Palamuse tüdrukud kabe MMil

Palamusel elavad õed Triinu ja Merilii Jalg osalesid augusti lõpus ja septembri alguses Bulgaarias Kranevos toimunud kuni 23-aastaste kabe maailmameistrivõistlustel. Seekord jäid nende laeks küll kohad võistlustabeli lõpuosas, ent saadud kogemused tulevad mõlemale tulevikus kindlasti kasuks.

Kranevos Musta mere äärses spordikompleksis Aqualife toimunud MMil võisteldi 64-ruudulises ehk vene kabes. Vanem õde, 2001. aastal sündinud Merilii võistles minikadettide (2000.-2002. a sündinute) ja noorem õde, 2005. aastal sündinud Triinu minikadettide (2003. a sündinute ja nooremate) vanuseklassis. Mõlemas vanuserühmas tegi kaasa 18 tüdrukut. Ühtekokku osales MMil 162 kabetajat 14 riigist.

Esimesel päeval toimus välkkabeturniir, kus ühe partii jaoks oli mõtlemisaega 5 minutit pluss igale käigule 3 sekundit. Teisel päeval toimunud kiirturniiril oli partii jaoks aega 10 minutit pluss 5 sekundit igale käigule. Kolmandal päeval algas klassikaline turniir, kus igal võistlejal tuli mängida kaheksa vooru ehk siis kohtuda kaheksa vastasega, mängides igaühega kaks partiid. Ka välk- ja kiirturniiril mängiti iga vastasega kaks mängu, üks valgete ja teine mustade kividega. Punkte jagati kahe mängu kokkuvõttes.

“Kui Meriliil ja Triinul tugevamaid vastaseid võita veel ei õnnestunud, siis võitluslike viikidega üllatasid nad neid korduvalt. Mõned vene tüdrukud valasid lausa pisaraid, kui loodetud kerge võidu asemel viigiga pidid leppima,” ütles Triinu ja Merilii ema Kadi Tamm, kes tütardega Kranevos kaasas käis. “Kõige olulisem on siiski see, et kumbki tüdruk sai MMil mängida 48 partiid tüdrukute vastu, kes on oma riigi absoluutses tipus. Eesti meistrivõistlustel on konkurents ju üsna väike: igas vanuserühmas on kaks-kolm tüdrukut, kellega siis taseme poolest konkureeritakse.”

Tihe graafik

Ema sõnul oli 48 mängu 8 päeva jooksul Merilii ja Triinu jaoks päris tihe graafik. Sellele lisandusid veel õhtused iseseisvad mängude analüüsid. Tüdrukute treener, Jõgeva kabeentusiast Uno Plakk kahjuks Bulgaariasse kaasa sõita ei saanud. Kolmel viimasel päeval tuli Triinul ja Meriliil võistelda ka pisut külmetununa. Selgus, et pealtnäha üdini sõbralik lõunamaa kliima võib olla ka salakaval.

Lisaks emale oli Triinul ja Meriliil Bulgaarias kaasas ka isa Hannes Jalg. Mängude ajal pidid aga vanemad ja treenerid viibima väljaspool saali, seega tuli noortel võistlejatel vastaste ja kohtunikega suhtlemisega ise hakkama saama.

“Enne võistlusi õppisid tüdrukud ära mõned vene- ja ingliskeelsed tüüpväljendid, mida kabes kasutatakse. Samuti õppisid nad end tutvustama. Kui aga aktsent või miski muu sõnadest arusaamist takistas, näitasid lapsed üles loovust ja võtsid appi käemärgid,” ütles Kadi Tamm, lisades, et vanemad ja treenerid viibisid mängude ajal suures ootesaalis, kus võeti siis vastu teateid võitudest, kaotustest ja viikidest.

Ehkki noored kabetajad olid Kranevos koos enam kui nädala, polnud korraldajad märganud neile mingeid ühisüritusi korraldada. Küll aga oli kõigil võimalik oma vaba aega sisustada nii spordikompleksi välibasseinides kui ka Mustas meres veemõnusid nautides.

6000 km ratastel

Et lennupiletid Bulgaaria Musta mere äärsesse suvituspiirkonda olid kallid, tegid noored kabetajad ja nende vanemad ühtekokku 6000 km pikkuseks kujunenud reisi läbi oma autoga. Nii pikk autosõit, mille jooksul tuli ette ka väiksemaid äraeksimisi, kujunes kogu perele tõsiseks väljakutseks, samas nähti nii põgusalt ära tervelt seitse riiki.

Kadi Tamme sõnul on tema ja teiste pereliikmete tunded pärast MMi kahetised.

“Loomulikult lootsime natuke paremaid tulemusi, kuid eks kohad tagumises pooles näitasid ära meie hetketaseme maailma noorte eliidiga võrreldes,” sõnas Tamm. “Samas on Meriliil võimalus üks ja Triinul lausa kaks aastat samas vanuseklassis võistelda.  Saime Kranevos aimu, et ehkki kabelaua taha vastasega võistlema läheb kabetaja üksi, on enne ja pärast mängu väga oluline tiimitöö. Nägime Kranevos, kuidas teised noored oma treeneritega vastaste tugevusi ja nõrkusi analüüsisid, ja seda, kui vaja, ka õhtutundidel.”

Ema sõnul said Merilii ja Triinu tõsise lisastiimuli kabega edasi tegelda ja oma mängutaset tõsta. Kogu pere on tänulik nii õpetaja Vaike Soodlale, kes tüdrukutele esimesi kabeteadmisi jagas, kui ka praegusele treenerile Uno Plakile, kes on aidanud neil Eesti paremate hulka jõuda. Tänulik on pere ka neile, kes võistlusreisi Bulgaariasse rahaliselt toetasid.

“Algul tundus reisi eelarve kokkusaamine lootusetu ettevõtmisena, ent kui pöördusime oma kogukonna ühiskondlike organisatsioonide ja tuttavate poole, ilmnes, et toetada soovijaid on palju,” ütles Kadi Tamm. “Meid aitasid Triinu klassijuhataja Katrin Loss, Linnavurle, Laiuse Põllumajanduse OÜ, Imbi Saar, Carmen Kuusik, Martin Puck, MTÜ Sokuturi, Jõgeva Kabeklubi, Kudina Tankla omanik Aivar Sander ja Palamuse vallavalitsus. Oleme tänulikud ka neile, kes meid heade sõnadega teele saatsid ja pärast vastu võtsid.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus