Möödunud pühapäeval sai Pajusi vallas Loopre-Lepiku talus teoks piirkonna esimene ratsavõistlus, mis pakkus kaasaelamise võimalusi, silmailu ja vaatemängulisust.
Täpsemalt sai möödunud pühapäeval Loopre-Lepiku talus teoks Eesti Hobusekasvatajate Seltsi (EHS) korraldatud karikavõistluste teine etapp. EHSi tegevjuht Andres Kallaste lausus, et Pajusi Loopre-Lepiku talus on väljaarendatud suurepärased võimalused ratsaspordi harrastamiseks ning ratsaspordiga tegelevad inimesed tulevad sinna rõõmuga. Lisaks ratsaspordi tutvustamisele on võistluste korraldamise eesmärgiks Eesti hobusetõugude propageerimine, et need alles püsiksid. Kallaste sõnul tahavad nad näidata, et erinevat tõugu Eesti hobused pole ainult vaatamiseks, nad on ka konkurentsivõimelised. Eesti hobuseid tasub jätkuvalt kasvatada ning hoida, vältimaks olukorda, kus hobuseid ainult välisriikidest sisse hakataks ostma.
Andres Kallaste ütles, et mida rohkem ühiskond areneb, seda enam tuleb juurde ratsutamisest huvitatud inimesi. Ratsutamine pole üldse odav harrastus ja mida jõukamaks saab ühiskond, seda enam tekib juurde ka ratsutamisega tegelejaid. Kallaste usub, et just hobuste kasvatamine on üks võimalus, millega lapsi maal kinni hoida ja peale maakodust eemalviibimist noor inimene jälle maale tagasi meelitada. Tema sõnul peaks igas nüüdisaegses maamajapidamises lisaks muudele loomadele ka paar hobust olema. Küsimusele miks ratsutamisvõistlusel eranditult naised osalemas on, vastas Andres Kallaste, et meeste ülesandeks on pere ülalpidamine ja toitmine, mistõttu tuleb neil kodus teiste probleemide lahendamisega tegeleda. Ratsutamine on naistekeskne harrastus mitte ainult Eestis vaid kogu maailmas.
Andres Kallaste oli nõus väitega, et naistel on hobustega oluliselt parem läbisaamine kui meestel, aga jättis selle põhjuse tagamaad enda teada. Kallaste sõnul võib aasta pärast Loopre-Lepiku ratsatalus samasugusel võistlusel märksa rohkem osalejaid olla. Küllap meelitab võistlus siis kohale ka rohkem pealtvaatajaid.
TOOMAS REINPÕLD