Pajusis tunnustati kodanikuühendusi

Eilsel kodanikupäeval toimus Jõgevamaa parimate kodanikuühenduste tunnustamisüritus Pajusi mõisas Von Wahli restoranis. Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskus on parimaid tunnustanud juba 10 aastat. Kui varem on see olnud kõigi maakonna vabaühendustes tegutsejate kokkusaamine, siis seekord seoses koroonaviirusega saadi kokku ainult tunnustuste saajatega.


„Oleme taas novembri lõpus kokku tulnud, et meeles pidada ja tänada neid aktiivseid ning ettevõtlikke inimesi, kes kodanikuühendustes ja kogukondades tegutsedes aitavad kodukoha elu paremaks muuta,“ tervitas kõiki Jõgeva arendus-ja ettevõtluskeskuse kodanikuühenduse konsultant Kersti Kurvits. „Teie väärt algatused, ettevõtlik meel ja tegutsemisjulgus on need, mis meid ümbritsevale elule lisandväärtust annavad ja teevad elamise Jõgevamaa linnades ja külades huvitavamaks ning paremaks.
Kodanikuühendused korraldavad laulu- ja tantsupidusid, külapäevi, erinevaid spordivõistlusi, õpetavad tegema käsitööd ja kunsti, pakuvad saunateenust, kustutavad tulekahjusid, aitavad puuetega inimesi, hoiavad au sees rahvakalendri tähtpäevi, tegelevad laste ja noortega jne. Kujutage nüüd ette, et kõiki neid tegevusi poleks.
Kui meil poleks Kamari Veetralli või ei joostaks enam ümber Kuremaa järve, kui poleks vabatahtlikke päästjaid, kui Avinurme külad ei tuleks kokku suveõhtujutte vestma ja Kärde külas poleks Killamänge, Piltijad ei talletaks Jõgevamaad fotodele, Pisisaares poleks Mudajooksu ja Tapikul kõrvitsapäevi. Kui palju vaesem ja üksluisem oleks meid ümbritsev elu,“ tunnistas Kersti Kurvits.

Parim kodanikuühendus: Jõgevamaa Diabeetikute Selts

Jõgevamaa Diabeetikute Seltsi liikmed on väga aktiivsed, üksteist toetavad ning oma 20-aastase tegevuse jooksul palju panustanud kogukonna teavitamisele. 2020. aastal on nad kriisitingimustes püüdnud iga oma liikmeni jõuda ja neile turvatunnet pakkuda küll telefoni teel ja ühistel üritustel.
„Oleme tihedalt koos käinud ja meil on välja kujunenud sõbralik ja ühtehoidev kooslus,“ selgitas Jõgevamaa Diabeetikute Seltsi juhatuse esimees Aavo Aru. „Selts tähistas septembris oma 20. aastapäeva juubelikonverentsiga „Koos oleme tugevad“ ja ilmus ka üsna põhjalik ajaleht Diabeetik.“

Parim kodanikuühenduse projekt: Avinurme Külavanemate Koda „Avinurme kandi külade suveõhtujutud“

Avinurme Külavanemate Koda korraldas suve jooksul Suveõhtujuttude sarja, mis haaras kaasa Avinurme kandi külade elanikke. Igal üritusel saadi uusi teadmisi väljakuulutatud põnevatel teemadel, toimus kogemuste vahetus ja kaasati just selle piirkonna teemajutustajaid ja andekaid noori. Projekti tulemusel said erinevad külad omavahel ka paremini tuttavaks. Elavdati kohalike külade liikumist ja avati mitu koduõue, kui ürituse paika.
„Tuli küll väikese üllatusena, aga ise ka arvasime, et oli hea projekt. Inimestele meeldis väga osa võtta ja uusi teadmisi koguda,“ selgitas Avinurme Külavanemate Koja juhatuse liige Krista Pedak. „Jätkame kindlasti. Oluline pole ju see, et kus, vaid oluline on kellele ja milleks. Teeme seda kõike ju ikka kõigepealt ise enda jaoks, oma elu paremaks muutmiseks ja maaelu edendamiseks.“

Parim ettevõtlik vabaühendus: mittetulundusühing Peipsi Teemaja

Peipsi Teemaja on Mustvee linnas asuv kohvik, meenepood ja majutusettevõte. Teemajas pakutakse külastajatele Peipsiveerele omaseid maitseelamusi.
„Tunnustust saada oli üllatav, sest oleme ju tegelikult kohapeal ikka väike ettevõte, mis toimetab oma rütmis ja oma jõududega.
Meid on õnneks kohalikud juba üsna omaks võtnud ja see, et tunnustusele esitati, annab kindluse, et meid on märgatud, teeme õiget asja ning see läheb ka külastajatele korda,“ tõdes Peipsi Teemaja omanik Eveli Tooming.

Väärt algatus: Raamatuharakas Ulvi külas, Kristi Pukk

Oktoobrikuu lõpus avati Mustvee vallas Ulvi külas raamatukapp, millel lustakas nimi Raamatuharakas.
Raamatukapi eesmärgiks on vahendada Ulvi külas Avinurme ja Mustvee raamatukogude raamatuid. Raamatukappi saavad kasutada kõik lugejad, kes tellivad endale raamatu. Ulvi Naiste Ühenduse eestvedamisel telliti Avinurme Puiduaidast kapike, kuhu Kristi Pukk, kes töötab Mustvee raamatukogus, vahendab sinna tellitud raamatuid.
„Tunnustuse saamine oli ikka väga suureks üllatuseks. Tegin selle mõtte teoks Kanadas reisil olles saadud näite eeskujul ja et vajadus oli tõesti suur, siis saigi proovitud,“ selgitas raamatukapi mõtte autor ja korraldaja Kristi Pukk. „Külaelu tuleb ju edendada ja peamine, et meil endal oleks elu võimalikult mugav ja mõnus. Raamatute vahetus toimib usalduse alusel, igapäevaselt ja täiesti kontaktivabalt.“

Väärt algatus: Seebihokiturniiride korraldamine Avinurmes. Katrin ja Kätlin Kaarama, Janek Romanovitš

Katrin Kaarama koos meeskonnaga korraldas Avinurmes sellel aastal juba rohke osavõtuga Eesti II Seebihokiturniiri. Esimene turniir toimus aasta varem ja see oli Eestis ainulaadne. Seebihoki on alles populaarsust koguv spordiala, mis sarnaneb tänavahokiga. Katrin Kaarama on Avinurme gümnaasiumi 12. klassi õpilane. Ta on koolis väga usin ja õpib hästi ning on tubli ka väljaspool kooli.
Talle meeldib ka koos kooli huvijuhiga kogu kooliperet kaasavaid ja abistavaid projekte algatada ja ellu viia. Seebihoki turniiri korraldmiseks kutsus ta appi Avinurme vabatahtlikud pritsumehed ning tegi koostööd Avinurme teenuskeskusega.
„Tunnustuse saamine tuli suure üllatusena ja annab väga hea tunde, et olen midagi lahedat teinud ning seda on märgatud. See pole kindlasti ainult tänu minule, vaid ka tänu minu meeskonnale, kogu Avinurmele ja ka kõigile seebihoki mängijatele,“ oli mõtte autor ja eestvedaja Katrin Kaarama kindel.
„Turniiridega soovime kindlasti jätkata, sest huvi tõuseb ja sellist sportlikku meelelahutust on kõigile vaja. Toetust jätkamiseks tunnen igast kandist. Ürituse korraldamine on minule väga oluline, sest olen oma kodukandi täielik patrioot ja tahan Avinurme nime viia kaugele.“
„Vabaühenduste pakutav on suur lisaväärtus kohalikku ellu ja nendepoolne suur panus, et nii Põltsamaa, Jõgeva kui Mustvee piirkonnas soovitakse elada, peret luua, lapsi kasvatada ja kodukohta tahetakse tagasi tulla,“ tõdes Kersti Kurvits ja lisas, et hea elukeskkond ja tegusad kogukonnad on üks oluline eeldus, et inimesed jääksid Jõgevamaale ja ei läheks Tallinnasse või rändaks lausa välismaale.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus