Teatavasti läks endine Jõgevamaa koosseisu kuulunud Pala vald üle Tartumaa koosseisu, kuhu on kuulunud varemgi, ja on nüüd osa Peipsiääre vallast, mille keskus asub Alatskivil. Käisime uurimas, kuidas on Pala rahvas toimunuga rahul ja mis nende jaoks seoses haldusreformiga muutunud on.
Pala kultuurimaja juhataja Margit Soieva sõnul oleksid endise Pala valla elanikud soovinud iseseisva vallana jätkamist. Ta on sellel teemal rääkinud paljude inimestega üle Eesti ja kõikjal tõdetakse, et praegu on igal pool palju segadust. Pala kultuurijuht arvab, et läheb veel palju aega, enne kui uutes omavalitsustes asjad paika loksuvad. Siiani oldi harjutud, et vallaga seotud asjad sai kohapeal ära ajada.
„Nüüd on nii, et võim on kaugel ja kõrgel ning isegi vallavalitsuse töötajaid ei tunta. Pala üleminek Jõgevamaa koosseisust Tartumaa koosseisu oli siinse rahva arvates positiivne samm, sest kui Palalt on tarvis suuremasse keskusse minna, sõidetakse ikka Tartusse. Alatskivile meil tegelikult põhjust minna ei olnud ja Jõgevale sattusime aastas kord-paar tööasju ajades. Varem tundsime Jõgevamaa kolleege ja see muutis asjaajamise lihtsamaks. Nüüd tuleb tööalaste suhete loomisel nullist alustada,“ rääkis Soieva. Tema sõnul on kultuurimajas kenasti hakkama saadud. Eelarvega on ta uues vallas samuti rahul ja tal on hea koostöö praeguse uue valla kultuuritöö spetsialistiga, kelleks on Reet Kruup. „Hea, et sotsiaaltöötaja meil siia alles jäi. Tema ja üks kantseleitöötaja ongi veel vallamajja jäänud. Mis nüüd selle hoonega peale hakatakse, ei oska arvata. Ka sidekontori ruumid on tühjad, sest postipunkt asub nüüd kaupluses. Eks sellised muutused toovad inimesed harjumuspärasest mugavustsoonist välja. Loodan vaid, et praeguste vallajuhtide pilk igasse valla nurka jõuab ja et nad ühtegi piirkonda maha ei jäta,“ rääkis Margit Soieva.
Segadust on veel palju
Palal tegutsev sotsiaaltöö spetsialist Eha Saar lausus, et tööalaselt tuleb palju uut, millega seoses on omajagu segadust.
„Inimesed küsivad minult vahel, kas olen ikka veel endises ametis või on minu asemel keegi teine. Endine vallamaja on inimestest üsna tühi. Varem oli võimalik vallamajas töökaaslastega nõu pidada. Nüüd saab Alatskivile helistada ja mõnikord tuleb sinna ka kohale sõita. Peale minu töötab siin veel majandusmees ja registripidaja. Eks me püüame inimesi niipalju aidata, kui saame. Õnneks töötab Alatskivil finantsjuhina edasi meie endine pearaamatupidaja Mirje Põld. Alatskivil töötab ka minu ülemus, Pala elanik Rutt Pirk, kes on sotsiaalosakonna juhataja,“ rääkis Eha Saar.
Tal endal pole Alatskivile eriti rohkem asja kui autot tankima, sest seal asub Palale lähim bensiinijaam.
Tartu maakonda kuulumise üle tunnevad Pala inimesed tema sõnul rõõmu. Eha Saar arvas, et uues vallas lahenevad asjad kiiremini, kuid nüüd on käes aprillikuu ja segadust on veel palju. Arvata on, et uue valla sujuvaks toimima hakkamiseks kulub paar-kolm aastat.
“Inimestele on oluline bussiühendus nii valla keskuse Alatskivi kui teiste paikadega ja tean, et valla juhtkond selle probleemiga tegeleb. Ranna piirkonnast sõidutatakse rahvast Alatskivile, et nad saaksid sealt edasi Tartusse sõita. Meil on siit nii Tartusse kui Jõgevale 50 kilomeetrit. Mina käisin Jõgeval enamasti ainult ametiasju ajamas, aga vanemad inimesed käivad seal praegugi, sest enam külastatavad kohad nagu haigla, politseimaja, pangakontorid ja kauplused asuvad Tartuga võrreldes lähestikku. Eakal autojuhil on suure linna liikluses ka keeruline toime tulla. Eks elu näitab, mis edasi saab,“ tõdes Saar.
Vallavalitsuse asukoht pole probleem
„Käin iga päev Tartusse tööle ja ei pruugi teadagi, mis vald parajasti siin on. Kui laps sündis või keegi suri, eks siis oli vallavalitsusse asja. Minu jaoks see probleem ei ole, et nüüd vallavalitsus Alatskivil asub. Tänapäeval käib ju suurem osa suhtlemisest arvuti teel. Ehkki mina ise arvutist suurt ei jaga,“ rääkis autojuhina töötav Pala elanik Enno Oras.
Kuigi endine Pala vald kuulub nüüd Tartu maakonda, käivad vanad inimesed ikka pigem Jõgevale. Varem tuli tal ka endal dokumente Jõgeval tegemas käia, nüüd saab ta kõik sellised asjad Tartus korda ajada. Jõgevale tegelikult teda miski ei tõmba, sest see on liialt väike koht.
Enno Orase hinnangul on bussiühendus Tartuga päris hea ja inimesed ei tohiks selle üle viriseda. Ise sõidab ta küll autoga. Ka külaelu toimib tema sõnul samamoodi edasi nagu ennegi.
„Minu jaoks valla keskuse üleviimine Alatskivile eriti midagi ei muutnud. Meil on siin sotsiaaltöötaja Eha Saar olemas, vajadusel saan tema poole pöörduda,“ rääkis Kadrinas puidutööga tegelev Uno Annuk.
Puutöömehe sõnul otsustas varem kõige üle ainult vallavanem, kuigi temal vallavanemaga probleeme ei olnud. Kui ta nüüd Alatskivile peaks minema, tuleks tal edasi-tagasi maha sõita 30 kilomeetrit, enne oli see teekond 10 kilomeetri pikkune. Kui maid tagastati, oli tal vallamajja asja, nüüd enam peaaegu mitte, aga kui vaja, siis käib ta seal ära.
„Tegelikult pooldan ma Peipsiääre valda rohkem kui endist Pala valda. Maakonnana eelistan Tartu maakonda. Enne sai küll ka Jõgeval käidud, aga Tartus saab rohkem asju ära ajada,“ rääkis Uno Annuk.
TOOMAS REINPÕLD