Palamuse kool Comeniuse projektis

Peagi on kätte jõudmas suvi ja paljud kooliaasta toimetused on lõppemas. Nii on ühele poole saamas ka meie Comeniuse projekti Suhkrupeet esimene aasta. Selle käigus oleme teinud mitmeid põnevaid asju nii oma koolis kui ka partnerkoolidega Rootsis, Poolas, Belgias ja Hispaanias.

 

Kõigepealt tuli kõikide osalevate maade õpilastel vastata suhkru ajalugu, tootmist ja kasutamist puudutavatele küsimustele. Võib-olla teate teie vastust järgnevale küsimusele: üks ajaloost tuntud väejuht ja valitseja korraldas 327. a. e.m.a. retke Indiasse. Selle tulemusena tutvusid eurooplased esimest korda suhkruga. Kes oli see väejuht, kes ütles: “Indias kasvab taim, mis annab ilma mesilasteta mett.” Samalaadne küsitlus on plaanis ka projekti lõppedes. 

Tänapäeva maailm on internetiseeritud ning seega on kodulehekülg loomulik projekti osa. Õpilased koostasid ja tõlkisid selle tarbeks materjali, mida saab vaadata aadressil: www.sugar-beat.be 

Õpetajad kõikidest partnerkoolidest kohtusid 21.-25. jaanuaril Hispaanias Badajozi linnas, et arutada detailsemalt projekti tegevusi ja üle vaadata seni tehtu. Lepiti kokku, et enne Rootsi kohtumist saadab iga kool 3-4 rahvuslikku toiduretsepti, millest siis üks välja valitakse ja selle järgi üheskoos toitu valmistatakse. Retseptidest pannakse kokku rahvusvaheline retseptiraamat.  

Rootsi projektikohtumisel 7.-11. aprillini osalesid Piia Puuraid, Kristi Unt, Kerli Lille ja Olivia Luige ning õpetajad Katrina Tammistu ja Kristel Kivioja. Rootsi kooli õpilased tutvustasid oma kooli ja koolisüsteemi, esitlesid tehtud tööd, mis oli seotud projektiga, küpsetasid koos partnerkoolide õpilastega. Lisaks selle esitleti suhkruskulptuuride valmistamist, mis on väga unikaalne ja eksklusiivne. Õige ettekujutuse töö keerukusest saab alles seda ise jälgides. Stockholmis olles külastati kuulsat Vaasa muuseumi ja vanimat vabaõhumuuseumi Skansenit. 

Palamuse kooli õpilased on veel koostanud uurimusi suhkru ajaloost, vastanud mooside valmistamise teemalistele küsitlustele, uurinud suhkru hindu erinevates maades. Suhkru teemat käsitleti ka tervisenädalal. Töö käib lühikese dokfilmi ning multikate valmistamiseks, milles juttu mesilastest ja meest. 

Sügisel on ees kohtumised partneritega Poolas ja Belgias ning jaanuaris Eestis. 

Kaheaastast projekti toetab Euroopa Liit läbi Elukestva õppe programmi. Täname Hariduskoostöö Keskust!

KRISTEL KIVIOJA,

projekti koordinaator

blog comments powered by Disqus