Pala tähistab Anna Haava 145. sünniaastapäeva

Täna ja homme tähistatakse Palal sellest paigast võrsunud kirjaniku Anna Haava 145. sünniaastapäeva. Juubeliürituste raames kuulutatakse muu hulgas välja õpilaste omaloomingu- ja luulekavadekonkursi parimad.

Täna kogunevad Anna Haava nimelise Pala Kooli õpilased ja õpetajad koolimaja saali kirjaniku elust ja loomingust rääkima ning seda esitama. Homme kell 12 algab aga koolis luulepäev “Täheks tulevpõlvedele“.

Esimene loomevõistlus

Teoks saab ka luulekavadekonkurss, millel osalevad  Jõgeva-  ja Tartumaa koolide õpilased. Kavasid hindab zhürii, keda juhib Anna Haava mälestuse jäädvustamisega tegeleva Halliku Hariduse Seltsi eestvedaja Mare Nõmm.

Samuti tehakse teatavaks õppurite omaloomingukonkursi paremad. Konkursile kirjutas luuletusi ja proosapalu neliteist õpilast viiest koolist. “Et loomevõistlus toimub esimest korda, võib selle arvuga üsna rahule jääda,” ütles Halliku Hariduse Seltsi juhatuse liige ja Pala kooli keemiaõpetaja Helgi Vaga.

 “Luulepäeva pealkiri “Täheks tulevpõlvedele“ on tuletatud luulekogu pealkirjast, mida Anna Haava kavatses enne oma surma välja anda, kuid mis tollal siiski ilmumata jäi. Nüüdseks  on need luuletused aga trükivalgust näinud,” lisas ta

Luulepäeval osalejatega tuleb kohtuma ka kirjanik Jürgen Rooste.

Sünnipaiga mõju loomingule 

“Alatskivi teatakse Juhan Liivi, Palamuset Oskar Lutsu ja Jõgevat Betti Alveri järgi. See ergutas kultuurihuvilisi Pala valla elanikke pöörama suuremat tähelepanu meie kodukandiga seotud tuntuima vaimuinimese Anna Haava mäletuse jäädvustamisele ja tema elu ning loometee tutvustamisele. Nii hakkasime tähistama kirjaniku sünniaastapäevi. Südamlikuks ja hingeharivaks kujunes sündmus, kus Halliku Hariduse Seltsi liige Linda Olmaru luges Anna Haava vaimulikku luulet. Halliku Hariduse Seltsi majas avasime aga kirjaniku mälestustoa.

Oleme unistanud ka Assikveres asunud kirjaniku sünnikodu taastamisest, et kujundada sellest paikkonna vaimuelu keskus, rääkis Helgi Vaga.

Pala Kooli emakeele ja kirjanduse õpetaja Leili Lind märkis, et põhjalikumalt käsitletakse Anna Haava loomingut üheksanda klassi tundides, kui teemaks on lembelüürika. 

“Igal sügisel räägime aga õpilastele kirjaniku seosest Pala kandiga ja sellest, kuidas sünnipaik tema loomingule mõju on avaldanud. Meie eesmärgiks on, et  kõik meie kooli lõpetanud tunneksid põhjalikult Anna Haavat ja tema loomingut,” kinnitas pedagoog.  

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus