Palamuse ?lõvid? kinkisid pimedale neiule klaveri

 Eesti Lions-piirkonna tänavuseks lipukirjaks on ?Saa nägijaks!?. See tähendab, et enamik heategevusaktsioone on suunatud vaegnägijate abistamisele. Nagu teisedki Eesti Lions-klubid, kogusid ka Palamuse ?lõvid? tänavu sügisel 50- ja 100-krooniseid annetusi, kinkides annetajaile vastu Rukkilille magneteid ja Rukkilille tänumärke. Sel viisil kogutud rahast läks osa piirkonna ühiste heategevusaktsioonide kassasse, osa raha otsustati kasutada mõne oma piirkonna nägemispuudega noore toetamiseks.

        ?Olime Luual elavast Mirjam Liivakust varem kuulnud,? ütles Palamuse Lions-klubi liige Vaike Mikker. ?Võtnud ühendust tema emaga, saime teada, et peale Tartu Emajõe kooli käib ta ka muusikakoolis ning vajab koduseks harjutamiseks paremat klaverit, kuna senist pilli pole enam võimalik häälestada.?

        Algul kavatseti muretseda kasutatud, aga veel heas korras pianiino, ent spetsialistid laitsid selle mõtte maha, sest pianiinot tuleks regulaarselt häälestada ja see pole just odav töö. Selle asemel soovitati soetada elektrooniline klaver, mis kaalub ainult 20 kilo, ent mille klaviatuur on identne tavalise klaveri omaga. See variant oli küll tunduvalt kallim, ent kuna Palamuse Lions-klubilased olid Paunvere väljanäitusel, oma töökohtades ja tuttavate hulgas rukkilillemärke levitades head tööd teinud ning kuna neil oli varuks ka osa Paunvere väljanäituse publikut toitlustades teenitud ning Saksamaa Husumi Lions-klubi (see on palamuslaste vaderklubi) poolt heategevuseks annetatud rahast, siis otsustati ikkagi elektroonilise klaveri kasuks.

Kriipis kõrva

        Muusikariista aitas välja valida ja Riiast kohale tuua kunagi Palamusel tegutsenud menubändi Jaskar klahvpillimängija Toomas Jõks. Möödunud reedel kutsuti aga Mirjam Liivak koos ema Jaanika, isa Toomase ja vend Martiniga Palamuse rahvamajja Lions-klubi koosolekule, et talle kingitus üle anda.

        ?Kui oleksime Mirjamile kingituse koju viinud, oleksid sündmusest osa saanud ainult mõned klubi esindajad, nüüd aga said kõik, kaasa arvatud Eesti Lions-piirkonna kuberner Kalle Elster, selle tunnistajaks olla,? ütles Vaike Mikker.

        Mirjami ema Jaanika Pellise sõnul oli ka nende pere senine klaver neile kingitud, ent paraku ei saa seda tehnilistel põhjustel tõesti enam korralikult häälde panna. See asjaolu pärssis aga tugevasti Mirjami harjutamisisu: ?valetav? klaver lihtsalt kriipis hea muusikalise kuulmisega tüdruku kõrva.

        ?Muusikakooli saigi Mirjam pandud sellepärast, et ta on väga musikaalne. Sisseastumiskatsed läbis ta suurepäraselt. Nii fanaatiline harjutaja ta, tõsi küll, pole, et üldse tagantutsitamist ei vajaks, ent uue pilliga on harjutamisisu loomulikult parem,? ütles Jaanika Pellis. ?Klaveril on kümme erinevat tämbrit ning isegi mängitud helindi salvestamise võimalus. Mängida saab seda pilli ka kõrvalolijaid segamata, st kuulates heli kõrvaklappidest.?

Teisel viisil

        Ema sõnul õpib Mirjam muusikat pisut teisel viisil kui nägijad. Solfed?otunnis kasutab ta pimedatele mõeldud noote, erialatunnis mängib õpetaja talle palad lihtsalt ette. Tänu heale kuulmisele ja mälule suudab Mirjam neid edukalt järele mängida.

?Palamuse Lions-klubis on rõõmsameelne ja teotahteline rahvas,? ütles Eesti Lions-piirkonna kuberner Kalle Elster. ?Olen nende üle uhke: nad said jõulukuul hakkama ilusa teoga, mis aitab ühel noorel inimesel teoks teha oma unistuse ? saada muusikuks.?

<P>        Rukkilillemärkide kinkimise ja annetuste kogumise aktsioon kestab Eesti Lions-piirkonnas jõuludeni. Aktsioonist koguneva raha eest soetatakse Tartu Emajõe vaegnägijate koolile abivahendeid, Tallinna Heleni kooli pimedate klassile punktkirjas raamatuid ning Ida-Tallinna Keskhaiglale enneaegsete vastsündinute silmapõhjade kontrolli aparaat. Palamuse Lions-klubi on otsustanud toetada viimast ettevõtmist.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus