Palamuse lambad hakkavad sööma Alam-Pedja heina

Alam-Pedja Looduskaitsealal hooldustöid läbi viiva looduskaitseühingu Kotkas juhatuse liige Robert Oetjen, sama mittetulundusühingu töötaja Jaak Albert Metsoja ja Palamuse vallas ärimees Rein Kilgile kuuluvat lambakarja pidava Nurmus Grupi tegevjuht Hillar Kalda on saavutanud põhimõttelise kokkuleppe müüa Alam-Pedja luhtade hein Nurmus Grupile.

Looduskaitseühingu Kotkas töötaja Jaak Albert Metsoja sõnul selguvad heina äraviimise üksikasjad lähiajal. “Ostja on lubanud heina oma transpordiga ära viia,” lisas Metsoja.

Robert Oetjeni sõnul on Alam-Pedja Looduskaitseala luhtadelt niidetud heina vastu huvi tundnud ka Tartu veevärk, et hein purustada ja koos mudaga kompostiks teha.

Aastakümneid heinamaadena kasutuses olnud Emajõe ja Põltsamaa jõe äärseid luhtasid hakati võsast puhastama 2000. aastal. Praeguseks on taastatud üle 1300 hektari heinamaid. Kui algul biomass purustati ja jäeti maha, siis nüüd heina enam maha ei jäeta, see rullitakse. Igal aastal tuleb Alam-Pedja luhtadelt 1000 – 1400 tonni heina, millele kasutusvõimaluste leidmine on  keeruline. Loomasöödana läheb hein kasutusse ainult ülikehvadel heina-aastatel, sellepärast otsivad looduskaitseühingu töötajad sellele stabiilseid kasutusvõimalusi. Mitu üsna lootustandvat projekti pole Oetjeni sõnul seni teostunud.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus