Palamuse kirikus pühitseti uus orel sisse kontserdiga

Pühapäeval, kolmandal advendil, õnnistati Palamuse kirikus sisse uhiuus orel, mis hakkab kõrva paitama nii jumalateenistustel kui ka orelikontsertidel. Oreli õnnistas EELK piiskop Joel Luhamets.


Palamuse koguduse juhatuse esimees Arne Tegelmann ütles, et kirikus on ennegi oreleid olnud, kuid kliima ja niiskus ei ole aastate jooksul pillile hästi mõjunud. „Viimastel aastatel oleme pidanud kasutama elektroonilist orelitüüpi. Kuid nüüd on meil olemas digitaalne orel,“ rõõmustas Tegelmann. Saksamaa suurima digitaalorelite tootja, firma G. Kisselbach Eesti esindajad Kaarel Kõllo ja Peter Voecks pakkusid Palamuse kogudusele võimalust soetada kirikusse digitaalorel. Kolmest mudelist valis kogudus välja 34 registri, kahe manuaali ja ühe pedaaliga mudeli Gloria Concerto 234, mis sobib kiriku ruumi ja koguduse vajadustega.
Selleks, et kogudus uue pilli saaks, koguti ka annetusi. Üle 50 eraisiku ja organisatsiooni panid oreli ostmiseks õla alla ning koguti üle 8000 euro. Tõsi, kuna see ei katnud kogu vajaminevat summat, tuli kogudusel ka laenu võtta, ent see jõutakse kindlasti tagasi maksta. „Kogudus on annetajatele väga tänulik,“ ütles Tegelmann.
Päris esimese orelikontserdi andis Kadri Toomoja, kes on lõpetanud Tallinna muusikakeskkooli ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia bakalaureuseastme klaverierialal. Tänavu sügisest tudeerib ta Soomes Sibeliuse akadeemias. Pilliga jäi Toomoja igati rahule.
„Väga uhke tunne on ja mul on suur rõõm, et Arne Tegelmann mind siia mängima kutsus. Mul on suur au siin mängida,“ ütles Toomoja Vooremaale.
Muusiku sõnul on iga orel erinev, ka digitaalsed pillid. „Loomulikult on neis kõigis ka sarnaseid omadusi,“ kinnitas Toomoja, lisades, et repertuaaris oli lugusid, mis olid selgeks õpitud paar kuud tagasi, aga neidki, mis juba paar aastat tagasi mängitud. „Tulin veel neljapäeval pilliga lähemalt tutvuma, et näha, mis võimalused on ja kuidas ta toimib. Ikka selleks, et kontserdil juba kõik ladusamalt läheks,“ rääkis Toomoja.
Seda, et Palamuse kirik on suurepärase akustikaga, kinnitas ka muusik. „Minu selja taga on peidus kõlarid, mis on digitaalse pilli puhul väga olulised. Sellest sõltubki tema kõla, selle värv ja jõud. Kui on kvaliteetne võimendus, teeb pill kohe paremat häält. Ja tänu heale akustikale arvan, et orel kõlab võimalikult lähedalt pärispillile. Just akustika annab viimase toetuse, et see oleks nagu päris,“ ütles Toomoja.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus