletõrjepritsiga, mille abil kustutati ära paar teele visatud tossupommi.

Heade šõumeestena näitasid priitahtlikud pritsimehed end ka Paunvere väljanäitusel, kus nad komando toetuseks heategevusmüügi ja –loterii korraldasid. Osta ja võita oli võimalik pritsumeeste logoga särke, kruuse ja pastakaid, tulekustutustekke, koduseid hoidiseid nimega “Pritsumehe magus”, “Pritsumehe soolane”, “Pritsumehe kibe” jne. Müügileti ehteks oli aga tuletõrjeauto kujuline tort. Et eesmärk oli üllas ja mehed ise kõike muud kui suu peale kukkunud, kulges nii meenete kui loteriipiletite müük edukalt. Üksiti näitasid vabatahtlikud päästjad, et nad ei oota, näpp suus, kuni neid aidatakse, vaid oskavad ennast aidata ka ise.

Kui reedel ja laupäeval tehti šõud, siis pühapäev oli vabatahtlikel tõsine tööpäev. Kell kümme hommikul tuldi komandohoone juurde kokku, et Göran Bengtssoni juhendamisel uut autot kasutama õppida. Vana põhiauto, mis ühtekokku 11 aastat Palamuse kutselisi ja vabatahtlikke päästjaid teeninud, on Palamuse vallavanema Urmas Asteli sõnul plaanis maha müüa.

“Kindlat ostjat meil küll veel silmapiiril pole, aga mõned on asja vastu siiski juba huvi ilmutanud,” ütles vallavanem.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus