Pala noored tutvustasid Helsingis Eestit

800 õpilasega Hiidenkivi Põhikooli ja kordi väiksemat Pala kooli seovad juba mitmeaastased sõprussidemed. Külas käiakse vaheldumisi: kord Helsingi lapsed Palal, kord Pala lapsed Helsingis.          

?Soome minekuks valmistasime ette taidluskava, milles lõid kaasa kõik kakskümmend õpilast, kes kaasa tulemas olid,? ütles Pala kooli inglise keele õpetaja Maila Kolberg. Peale tema tegid pedagoogidest reisi kaasa algklassiõpetaja Marve Juursalu ja kehalise kasvatuse õpetaja Virge Otsa: Eesti Vabariigi juubeli kõrval oli reisi teiseks oluliseks märksõnaks sport.

Taidluskava kanti ette Hiidenkivi kooli saalis teisel reisipäeval. Eelmisel õhtul olid soome noored esinenud meie lastele ning koos oli mängitud tutvumismänge, mis seltskonna kohe ühtseks liitis.

Kolme reisipäeva jooksul jõudsid Pala lapsed veel koos kohalikest õpilastest saatjatega Hiidenkivi kooli tunde külastada: vastavalt sellele, keda missugune aine huvitas. Peeti ka üht eri-keeletundi, kus soome ja eesti lapsed said kahe keele sarnasusi ja erinevusi välja tuua. Tööõpetuse tundidesse olid Pala lapsed oma koolis tehtud töidki kaasa võtnud.

Sporti tehti mitmel viisil: käidi koolilähedases spordikeskuses ronimisseinal turnimas ja bowlingut mängimas ning peeti koolimajas lõbusaid võistlusi. Võistlesid muidugi Helsingi-Pala segavõistkonnad: nii oli asi palju lõbusam.

Koosolek Soome moodi

Aimu saadi ka sellest, mida kujutab endast lastevanemate koosolek Soome moodi. See tähendab nimelt seda, et õpetajad istuvad oma klassides ja lapsevanemad käivad mööda maja ringi, külastades neid pedagooge, kellega neil nõu pidada vaja.

Pala kooli õpetajad seadsid lastevanemate koosoleku ajaks ühes kooliruumis sisse oma n-ö töötoa, kus jagasid huvilistele teavet Pala kooli, Pala valla ja Eesti kohta, illustreerides oma juttu Powerpoint-esitlustega. Viimased valmisid Pala kooli õpilaste ja õpetajate ühistööna.

?Huvilisi oli üllatavalt palju,? ütles Maila Kolberg. ?Kõige rohkem käis meie töötoas neid lapsevanemaid, kelle lapsed on juba Palal käinud või kavatsevad kevadel meile külla tulla, samuti neid, kes nüüd meie laste võõrustajaks olid.?

Pala lapsed kokkasid aga lastevanemate koosoleku ajal koos oma soome sõpradega Hiidenkivi kooli kokandusklassis ning valmistasid pitsat ja muffineid.

Et ka Soome Vabariik tähistas hiljuti 90. sünnipäeva, viisid soome sõbrad Pala rahva viimasel reisipäeval trammi-huvireisile mööda Soome pealinna Helsingit.

Said hakkama

Lahe taha minnes tekitas õpetajates kõige rohkem kõhedust see, kuidas lapsed peredes hakkama saavad: erinevalt varasematest kordadest, kui koolimajas ööbiti, majutati seekord külalised just peredesse. Aga hakkama said kõik, kõige noorem, kuuenda klassi õpilane kaasa arvatud.

?Tegelikult ongi see kõige parem variant,? ütles Maila Kolberg. ?Siis ei jää lapsel tõesti muud üle, kui püüda end võõrkeeles arusaadavaks teha.?

Võõrkeeleks, milles asju nii peredes kui koolimajas aeti, oli inglise keel. Kuna see on ka soomlastele võõrkeel, siis pidid mõlema poole esindajad end ühevõrra kokku võtma.

?Usun, et mina lõikasin sellest reisist inglise keele õpetajana kõige rohkem kasu: lapsed said sellises situatsioonis väga hästi aru, kui vajalik inglise keele õppimine on. Ning nii mõnigi võis endale üllatunult öelda: ?Oi, ma saingi ju hakkama!?

 Maikuus ootab Pala kool Hiidenkivi kooli esindust vastukülaskäigule. Helsingist metsade rüppe peitunud Palale sattumine on soomlastele varemgi suureks elamuseks olnud. Ent kodumaa juubeliaasta jätkuks tahetakse külalistele ka teisi Eestimaa paiku näidata.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus