Pajusi rohumaadel müriseb kogurkäru

Möödunud reedel käis silotegu aktsiaseltsi Pajusi ABF Aidu veehoidla lähedasel põllul. Austria firmas Pöttinger tehtud kogurkäru oli töös teist päeva. Aktsiaseltsile Pajusi ABF andis kogurkäru kasutada Austria firma toodangu vahendaja.

“Esimese viie silokoorma valmistamine nõudis omajagu vaeva. Iga uus masin tahab ju harjumist. Üldiselt tundub, et see on korralik,? rääkis masinamees Meelis Kiis, kes kogurkäru traktoriga vedas.

Pajusi ABFi juhataja Lembit Paal selgitas, et kogurkäru mehhanismid koguvad ise silovaalu kärukasti. “See on alternatiiviks tehnoloogiale, kus silomass purustatakse veoki kärusse,” rääkis ta.

Pajusi ABFil tekkis mõte kogurkäru siloteol kasutada juba kolm aastat tagasi. “Kartsime, et käru tootlikkus jääb madalaks. Samuti mõtlesime, et käru võib põldudele liiga raskeks osutuda,” tõdes juhataja.

Pajusi inimesed käisid uut tööriista vaatamas Mällikvere põllumajandusühistus, kus käru oli ostetud enne silohooaega. “Veendusime kogurkäru heades omadustes, millest kõige olulisemaks pidasime asjaolu, et päevane tootlikkus pole langenud. Nii otsustasime kogurkäru ka oma põldudel kasutusele võtta,” lausus Paal.

Kogurkäru võimaldab valmistada silo väiksema tööjõukuluga. Täpsemalt öeldes saab sellega ära teha sama töö, mis kolme-nelja vedava traktori ja purustajaga. Tööjõu kokkuhoid silo valmistamisel on iseäranis oluline teise ja kolmanda niite ajal, mis langeb ühte viljakoristuse, taliviljakülvi ja muude suuremate töödega. Siis on masinamehi vaja mitmele poole.

Kokku kavatsetakse Pajusi ABFis tänavu teha vähemalt 8000 tonni silo.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus