Pala vallas valmistutakse Anna Haava juubeliks

Oktoobrikuu teisel nädalal toimuvad Kodavere kihelkonnas Palal Haavakivi veskitalus ilmale tulnud luuletaja Anna Haava (1864-1957) 150. sünniaastapäevale pühendatud üleriigilised kirjanduspäevad kooliõpilastele. Sündmuse korraldab Anna Haava nimeline Pala Kool koostöös Eesti Harrastusteatrite Liidu ja Jõgeva maavalitsusega.

Reedel, 10. oktoobril algab pidulik koosviibimine Pala kultuurimajas, kus räägitakse Anna Haava elu- ja loometeest ning toimub Jõgevamaa põhikoolide luulekavade konkurss, kuhu on praeguseks registeerunud seitse truppi.

“Esineda on võimalik luulekavadega eesti kirjanike loomingust. Tunnustatakse kõiki osalejaid ja antakse välja peapreemia. Lisaks Jõgevamaa koolidele võivad kaasa lüüa kõik õpilastrupid, kes Anna Haava juubelit tähistama tulevad,”  lausus Anna Haava nimelise Pala Kooli direktor Malle Weinrauch.

Luuleetenduse seovad tervikuks tuntud näitlejad

“Luuletaja sünniaastapäeva tähistamine on meie koolis pikaajaline traditsioon, mis sai alguse siis, kui kool Anna Haava nime kandma hakkas. Olulise panuse Haava elukäigu ja loomingu tutvustamisse on andnud Assikvere haridusselts eesotsas Helgi Vagaga,” lisas koolijuht.

12. oktoobril esitatakse Anna Haava ja Juhan Liivi loomingul põhinevat luuleetendust. Ka Liivil täitus tänavu aprillis 150 aastat sünnist. “Kirjanduslikust projektist võtavad osa mitmete Eestimaa koolide ja kooliväliste asutuste näiteringid. Iga trupp valmistab ette seistme- kuni kaheksaminutilise luulekava Anna Haava või Juhan Liivi loomingust. Liina Olmaru ja Indrek Sammuli juhendamisel  seotakse luulekavad tervikuks.  Nii sünnib teatriprojekt Mängime Anna Haava ja Juhan Liivi loomingut,” rääkis Eesti Harrastusteatrite Liidu kooliteateatrite tegevuse koordinaator Maret Oomer.

“Luuleetendusele registreerimise tähtaeg oli küll 15. september, kuid osa võtma saavad tulla needki, kes endast hiljem märku annavad,” lisas ta. 

Kohalikus koolis omaloomingukonkurss

“Anna Haava ja Juhan Liivi sünniaastapäevade tähistamine tähendab, et jätkub Jõgevamaa kultuuritegijate koostöö Eesti Harrastusteatrite Liiduga. Pala kui oluline kultuurilooline paik kujundab ise kohalikku mainet, korraldades suursündmusi. Siinse meeskonna tahe ja soov on väärtust kandev. Teretulnud on laste ja noorte huvitegevuse arendamine selliste sündmuste kaudu,” ütles Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuuri- ja noorsootöö peaspetsialist Tiina Tegelmann, kes on Anna Haava sünniaastapäeva ürituste korraldamisel koordineerija ja nõuandja rollis.

1.-10. oktoobrini kestab Palal kohaliku kooli õpilastele mõeldud omaloomingukonkurss “Sügise muinasjutt”, kuhu oodatakse luuletusi ja proosapalasid. On teretulnud, kui selleks  annab inspiratsiooni Anna Haava maailmatunnetus ja elufilosoofia. 15. oktoobril, kirjaniku sünnipäeval toimub meie  koolis kirjandushommik “Luulekeel on pidukeel,” rääkis Malle Weinrauch.

i

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus