Palamuse gümnaasiumi terviserada sai ronimisseina

Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumis avatud siseterviseraja ronimisseinal teevad õpilased meelsasti harjutusi, mis tugevdavad füüsilist tervist ja muudavad erksamaks ka vaimu. Ronimisseina paigaldamiseks vajaliku raha saamiseks kirjutas kool projekti Sihtasutuse Jõgevamaa Arendus-ja Ettevõtluskeskuse algatatud tervist ja heaolu toetavate tegevuste projektide taotlusvooru.


 Tänavuse aasta algul ühines tervist edendav kool ‒ Palamuse gümnaasium ‒ projektiga Liikuma kutsuv kool. Vastavas meeskonnas on huvijuht Evelyn Merusk, sotsiaalpedagoog Maila Korkmann, klassi- ja inimeseõpetuse õpetaja Katrina Tammistu ning loodus- ja pikapäevarühma õpetaja Egle Plato.

„Käisime koolitusel ja saime suurepäraseid ideid ja mõtteid, kuidas vahetundide ajal lapsi liikuma saada, et nad ainetunnis jälle paremini keskenduda saaksid ja et nad ei raiskaks oma vähest vahetunni aega telefonis olemise peale. Kuidas ka ainetunde liikuvamaks muuta jne,” rääkis Evelyn Merusk.

Võeti rõõmuga omaks

„Tutvusime teiste Liikuma kutsuvate koolide projektis osalevate koolide kogemustega. Mina sain palju ideid Tartu Forseliuse koolis mängujuhtide koolitusel. Ei ole mõtet ju leiutada jalgratast, kui see on olemas. Ega terviseraja tegemiseks pole vaja ilmtingimata suuri vahendeid, masinaid või midagi taolist. Kõigepealt teipisime tavalise paberteibiga koolimaja põrandatele keksukaste ja muid hüppemänge.

Just algklasside lapsed võtsid need suure rõõmuga omaks. Praeguseks oleme muretsenud parema teibi ja tekitanud kogu koolimaja peale võimaluse kas keksu või kaugust hüpata. Lisaks veel palju muid erinevaid harjutusi. Kas on näiteks vaja ühel jalal seistes numbreid või tähti kirjutada või koolimaja trepist üles kõndida päkal, kannal või täistallaga, et erinevaid jalalihaseid treenida. Panime koolimajja erinevatesse kohtadesse lauamänge: kabe, male, tsirkus, et vahetunnis saaks sõpradega mängida. Need õpilased, kes peale tunde busse ootavad, kasutavad samuti seda võimalust,” lisas ta.

Meruski sõnul nähti teistes koolides ka ronimisseinu. „Nägid ägedad välja ja tahtsime endale ka, aga need maksavad raha ja seda meil ei olnud. Kui JAEK kuulutas välja projekti tervist edendavate ideede peale, ei mõelnud meie meeskond kauem kui minuti ja kirjutasimegi projekti, et taotleda raha siseterviseraja täiustamiseks just sellise ronimisseinaga. Me saimegi toetust. See on nii uskumatult äge ja nüüd on meil firmast Tommi Play saadud ronimissein paigaldatud.”

Õpilased mängujuhtideks

„Aktiivsete vahetundide sisustamiseks koolitasime kuus meie kooli õpilast Liikumislabori koolitusel mängujuhtideks. Need noored peaksid vahetundide ajal oma kaaslastele mänge korraldama. Novembrikuu kolmapäevadel kahe vahetunni ajal said kõik soovijad nende mängudes kaasa lüüa. 6. klassi õpilased Jan Raudsepp, Karl Eduard Kull, Patrick Palmsaar, Joosep Kull ja 7. klassi õpilased Marta Saariste ja Janeli Kivimurd on vahvad noored, kes said hästi hakkama ja nende vahetunde igatsetakse taga. Jaanuaris saame uuesti kokku ja mõtleme, kuidas edasi tegutseda,” ütles huvijuht.

Ta lisas, et siseterviseraja mõte on selles, et õpilased vahetunnis liiguks. „Füüsiline ja vaimne tervis on omavahel ikka tihedalt seotud. Liikudes on aju ka paremas vormis. Pärast ainetundi on hea tegeleda asjadega, mis lasevad ajul puhata, nutitelefonides olemine seda küll ei tee. Aga kui ei olegi vahetunni ajal midagi teha, siis sisustataksegi oma aega seal internetis.”

Palamuse gümnaasiumi terviserajal on ka POP spordi loosimängus võidetud lauatenniselaud. Aktiivselt mõeldakse raja täiustamisele, milleks on palju häid ideid. Ronimissein on populaarne ka õpetajate hulgas.

„Ka ise olen proovinud, sest põnev on ju, kuidas siis ikkagi ainult nendest nuppudest hoides edasi liikuda saab. Jõudu, tasakaalu ja natuke mõtlemist on ka tarvis,” lasus Evelyn Merusk.

„Meie rada ja mängud on populaarsemad pigem algklassiõpilaste hulgas. Aga ega kohe ühe hooga saagi kõiki vanuseastmeid oma harjumuspärastest tegevustest välja. Oleme ise mõelnud, et alustame algusest ja katsume kõige noorematele selle aktiivse liikumise väga meelepäraseks muuta, äkki siis vanemaks saades ei istu nad ainult telefonides või niisama pingil,” arvas ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus