Pala paisjärve ääres veab pull piimavankrit

Pala küla sai paar nädalat tagasi ühe lustaka objekti võrra rikkamaks: paisjärve äärsele künkale paigaldati piimavankrit vedava pulli kuju. Vallavalitsuse algatusel püstitatud kompositsioon, mis meenutab üht aastakümnete tagust tõestisündinud lugu, on juba pälvinud kohaliku rahva ja läbisõitjate positiivset tähelepanu.

Lugu, mida kompositsioon meenutab, on järgmine. Üks Pala kandi talumees otsustanud 1920. aastate lõpus või 1930. aastate alguses vingerpussi mängida ja rakendas Pala meiereisse sõiduks hobuse asemel vankri ette pulli. Rahvas saigi palju naerda. Koduteel sai aga nalja rohkemgi, kui talumees planeerinud oli. Tee ääres sõi nimelt lehmakari ja karjas oli ka üks indlev lehm. Lehma suust innaajale iseloomulikku häälitsust kuuldes ei pidanud pull enam peremehe ohjaharudest midagi, vaid tormas karja hulka, vanker killadi-kolladi järel. Külamees lendas ühele poole vankrit, lõssi täis piimanõud teisele poole vankrit. Oli tükk tegemist, enne kui mees koduteed jätkata sai. Nii et pulli kuipalju!

Ammust naljalugu mäletatakse rahvasuus tänini ning on säilinud ka üks Pala meierei ees tehtud foto, millel näha piimavankri ette rakendatud pull ja teda vaatama kogunenud külainimesed. Paar aastat tagasi, kui Pala raamatukogus oli näitus piirkonna elu-olu kajastavatest vanadest fotodest, oli seal väljas ka kõnealune pilt. Vallavanem Jozsef Weinrauch nägi seda ning tasapisi tekkis tal idee lustakas lugu külakeskkonnas nähtaval kujul jäädvustada, ent mõtte teostamine võttis päris palju aega. Kõigepealt tuli leida keegi, kes pullikuju valmis teeks.

Pullikuju tegid valmis lätlased

“Üritasin läbi rääkida mitme Eesti kunstnikuga, aga kaubale ma nendega ei saanud,” ütles Jozsef Weinrauch. “Küll aga juhatas üks kunstiinimene teise ja teine kolmandani, kuni leidsin lõpuks Riia lähedalt mulaažide valmistamisele spetsialiseerunud mehed, kes olid nõus meile sobiva hinna eest pulli valmis tegema.”

Pull on tehtud metallkarkassile, materjalideks on polüuretaanvaht ja klaasriie. “Loom” sai vallavanema sõnul valmis juba möödunud aasta detsembris, aga talvel polnud mõtet seda üles panema hakata. Liiatigi polnud siis veel vankrit, mille ette pull rakendada.

“Vankri ostsime ühe omakandiinimese käest ja tegime korda,” ütles vallavanem. Abivallavanem Kalev Karu lisas, et tänu lahketele annetajatele saadi ka ehtsad rangid ja sedelgas ning piimanõud.

“Oli tükk tegu, et rangid pullile üle sarvede kaela saada. Hobuselgi tuleb ju kõrvad selle toimingu juures üsna peadligi suruda,” tõdes Kalev Karu.

Piimanõusid ehk nagu sealkandis öeldakse, piimapresse, polnud keeruline saada, sest neid pole enam kellelgi tarvis. Üks press on Karu sõnul päris ajastutruu: see on valmistatud Alfa Lavali Eesti tehases umbes samal ajal, kui pulliga meiereis käimine aset leidis.

Uued naljad juba sündinud

“Vankri ette rakendatud pulli kuju võib võtta ka kui omamoodi mälestusmärki talupidamisele: nüüdsel ajal sellist lugu ju enam juhtuda ei saa. Ning tänapäeval pole kõik maalapsedki lehma ega pulli näinud,” ütles Kalev Karu.

Vankrit vedava pulli kuju on tema sõnul püstitatud umbes samasse kohta, kus vanker omal ajal uppi läks. Et vaatajad kompositsiooni tagamaid mõistaksid, on vankri küljes silt, millelt saab meiereis käimise lugu lugeda. Lugu on kirjas eesti, inglise ja vene keeles ning ära on toodud ka meierei juures tehtud vana foto. Naljaloo pealkirjaks on pandud “Kust nalja saab, kui ise ei tee”. See ütlus sobib ka pullikuju püstitamise kohta.

“See kuju on hakanud juba uusi nalju “tootma”,” kinnitas vallavanem Jozsef  Weinrauch. “Üks seltskond tulnud hiljuti autoga sünnipäevalt ja kui õhtupimedusest äkki pull nende vaatevälja kerkis, hüüdnud üks kaassõitjatest: “Pull tuleb!” Ning sohver vajutanud piduripedaali põhja.”

Vallavanem avaldas ka lootust, et kui suvi tuleb ja turistid ringi sõitma hakkavad, peetakse mõnigi auto ja buss pullikuju nähes kinni.

“Kui aga juba bussist väljas ollakse, astutakse võib-olla ka kohalikku poodi sisse,” ütles Jozsef Weinrauch ja lisas, et kohalikud ja läbisõitjad on pullikuju juba praegu hästi vastu võtnud. Seda käiakse oma käega katsumas ja lugematu hulk pilte on selle juures ka juba tehtud.

blog comments powered by Disqus