Pajusi tall-tõllakuuri rajatakse tõsine peopidamise koht

Põltsamaa Pisisaare-Kütimäe tee ääres püüab pilku sammastega hoone ehk omaaegne tall-tõllakuur, kuhu tuleb umbes 120 inimest mahutav peosaal.


Pajusi ettevõtja ja külaelu eestvedaja Lembit Paali sõnul on tall-tõllakuur tegelikult neljaosaline hoone. Nüüdseks on selle hoone Põltsamaa linnapoolsesse otsa tehtud vana mööbli näitusesaal, kus saab vaadata ja käega katsuda mööblirestauraatorite poolt n-ö uuele elule aidatud mööblit. Kui keegi vana mööblit uudistama sattunutest mõne mööblieseme suhtes tõsist ostusoovi ilmutab, siis võib ka ostu-müügitehingu osas kaubale saada. Suuremat osa sellest majast nähakse tulevase peopaigana. Põltsamaa kandis ei ole nii suurt ruumi, kuhu mahutada enam kui 90 pidulist. Nii Põltsamaa lossirestorani saal kui ka Pajusi rahvamaja saal mahutavad kuni 90 inimest. Praegu restaureerimisel olevas tall-tõllakuuris saaks edaspidi pidutseda kuni 120 inimest.

Kui Pajusi rahvamajja saaks hädapärast ka kuni 120 inimest peolaudade taha ära mahutada, ei jääks enam tantsu ega liikumise ruumi, väitis Lembit Paal.

Ta lausus, et tall-tõllakuur, kus juba mitmendat aastat ehitus-remonditöid tehakse, ei ole veel valmis ega saa valmis ka käesoleva aasta lõpuks. Tänavu paigaldati hoone juurde maakütte jaoks vajalik torustik ning loodi võimalus tall-tõllakuuri ühendamiseks maaküttesüsteemiga. Eeloleval talvel veel hoonet kütma hakata ei ole kavas, seal tegutsetakse niikaua kuni ilmad lubavad. Tall-tõllakuuris teeb ehitus-remonditöid firma Põltsamaa Ehirest OÜ. Tõsist kööki selle peokoha juurde ei rajata, toitlustamine kavatsetakse korraldada catering teenusega. Toidu soojendamise võimalus saab seal küll olema.

Tall-tõllakuurist teisel pool teed asuv hoone, kus kunagi oli kauplus, saab 1. novembriks uue katuse. Varem ei saanud seda teha, polnud taastatud kandeseinad, millele toetub toolvärk. Maja saab plekk-katuse, sest nii oli see ka varem. Endine katusekate osutus kordategemiseks ja ülevärvimiseks liialt auklikuks ja rabedaks. Ka vajasid seal välja vahetamist mitmed sarikad. Siin saab pärast ehitus-remonditööde lõppemist olema kolm korterit. Lembit Paal usub, et ka maapiirkondades jõuavad edaspidi kinnisvarahinnad niisugusele tasemele, et vähemalt korterite müügist ehitusele ja remondile kulutatud raha tagasi saab. Pajusi ettevõtja sõnul sellesse majja rajatavate korterite osas ajalist sihti ette ei ole seatud, vaid neid tehakse vastavalt võimalustele.

Lembit Paal soovib, et Pajusi mõisakeskus saaks üldilme poolest kena väljanägemise. Peaasi et hoonete fassaadid oleksid korras ja katused peal, küll siis jõuab kaaluda ja mõelda selle üle, mis neisse ruumidesse täpsemalt võiks tulla.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus