Palamuse gümnaasiumihoonele ja vallamajale on plaanis paigaldada päikesepaneelid

Palamuse vald on innovaatiliste tegudega varemgi silma paistnud. Nüüd on tekkinud vallavalitsusel plaan varustada nii vallamaja kui ka Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi hoone päikesepaneelidega ning hakata sel moel kokku hoidma kulutusi elektrienergiale.

Palamuse vallavanema Urmas Asteli sõnul lükkas päikesepaneelide paigaldamise mõtte liikuma asjaolu, et nende hinnad hakkavad mõistlikule tasemele langema.

“Hiinlased on hakanud nii odavaid päikesepaneele pakkuma, et ka Euroopa tootjad on sunnitud hindu langetama,” ütles Urmas Astel. “Ka paneelide kvaliteet on tänapäeval parem kui aastate eest: nende tootjatel on nüüd tunduvalt suuremad kogemused.”

Tähtis on seegi asjaolu, et Eesti Energia on nüüd valmis mikrotootjatel ülejääva alternatiivelektri ära ostma. Päikesepaneelide toodetavat elektrienergiat kipub ju kord üle, kord puudu jääma. Kui muretseda endale kallis ja võimas akupark, siis saaks energiat ajal, mil seda rohkem toodetakse, salvestada, ning siis, kui tootmine napim, ära kasutada. Lihtsam ja odavam on aga ületootmise ajal elektrit müüa ning vaegtootmise ajal juurde osta. Selleks tuleb sõlmida vastav leping kohaliku jaotusvõrgu ettevõttega ja liituda üldkasutatava elektrivõrguga.

Kui gümnaasiumihoonel on olemas piisavalt katusepinda, kuhu päikesepaneelid sobivad, siis unikaalse väljanägemisega vallamaja puhul tuleb kasutada teistsugust lahendust.

“Paneelid võiksid praeguse arusaama kohaselt hakata seisma vallamaja ja Kaarepere tee vahelisel alal postide otsas,” ütles Urmas Astel.

Elektri hind sunnib tagant

Tema sõnul on vallavalitsus juba tellinud vallamaja ja gümnaasiumihoone päikeseenergiaga varustamiseks vajalike seadmete projekti ja tasuvusarvestused. Kui dokumendid valmivad, vaatavad vallajuhid neile tõsiselt otsa ning otsustavad, kas teemaga hakatakse edasi tegelema või mitte. Üleeile vallavolikogu poolt vastu võetud valla eelarves on selleks igatahes rahalised võimalused olemas.

“Kui jõuame päikeseenergia kasutuselevõtu asjus positiivsele otsusele, siis püüame teemaga võimalikult kiiresti edasi minna,” ütles vallavanem. “Elektrienergia praegune hind lihtsalt sunnib alternatiivseid võimalusi otsima.”

Kui gümnaasiumihoonele ja vallamajale päikesepaneelid paigaldatakse, kahanevad nende hoonete ülalpidamiskulud loodetavasti märkimisväärselt. Küttekulud on neil niigi juba optimeeritud. Vallamaja on ehitatud nn passiivmaja põhimõtete järgi ehk tavalisest tunduvalt energiasäästlikumana ning seda köetakse algusest peale maakütteseadmetega. Möödunud aastal viidi säästlikule maaküttele üle ka gümnaasiumihoone.

Palamuse vallamaja tõsteti esile ka MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühendus ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt möödunud aastal esimest korda korraldatud konkursil “Energiasäästlik kaunis kodu”: vallamaja arvati kaheteistkümne auhinnanominendi hulka. Kolme parima hulka küll ei jõutud, ent väike tunnustus oli seegi.

Nalja kah

Nagu teistelgi maagümnaasiumidel, tuleb ka Palamuse omal praegu võidelda gümnaasiumiosa säilitamise nimel. Öelda, et päikesepaneelid võivad päästa gümnaasiumi, oleks selge liialdus, ent terake tõtt selles siiski on: mida väiksemad on hoone ülalpidamiskulud, seda rohkem on vallal võimalust toetada gümnaasiumiosa edasikestmist.

“Mina suhtun igasugustesse innovaatilistesse arengutesse positiivselt,” kommenteeris vallavalitsuse plaani Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi direktor Kuuno Lille. “Ma pole küll kursis päikesepaneelide paigaldamise kava üksikasjadega, kuid usun, et ju sellest ettevõtmisest ikka kasu tõuseb. Maaküttesüsteem on ennast küll õigustanud ja kenakest kokkuhoidu andnud. Väikesi tõrkeid on olnud, ent süsteemi paremini sättides jäävad need ka ehk minevikku. Pakaselisemate ilmade korral tuleb muidugi tööle panna ka gaasikatel, ent nii oligi süsteem planeeritud.”

Palamuse poleks muidugi Palamuse, kui seal ka tõsiste asjade üle nalja ei visataks. Antud juhul lähtub nali asjaolust, et 1990. aastate teisel poolel tegutses Palamuse lasteaed Palamuse keskkooli alluvuses.

“Me siin arutasime, et kui keskkool-lasteaed meil juba oli, siis nüüd võime teha gümnaasium-elektrijaama. Kui aga lapsi enam üldse kooli ei tule, saame selle lihtsalt elektrijaamaks ümber nimetada,” ütles vallavanem muiates.

See oli muidugi tõesti nali: ohtu, et kool päris tühjaks jääks, Palamusel niipea pole.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus