Pajusis eksponeeritakse vana tehnikat

Lõikuskuu esimesel laupäeval, 6. augustil, saab Pajusi külakeskuses, otse Pajusi bussipeatuse ja endise Žiguli teenindusjaama kõrval omaaegse mõisakompleksi läheduses teoks vanatehnika päev, mis pakub uudistamisvõimalust tehnika huvilistele inimestele.


Pajusi ettevõtja ning sealse külaelu eestvedaja Lembit Paali sõnul hakkas varasemal viiel aastal Pajusi vallas Loopre-Lepiku talus peetud rehepeksupäev ennast ammendama ja muutus korraldajate ning ilmselt ka paljude asjaosaliste ja külastajate jaoks liialt rutiinseks. Küllap tajusid juba paljud rehepeksupäeval käinud inimesed, et see ei paku enam midagi uut. Nüüdseks oli kätte jõudnud hetk teha midagi hoopis teisiti ja teises kohas. Ei saanud ju rehepeksupäeva ka ajaliselt kuhugi mujale ümber paigutada, sest selle tegevus saab ju toimuda ainult viljakoristuse perioodil. Samuti häiris see, et rehepeksupäev toimus nädala sees, mitte nädalavahetusel. Vanatehnika päeva korraldajad on püüdnud vähe piiranguid seada, et sellel päeval saaksid vanast tehnikast huvituvad inimesed sinna kohale tuua nii vanu mootoreid, traktoreid, autosid, põllutööriistu – kõike, mis liigitub mõiste vana tehnika raamesse.

Mitte vanarauda

Samas loodavad korraldajad väga, et kohale tuuakse ikka korrastatud, restaureeritud, töötavad algupärases konditsioonis masinad. Lausa vanarauda, mille tükid kohapeal nö. maha tuleks laadida, ei ole mõtet vanatehnika päevale transportida. Kui juba sellise tehnikaga välja tulla, siis peab selle tehnika omanikul olema mida näidata ja mille üle uhke olla ning et vanatehnika päeva külastaja sellest näitusest positiivse emotsiooni kaasa saaks ja sinna kohale tulemisest rõõmu võiks tunda. Seda võivad korraldajad juba praegu kinnitada, et sinna on oodata tõsiseid vanatehnikaga tegelevaid inimesi koos nende poolt taastatud ja töökorda seatud masinatega. Osalemisest etteteatamine ei ole vähemalt sellel aastal veel vajalik. Sellel päeval oma masinaid eksponeerida sooviv inimene peaks olema Pajusis varakult kohal, mitte jõudma pool üksteist või kell üksteist, et siis alles hakata tehnikat maha tõstma ja kuhugi paika seadma. Ürituse korraldajad tahavad sellest päevast tunda samasugust rõõmu tunda ja päeva nautida nagu vanatehnika päeva külastajad ja sellel osalejad. Ei ole seatud eesmärki selle kohta, et kohale peaks tulema mingi kindel arv osalejaid või külastajaid. Lembit Paal ütleb, et tuleb neid, palju tuleb, ega nad sellest ennast häirida ei lase. Rehepeksupäevaga oli samamoodi, esimesel aastal oli huvilisi vähem kohal, aga aasta-aastalt külastajate ja rehepeksupäeval tehnikaga osalevate inimeste arv kasvas. Samas oleksid nad väga rõõmsad kui inimesed vana tehnika vastu tõsist huvi ilmutaksid, seda nii tehnika esitlejate kui uudistajate poole pealt.

Šõud ei pakuta

Lembit Paal kinnitas, et toitlustamise nad vanatehnika päeval kindlasti korraldavad, kuid mingit meelelahutusprogrammi ega šõud nad seal ei paku. Esimene kord on alati väga keeruline mingit üritust korraldada. Kuid eks edaspidi oskavad selle läbi viijad juba nö. atra seada ja asjad sujuvamalt paika panna. Lembit Paal lausus, et vanatehnikaga tegelevatele masinameeste seltskond ei ole ülearu suur ning neile on sellise päeva toimumisest teada antud. Suureks abiks selles osas oli Sillaotsa talumuuseumi varahoidja Jüri Kusmin. Ka Pärnu kandis tegutseb mitmeid entusiastlikke vanatehnikaga tegelevaid inimesi. Korraldajad usuvad, et kõik asjaosalised on sellise päeva toimumisest teadlikud ja nüüd oleneb kõik sellest kui aktiivselt nad Pajusis toimuval vanatehnika päeval osalevad. Tuleval aastal püüavad korraldajad selle päeva vana tehnikaga seotud suviseid ettevõtmisi silmas pidades paremini kalenderplaani sobitada. Pole välistatud, et aasta pärast toimub Pajusis korraldatav vanatehnika päev juba juunikuus. Lembit Paali sõnul on nende jaoks oluline, et nii vana tehnikaga tegelevad inimesed, päeva külalised kui nemad korraldajatena rahule jääksid ning et see päev sinna kohale tulnud inimesi ikka kõnetaks.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus