Palamuse uus lasteaed on valmis

18. oktoobril avatakse Palamusel lasteaia Nukitsamees uus hoone ning 22. oktoobril pääsevad lapsed uude majja.


„Alustasime ehitamisega möödunud aasta mais. Ehitustööd kestsid natuke üle aasta ja maja sai õigel ajal üle antud,“ rääkis lasteaeda ehitanud firma KRC Ehitus juhataja Siim Kroodo. „Kogu see objekt oli suur ja põnev väljakutse, me ei ole varem kontsessioonilepinguga ehitanud. KRC Ehituse jaoks tegi töö huvitavaks omapärane arhitektuur.“ Lasteaia projekteeris Kauss Arhitektuuribüroo. „Kvaliteedile on siin palju rõhku pandud ja mingeid järeleandmisi tehtud ei ole,“ ei varjanud Siim Kroodo uhkustunnet.

Kõigi võimalustega bassein

Nagu ilmselt paljudega, tuleb ka Kroodoga kõigepealt jutuks seni siinkandi lasteaedades ennenägematu võimalus – bassein.

„Ujulas on kasutusel põhjasügavuse reguleerimise süsteem. Sügavust saab muuta 25 sentimeetrist 155 sentimeetrini. Liigutatav põhi töötab ka basseinikattena, mis aitab küttekulusid kokku hoida. Kui bassein on parasjagu kaetud, välistab see olukorra, et rühmast plehku pannud laps sinna sisse kukub, olles seega väga oluline turvaelement. Basseini põhja puhastamiseks on kattes luuk, kust puhastajarobot sisse panna, mis basseinis omapäi toimetab ning põhja ja seinad korda teeb. Väiksemad basseinisügavused on valitavad astmete järgi 25, 50, 75 sentimeetrit ja meetrist edasi vabal valikul.

Selline süsteem on Skandinaaviamaades juba tavaline, kuid Baltikumis on see oma mastaabis ilmselt esimene omataoline. Et lasteaias on kõik võimalused puudega lastele, siis on nii ka basseinis. Kui muidu ei või lapsed basseinisügavuse muutmise ajal ujulas olla, siis puudega laps saab koos abilisega olla basseini keskosas, kuni basseini sügavus on viidud talle sobiva tasemeni. Selle süsteemi paigaldasid Rootsi spetsialistid.“

Ka lasteaia direktor Marika Merusk kiitis basseini. „Kui vaadata tänapäeva laste rühti ja nende lihastoonust, siis on veeprotseduurid väga vajalikud.“

Maja on ühekorruseline, katusel on ventilatsiooniruum, olemas on soojustagastusega ventilatsioon ja maaküte. Hoone asub oru nõlval, tänavast veidi allpool. Maja taha jääb avar mänguala, kuhu avanevad kõikide rühmade uksed. Rühmaruumides on suured aknad, kust avaneb vaade Kaarepere poole. Maja keskel on suur aatrium-mänguruum ning selle ümber ruumid viiele rühmale – kokku 116 lapse jaoks, loovustuba, muusika- ja liikumisruum ning talveaed. Lasteaias on pisike köök, ruumid lasteaiakasvatajatele, tugipersonalile, direktorile ning tehnoruumid.

„Meie ettevõttel on hea meel, et saime kaasa aidata Palamuse laste kasvamisele tõsiselt lapsesõbralikus keskkonnas,“ avaldas KRC Ehituse juhataja rahulolu. Uue majaga on rahul ka lasteaia Nukitsamees direktor Marika Merusk, kes nimetas esimesena talveaeda.

Näpud ja seemned mulda

„See ei ole lihtsalt talveaed, nagu neid tavaliselt ilu pärast tehakse. Meil tulevad igale rühmale konteinerid, kus saab midagi kasvatada, on see siis kurk või tomat, suvelilled või kasvõi kõrvits – peaasi, et lapsed saavad näha kasvamisprotsessi seemnest kuni viljani. See on küll talveaia nime all, aga pole klassikaline talveaed, lapsed hakkavad ise aeda pidama. Siin on isegi suure puu kasvatamiseks koht, oleme mõelnud sidrunipuule. Tuleb tööpind, kus on veevõtukoht ja lapsed saavad ise näppepidi mullas olla, seemneid potti panna või taimi istutada,“ rääkis direktor Merusk kavast lastele aiapidamise võlusid tutvustada.

„Laste rühmaruumid on paigutatud nii, et avar vaade rühmadest on segametsale Kaarepere suunas. Kui lähtuda lapsest, on juba see avarus ja võimalus pilk kaugusse suunata oluline. Hästi on näha aastaaegade vaheldumine. Ehitustööde ajal oli võimalus näha nii rebast kui ka kitsekesi,” meenutas ta. „Kui parasjagu A-tähte õpime, mis on samasugune olnud mitusada aastat, ootab see veel natuke. Aga rebane ei oota. Siis vaatamegi vahepeal, kuhu rebane läheb, ja õpime siis  tähti edasi,“ peab ta looduslähedust väikeste inimeste hariduses väga oluliseks.

Aatrium kui kogu maja süda

„Kõige suurem heameel on meil vist oma saali üle. Loomulikult oli vanas majas lõbus ja põnev, siin on meil palju suuremad võimalused. Ega meil ei jäänud varem ka üritused korraldamata, suuremaid pidusid käisime pidamas koolmuuseumis, rahvamajas või raamatukogus. „Aatrium on tore, see on kogu maja süda. Siin võtame lapsed vastu. Valverühmad hommikul ja õhtul kavatsemegi tegutsema panna aatriumis. Pean veel aitäh ütlema ehitajatele, sest projekteerimise ajal ei tulnud me selle pealegi, et siia jooksurajad maha joonistada. Nad jõudsid selle siiski ära teha,“ kiitis Merusk.

„Meil pole varem olnud ei muusikaklassi, liikumisruumi ega loovusruumi. Minule isiklikult saab ilmselt lemmikkohaks loovustuba,“ rõõmustas lasteaia õppealajuhataja Amino Põldaru.

Lapsed kolivad sisse 22. oktoobril. Reedel on nad veel vanas majas ja esmaspäeval juba uues. See on lasteaednikele väga kiire nädalavahetus, kuigi osa asju on juba praegu pakitud.

„Koos Kaarepere rühmaga on Palamuse lasteaias 102-103 last. Praegu jätkab Kaarepere rühm lastevanemate soovil ja vallavalitsuse loal Kaareperes. Tahame siin avada ka viienda rühma, kus oleks kohad ka enam tähelepanu vajavatele lastele. Meie neli rühma on kõik omavalitsuse nõusolekul üle täitunud. Palamuse lasteaed on juba varem korraldatud lasteaednike konverentse, millega tahame jätkata,“ jagas Põldaru mõtteid uue maja elukorralduse teemadel.

Uues lasteaias on:

köetavat pinda on 2020 m2

suur aatrium

5 rühmaruumi 116 lapse jaoks

loovustuba, liikumisruum ja muusikaruum, mis vaheseinte avamisel moodustavad suure saali

12 meerti pikkune bassein sügavusega 0-155 sentimeetrit

talveaed

miniköök

ruumid kasvatajatele tugispetsialistidele ja direktorile.

Lasteaia hoovis on terrass õuetegevusteks vihmase ilmaga

5 mänguala

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus