Pala vallas Kadrinas teeb 89-aastane mees mööblit

Esimesed toolid meisterdas Arthur Pirk poisina. Noor mees valis endale siiski autojuhitöö ning rooli hakkas ta keerama 1934. aastal. Viimati oli Pirk Pala kolhoosis veoautojuht.

«Mõtlesin, et vanaduspuhkusele jäädes ei tohi niisama, käed rüpes, istuma jääda. Kui ennast ei liiguta, muutub tervis põduraks. Nii hakkasingi oma päevi sisustama toolide ja laudade tegemisega,» rääkis Arthur.

Tool valmib kahe tööpäevaga

Toolimeistri sõnul on kõige väsitavamaks tööks metsas kõndimine, et sobivat materjali leida. Jalavaeva kergendamiseks on vanahärra endale metsa ka abimehe kaasa võtnud. «Ega mööbli tegemises midagi eriti keerulist polegi. Painutan põlve otsas oskad ja panen need siis kokku. Ühe tooli valmistamiseks kulub tavaliselt kaks korralikku tööpäeva,» selgitas ta. Meistrimeest võib oma töötoast leida nii hommikul, päeval kui ka õhtul.

Lisaks toolidele on Pirgi kätetööna sündinud lauad, kapid, öökapid, lillepostamendid jne. Tema mööbel lisab hubast hõngu paljudele Eestimaa kodudele ja koduaedadele.

Eriti populaarsed on Arthuri tööd meistri koduvallas. Pirgi tehtud mööbel sisustab tubasid Kadrina külas asuva osaühingu Pootsmann PT. Hostelis, mille omanikuks on meistri noorem poeg Urmas ja tema lapsed.

«Pojapoeg Taavi on ka ise toole teha püüdnud. Paraku ei jätku tal selleks tööks eriti aega,» tunnistas vanaisa.

Müüb mööblit ka välisriikidesse

Kadrinas valmistatud mööblit on jõudnud ka välisriikidesse. Neli aastat tagasi telliti 30 tooli Ameerika Ühendriikidesse viimiseks. Samuti on Arthur Pirk müünud toole ja laudu Rootsi ja Soome.

Esimene auto, millega Arthur Pirk sõitis, oli kodaratega Ford. Autojuhiload on Pirgil tänaseni ja aeg-ajalt sõidab ta koduümbruses oma Ziguliga. «Viimat sõitsin Jõgevale, kui vana pass tuli uue vastu vahetada.»

Oma küllalt hea tervise üle kõrges vanuses arutles meistrimees nii: «Eks mu tervis on kriitilises seisus olnud. Teise maailmasõja ajal haigestusin tüüfusse ja mind pandi Uljanovski haiglas surijate palatisse. Ka infarkt on mul läbi põetud. Väikest pitsi ma ära ei põlga ja vahel mõtlen, et just see aitabki mul tervist hoida. Pealegi tuleb tugev ja vastupidav olla juba oma perekonnanime tõttu. Pirk tähendab ju purjelaeva kõige kõrgemat mastitippu.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus