Pakasega kaasnevad mitmed mured

Viimaste päevade käre pakane sunnib meid ettevaatlikkusele nii oma eluruumide kütmisel kui tervise hoidmisel. Seda enam, et paaril eelmisel talvel ei ole meil sellist külmaperioodi olnud.

Jõgeva haigla juhataja Peep Põdderi sõnul pole külmadest ilmadest tingitud alajahtumiste tõttu seni veel nende raviasutusse pöördutud, kuigi Eestis on registreeritud juba seitse alajahtumisega seotud surma. Seoses sellega, et on tarvis rohkem kütta, suureneb ka vingumürgituste oht.

Doktor Põdder tuletas meelde, et kui toas on tunda vingu, tuleb kõigepealt kiiresti avada aknad ja uksed, et värske õhk sisse pääseks. “Vajadusel tuleb kutsuda kiirabi. Kiirabi meedikutel on kaasas ka vinguandurid,” lisas ta.

Lõuna-Eesti Päästekeskuse Jõgevamaa päästepiirkonna juht Jüri Alandi märkis, et vinguandurid on kohustuslikud nendes majapidamistes, kus ruume köetakse gaasikatla või gaasisoojendajaga.

“Kui sooja saadakse katlamajast või ahjust, on vinguandur rangelt soovituslik. Kui keskküttesoe tuleb tsentraalsest trassist, siis piisab ka suitsuandurist. Jõgeval on kõige rikkalikumas valikuks vinguandureid müügil firma Tamrex kaupluses,” lisas Alandi.

Veel manitses Jüri Alandi, et küttekollete korrasoleku kontrollimiseks tuleb tänapäeval kutsuda kohale vastava kutsetunnistusega spetsialist. “Kui on ikka midagi väga valesti, peatab ta selle seadme kasutamise. Praeguste külmade ajal tuleb vajadusel kütta ahju pigem mitu korda päevas, kuid ülekütmist tuleb vältida,” rõhutas ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus