Pala ootab maakonna laulu- ja tantsurahvast

21. mail Palal peetava maakonna laulu- ja tantsupeoni on jäänud vähem kui kaks kuud. Repertuaar on enam-vähem paika pandud, kollektiive saab peole registreerida 1. aprillini.

Maakonna rahvakultuurspetsialisti ja laulupeokuraatori Pille Tuti sõnul on 560 lauljat, 400 tantsijat-võimlejat ning 90 rahva- ja puhkpillimängijat juba avaldanud soovi peole tulla ning registreerimisaja lõpuni jäänud päevade jooksul jõuab potentsiaalseid pidulisi juurdegi tulla.

„Et praegu on käimas tänavuse noorte laulu- ja tantsupeo eelproovid, pole paljudel õpilaskollektiividel veel mahti olnud end maakondlikule peole registreerida, aga küllap nad jõuavad,“ ütles Pille Tutt.

Juuli algul Tallinnas toimuv noortepidu mõjutab olulisel määral ka maakonna laulu- ja tantsupeo repertuaarivalikut, sest õpilastel on taidlejate üldhulgas suur osakaal ja noortepeo laulude-tantsude kõrval veel muudki repertuaari omandada pole neil lihtsalt aega.

„Mudilas-, laste- ja poistekoorid laulavadki samu laule, mida noorte laulupeol,“ ütles maakonna peo muusikajuht Maret Oja. „Täiskasvanute koorid saavad laulda nii „tavalisi“ koorilaule kui ka kaasa lüüa nn rokiblokis. Viimases osalemine on vabatahtlik.“

Maret Oja sõnul on nais- ja meeskoore maakonnas nii vähe, et eraldi oleks neil raske üles astuda. Seepärast pakutakse neile võimalust õppida selgeks segakooride repertuaar ja liituda nendega või siis laulda kaasa ainult ühendkoorilaulud.

Kui tantsupidusid on Palal varemgi toimunud, siis laulu- ja tantsupidu üritatakse seal teha esimest korda ning lauljatele esinemistingimuste loomine nõuab natuke nuputamist. Astmestik, millele koorid üles rivistatakse, paigaldatakse Pala koolimaja seina äärde. Tantsijad hakkavad tantsima kõrvaloleval staadionil. Publikul tuleb aga poole peo peal natuke ümber kolida, sest ühelt ja samalt positsioonilt pole lauljaid ja tantsijaid jälgida kuigi mugav.

Ollakse paindlikud

Maakondliku peo tantsujuht ja pealavastaja Merleen Läänemägi kinnitas, et ka peo tantsupoolel domineerib noortepeo repertuaar.

„Noortepeole on konkurss väga suur,“ ütles Merleen Läänemägi. „Neile, kes Tallinna ei pääse, kujuneb maakondlik pidu heaks võimaluseks õpitut kusagil ka publikule näidata, neile, kes sinna pääsevad, annab Pala pidu hea võimaluse vahepeal mälu värskendada: noortepeo viimase eelproovi ja peo enda vahele jääv aeg on ju nii pikk, et õpitu kipub selle jooksul ununema.“

Mõistagi leiab peo repertuaarist ka täiskasvanute ja eakate kollektiividele jõukohaseid ja tuttavaid tantse.

„Et tantsijatel on tänavu tõesti väga palju tegemist, sest peale noortepeo on tulemas ju veel naiste tantsupidu ja maakonna memme-taadi pidu, siis püüame maakonna laulu- ja tantsupeo puhul olla hästi paindlikud: oleme kollektiividele teada andnud, mida peol tantsitakse, ning iga kollektiiv annab registreerimisel teada, milliseid tantse nad kaasa tantsida soovivad,“ ütles Merleen Läänemägi.

Et pidu kujuneb üsna lapsekeskseks, hakkab see praeguse kava kohaselt kandma pealkirja „Las laps arvab“, ent see võib Merleen Läänemäe sõnul veel muutuda.

Laulu- ja tantsupidu ette valmistav töögrupp ongi peatselt kokku tulemas. Selleks ajaks on registreerimine lõppenud ning vastavalt täpsustunud osalejate ringile saab ka kava lõplikult „lukku lüüa“.

Külalisesinejad Keuruust

„Kindlasti käime töögrupiga veel mitmel korral kohapeal, et peo toimumispaik üle vaadata ja piduliste liikumised paika panna,“ ütles Pille Tutt. „Kohapealseid peoettevalmistusi juhib kindlal käel Pala Kooli tantsuentusiastist direktor Malle Weinrauch, kes ongi peo peakorraldaja. Suurt tuge oleme saanud ka Pala vallavalitsuselt ja kohalikult kultuurijuhilt Marit Soievalt. Kaitseliit on meile valmis välikatlaid laenama ja Pala kandi kokad valmis vajaduse korral pidulistele toitu valmistama.“

Rahaliselt paneb peole õla alla Jõgevamaa Omavalitsuste Liit. Toetust on taotletud ka fondidest ja sponsoritelt. Sellest, missugused vastused taotlustele antakse, sõltub, kui palju taidlejatel oma toiduportsjonite eest maksta tuleb.

Hiljuti selgus rõõmsa uudisena, et Pala peol osaleb ka külaliskollektiiv Soomest, Jõgeva sõpruslinna Keuruu noorteorkester.

„Keuruu noored muusikud esinesid viis aastat tagasi Jõgeva linna päevadel. Nüüd kavatsevad nad taas Eestisse kontserdireisile tulla ja nad pöördusid minu poole palvega leida neile ka Jõgevamaal mingi esinemisvõimalus,“ ütles varem Jõgeva linnapea ametit pidanud Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev. „Et aeg sobis, otsustasime nad maakonna laulu- ja tantsupeole kutsuda. Keuruu noorteorkester on rahvusvahelise tasemega kollektiiv ja pakub publikule kindlasti suurepärase elamuse.“

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus